Ana Sayfa Ropörtaj Ayasofya Açılınca İslam Aleminin Desteği Artacak

Ayasofya Açılınca İslam Aleminin Desteği Artacak

0
1130

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması gündemini islamveihsan.com için değerlendirdi. Akgündüz, Said Nursi’nin Ayasofya konusunda Adnan Menderes’e yazdığı mektubu örnek vererek, Menderes için geçerli olan şartların şu anda mevcut hükümet için de geçerli olduğunu, ulusal ve uluslararası tazyikler karşısında İslam aleminin desteğini alabilmesi için devletin Ayasofya’yı ibadete açması gerektiğini söyledi.

Röportaj: Furkan Hasdemir – Abdullah Güner

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

SAİD NURSİ AYASOFYA İÇİN MENDERES’E MEKTUP YAZDI

Ayasofya ile ilgili önce Adnan Menderes ve Said Nursi arasında yaşanan bir hadise ile başlayalım.  O dönem, bir taraftan Millet Partisi bir taraftan Halk Partisi Adnan Menderes’i devirmeye çalışıyorlardı. Bedîüzzaman Said Nursi Hazretleri Tahsin Tola isimli eski bir milletvekili aracılığıyla Menderes’e mektup gönderiyor. Bu mektupta bütün partilerin durumunu açıkladıktan sonra, “Halk Partisi ve Millet Partisi sizi düşürmeye çalışıyor ben de bundan dolayı vatan, millet ve İslamiyet namına endişeleniyorum. Eğer bu belaları ortadan kaldırmak istiyorsan iki şey yapmanı istiyorum” diyor.

Birincisi; basılması yasak olan Risale-i Nur külliyatını devlet eliyle neşretmek. Allah bunu Tayyip Bey’e nasip etti. Bir müddet önce İşarat-ül İ’caz, devlet eliyle neşredildi. Yakın zamanda Mesnevi Nûriye’yi neşredecekler ve devamı da gelecek.

 İkinci isteğinde Said Nursi Menderes’e: “Ayasofya’yı 500 yıllık eski vaziyetine iade etmelisin. Ayasofya’yı açarsan bütün İslâm âleminin kuvvetini arkanda hissedeceksin ve düşmanların seni alt edemeyecekler.” diyor.

AYASOFYA AÇILINCA İSLAM ALEMİNİN DESTEĞİ  ARTACAK 

Ben aynı şartların şu anda Tayyip Bey için de geçerli olduğu kanaatindeyim. Bugün muhalefet partileri, paralel yapı, Almanya ve Amerika’nın çoğunluğu Tayyip Bey’e karşı vaziyet aldılar. Ulusal ve uluslararası manada ciddi bir cephe oluşmuş durumda. Ve bütün hedef Tayyip Bey’dir. Çünkü Tayyip Bey’in İslâmiyet noktasında samimi bir duruşu var.

Ben kendisine Bedîüzzaman’ın bu mektubunu okudum. Bundan üç sene önce Tayyip Bey’e hiçbir şeyden çekinmeden Ayasofya’yı açmasını söyledim. Ayasofya açılırsa Tayyip Bey İslam âleminin büyük desteğini alacaktır.

AHMET AKGÜNDÜZ KİMDİR?

Prof.-Dr.-Ahmet-AkgündüzAhmet Akgündüz (d. 1955, Malkaya, Çüngüş), Rotterdam İslam Üniversitesi rektörü, Osmanlı Araştırmaları Vakfı mütevelli heyeti başkanı. İlkokulu köyde tamamladıktan sonra, Gaziantep İmam-Hatip Lisesi’ni ve Gaziantep Lisesi fen bölümünü bitirdi. 1980 yılında Erzurum Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nden, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne Hukuk Tarihi Araştırma Görevlisi olarak giren Akgündüz, 1983 senesinde Mastırını ve 1986 senesinde de “İslam Hukukunda ve Osmanlı Tatbikatında Vakıf Müessesesi” adlı teziyle doktorasını tamamladı.

1987 senesinin Kasım ayında hukuk doçenti olan Akgündüz, aynı yıl Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne “Hukuk Tarihi ve İslam Hukuku Doçenti” olarak tayin edildi. 1986-1991 yılları arasında Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde Uzman Müşavir ve Devlet Arşivleri Danışma Kurulu üyeliği sıfatlarıyla araştırmalarda bulunan Akgündüz, 1993 Eylül’ünde Dumlupınar Üniversitesi’ne Hukuk Profesörü olarak atandı. Ekim 1993’de aynı üniversiteye bağlı Bilecik İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi’ne Dekan olarak tayin olunan Akgündüz, aynı zamanda Osmanlı Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyet Başkanıdır.

1997-1998 ders yılında Princeton Üniversitesi’nde misafir profesör olarak araştırmalarda bulundu. Arapça, Hollandaca (Flemenkçe), İngilizce ve Farsça bilen Akgündüz, evli ve iki çocuk babasıdır.

İslam ve ihsan sitesinden alıntılanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.