Din Hafta Sonu Yapılan Piknik Değildir

0
1526

 

Din Hafta Sonu Yapılan Piknik Değildir

Din Hafta Sonu Yapılan Piknik Değildir.Dini tam olarak uygulamayan, kulluk görevlerini yerine getirmeyen birçok kişiye görmüşüzdür. Bu kişiler Allah`a inançları olmasına rağmen dini tam olarak yaşamak istemezler. Hayatlarının her  alanına dini sokmazlar. Din onlar için, akşam üstü okunan bir kitap veya hafta sonu hava iyi olursa yapılan piknik gibidir.

Pikniğin oluşması için nasıl bazı şartlar gerekiyorsa (havanın iyi olması, gidilecek yerin sakin ve temiz olması gibi)dini yapmak içinde şartların uygun olması gerekir. Çalışılan yerde dine karşı gelen bir sorumlu müdür varsa o zaman dini gerekler yerine getirilemez veya aile büyükleri veya sevgililer dine karşı ise dini gerekler yine yerine getirilmez. Burada şartlar tam manasıyla oluşmamıştır. Bunun yanısıra örneğin bilhassa sabah namazları zamanın erkenliğinden, akşam namazları da zamanın yetersizliğinden kılınamaz. Oruç tutmak içinde en azından yakın arkadaşların ne yaptığı gözden geçirilir ona göre karar verilir. Dediğim gibi bu tip insanlar için din, herşey yapılıpta eğer zaman kalırsa ve şartlarda uygunsa okunacak kitap gibidir. Herşey yapılmış ve yapacak birşey kalmazsa e hadi bari birazda Allah için birşeyler yapalım mantığıdır buradaki. Bunlar için Allah vardır ama kulluk vazifelerini yerine getirmek ve din hiçbir zaman hayatlarının yönlendiricisi olamaz. Belli bir hayatları vardır ve bu hayatlarında arta kalan zamanlarda da din adeta bir hobi gibi yapılır. Hatta hiç bir hobilerine de bu kadar az zaman ayırmazlar. Din onlar için, cenazelerde, mevlütler de, kazalarda, mezarlıklarda akla gelen bir olgudur. Oysa iyi bir kul için din, her şeyin önünde yer alan ve insanın hayatına yön veren şeydir. Din ara sıra hatırlanacak veya şartlar uygunsa yapılacak bir şey değildir. Her şey yapıldıktan sonra kalan zamanda yapılacak bir şey hiç değildir. Din ara sıra hatırlanacak veya şartlar uygunsa yapılacak bir şey değildir. Her şey yapıldıktan sonra kalan zamanda yapılacak bir şey hiç değildir. Din ara sıra hatırlanacak veya şartlar uygunsa yapılacak bir şey değildir. Her şey yapıldıktan sonra kalan zamanda yapılacak bir şey hiç değildir.

islamisitesi.net adresinden alıntıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.