Enes b. Nadr (r.a) Gibi Olmak

0
3202

Enes b. Nadr (r.a) Gibi Olmak

Enes b. Nadr R.Anh gibi olmak. Uhud’da peygamber öldürülmüş sanıp kenarda duran Müslümanlara:

“Re­sû­lul­lah’tan sonra siz sağ kalıp da ne yapacaksınız?Muhammed öldürüldüyse, onun Rabb’i de öldürülmedi ya! Kalkınız, Re­sû­lul­lah’ın çarpışarak canını feda ettiği şey üzerinde siz de canınızı feda ediniz!”demektir.

Bu samimi ifadelerden sonra Enes b. Nadr R.a öyle bir şehit olmustur ki onu kimse tanıyamamıştır. Şehitler arasında kulağı, burnu kesilmiş, dudakları koparılmış, gözleri oyulmuş, vücudunda 80 kılıç, süngü ve ok yarası bulunan, yüzü gözü birbirine karışmış bir ceset vardı. Kime ait olduğunu kimse bilmiyordu. Nihayet kız kardeşi, ayak parmaklarından onun Enes bin Nadr olduğunu tanıyabildi.

Yeğeni Enes bin Mâlik der ki:

“’Müminler arasında öyleleri vardır ki, Allah’a verdik­leri söze sadık kaldılar, bu uğurda onlardan bir kısmı can verdi.’ [Ahzâb, 23] mealindeki âyetin, amcam Enes bir Nadr ve benzerleri hakkında nazil olduğu kana­atindeydik.”

Allah hangi gençleri beğenir.

Sa’d bin Muâz, kan gölünde yüzmekte olan bu kutlu şehide bakarken gözyaşlarını tutamamış, ve Re­sû­lul­lah’a şöyle demişti:

“Yâ Re­sû­lal­lah! Ben, Enes bin Nadr’ın yaptığını yapamadım!”(1)

 

Allah onlardan razı olsun. Bizi de onların hürmetine affetsin.

1.Üsdü’l-Gàbe, 1: 131-132; Müsned, 3: 201

İkra İlim Meclisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.