Gençlere Uzanan Sevgi ve Şefkat Eli

0
1601
Gençlere Uzanan Sevgi ve Şefkat Eli

Hayatımızın en renkli ve zevkli, ama bir o kadar da hassas ve tehlikeli olan gençlik dönemi hakkında herkes bir şeyler söylüyor. Piyasada, gençliğimizle ilgili yığınla kitap bulmak mümkün.

Hiç düşündünüz mü, Sevgili Peygamberimiz (aleyhisselam) gençlerle ilgili neler söylemiş, hangi tavsiyelerde bulunmuş, gençlere nasıl davranmış?

Bütün insanlığın en büyük öğretmeni olan Yüce Efendimiz (aleyhisselam), gençlerle muhatap olurken, onları en iyi tanıdığını, fıtratlarını ve psikolojik yapılarını en iyi bildiğinigöstermiştir.

Gençlere öylesine şefkatli, öylesine candan ve sevgiyle dolu bir yürekle davranmıştır ki, onlar etrafında pervane olmuş, ona can ü gönülden bağlanmışlardır.

Peygamberimiz (aleyhisselam), gençlerin yeniliğe, değişime ve güzelliğe yatkın olduğunu bildiği için, “Size hayırlı gençleri tavsiye ederim. Çünkü, onların kalbi daha incedir. Allah beni doğrulukla ve müsamahayla gönderdi. Bana gençler yanaştı, ihtiyarlar muhâlefet etti” buyurmuştur.

Yüce İslâm davasını öncelikle gençler omuzlamış, rahmet Peygamberi olan Yüce Efendimiz (aleyhisselam), onları şefkatle bağrına basmış, gençliğin tehlikelerine karşı uyarmış ve bu imtihanı başarıyla sonuçlandırabilmeleri için tavsiyelerde bulunmuştur.

İşte elinizdeki kitap, Peygamberimizin (aleyhisselam) özellikle gençlere yönelik hadislerinden derlenmiştir. Doğrudan gençleri konu alan bu hadisleri sadece metin olarak zikretmekle yetinmedik; bunları ilgili ayet ve hadislerle destekleyerek açıkladık.

Kitapta bir güzellik ve tesir varsa, Yüce Efendimizin (aleyhisselam) bize hayat veren sözlerini konu aldığımız içindir.

Eğer deryadan birkaç damla olan bu kitaptan yararlandıysanız, hadis kaynaklarına yönelerek o muhteşem denizden kana kana içiniz.

Rabbim bizleri ve tüm genç kardeşlerimizi, Güzeller Güzeli Peygamberimize (aleyhisselam) lâyık ve şefaatine nail eylesin.

Yazar:
Cemil Tokpınar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.