Gençliğin imanını nasıl çaldılar?

1
1819

Kötü yolların ve ona özenti veren her şeyin yollarını kesebilen en iyi merci devlettir. Ancak şu anki devlet ve devletler bataklıkta boğazına kadar batmış insan konumunda olduklarından bunu indirgeyerek bu görevi İslami kurumlar, Müslüman topluluklar ve fertler olabildiğince çabalamalıdırlar.

Gençliğin imanını nasıl çaldılar?

Hayatı hercümerç olmuş, telef olmuş şuursuz ve bilinçsizce sarf edilmiş insan yığınının özellikle gençlik güruhunun özenti duydukları genellikle şu şıklardan biridir.
a-Avrupa-Amerika halkının yaşam biçimi, modası. Konuşmada, giyimde, müzikte, özenti.
b-Yurd dışı artist/şarkıcıların yaşam biçimi
c-Yurd içi artist/şarkıcıların yaşam biçimi
d-Sorumsuzca tüm İslami ve etik değerleri yıkarak yaşayan medyatik şahsiyetler gibi yaşama hırsı. Örneğin nikâhsız evlenme, yuva kurma, dost edinme, eroin kullanma, dikkat çekme adına her türlü dengesiz davranışa özenme.
ÖZENTİYİ TEŞVİK EDEN YOLLAR
1. TELEVİZYON KANALLARI;
a) Diziler; Çete kurmaya, adalet dağıtmaya, zulme, insanın aklına gelmeyecek biçimde adam öldürmeye, ihanete, yalancılığa, hayâsızca giyinmeye, karı-koca aldatmalarına, akraba arası sapıklıklara, güvensizliğe, fuhşa, dayılanmaya, kolay para kazanma yollarına hırsızlığa teşvik eden diziler gençlerimizin, toplumumuzun en fazla özenti duyduğu yayın organlarından biridir. Bunlardan bazılar şunlardır ve neredeyse bunlardan birini izlemeyen yok gibidir.
Kurtlar Vadisi, Kaçak, Yasak, Bir Kadın Bir Erkek, Umutsuz Ev Kadınları, Bugün Ne Giysem, Ne Yesem, Benim Evim, Magazin, Moda, vs. vs.
Gençlik artık Polat, Memati, Abdulhey, Justin Bieber-Timberlek, Serhat, Dadaylı, Doktor ve daha nicelerine özeniyor ve onların yollarından gidiyor.
b) Reklamlar; İnsanları abartılarla, yalanlarla ellerinde olanla yetinme duygusunu körelterek devamlı daha ileriye harcamalara sevk edip zenginliğe, rahata, azgınlığa, israfa davetiye açarlar ve her zaman bizim oynattığımız piyonlara özenin derler aslında ve maalesef insanlar bu oyuna çok rahat düşerler haberi sunan sunucuda bile özenti alametleri vardır. Haber bitiminde dikkat edin sunucunun takısı x firmasından, saç tasarımı x firmadan, üzerindeki elbise ceket vs. x firmadan diye reklam yapılır. İnsanların da bu bilinçaltına yerleşmiş bir özenti halinin asla bitmeyeceği aşılanır. İnsanlar artık kendi beğendiği bir takıyı, bir giysiyi almıyor aksine falanca ne giyiyorsa ben ondan giyineceğim, falanca ne takıyorsa ben de o kolyeden veya saatten takacağım diyerek mağazadaki satıcıdan bu şekilde ürün istiyor. Zaten bunu bilen satıcı Hürremin elması/kolyesi, Fatma Gülün elbisesi, Polat’ın yüzüğü, Justin’in ceketi- ayakkabısı gibi reklamla ürünlerini satar hale gelmişlerdir.
2. İNTERNET;
Google, youtube, facebook, twetter, cinema izle, siteleri televizyonda biplenmiş kesilmiş bölümleri internet vesilesiyle tüm pislikleri ile ayan beyan yayınlama yüzde doksan gençlerin altı yedi saatlerini verdiği internetler, onlar için tam bir özenti merkezi kaynaklarıdır. Akla hayale gelmedik tüm sapkınlıklar, tüm iğrençlikler, tüm boş şeyler buralarda sınırsızca mevcuttur, girdiğiniz sitenin yanlarında alt veya üstlerinde gelen fuhşa teşvik eden, güzel gösteren reklamların çıkması devede kulak kalır. Diğer yaydığı akıl necasetinin yanında internet çağımızın en büyük virüsü, gençliği iğrençliğe özendiren pislik yuvasından başka bir şey değildir.
İnsanlar internetin faydasından bahsederler ama interneti gerçek anlamda faydalı kullananları ülke düzeyinde orantılayacak olursak bir elin parmağı desek abartır mıyız bilmiyorum. Ancak şu teşbihi yapmak yanlış olmaz sanırım; internetin faydası ile zararını kıyaslarsak üzüm şırasının bir ileri merhalesi olan şarabın faydası ile zararı gibi diye biliriz üç tane faydası varsa üç yüz hatta üç bin zararı vardır maalesef.Ve böylece gençliğin, toplumun imanı yer değiştiriyor, imanı çalınıyor.
3. GAZETE VE DERGİ;
Magazin, cinema, moda okurlarını oluşturan bir güruh da özentinin boyutlarının hangi merhalelere geldiğini gösterir durumda. İnsanlar kendi karakterlerini, kendi hayat tarzlarını yaşamıyor aksine ulaşamayacakları şan şöhret sahibi olanların, hayal ürünü Ramboların, sosyetelerin hayatlarını yaşamaya çalışıyorlar ve bu özenti ile yaşayanlar asla ve asla hayatlarından tat almıyor, bunalımlar neticesinde sonuç intihar…
“Yeryüzünde bulunanların çoğuna uyacak olursan seni Allah’ın yolundan saptırırlar.
Onlar zandan başka bir şeye tabi olmaz, yalandan başka bir sözde söylemezler.” (En-am; 116)
Rabbimiz bizleri ve ailemizi güzel özenti sahiplerinden eylesin kötülerinden beri kılsın. (amin)
Vahdethaber.com adresinden alıntıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.