İlk Kıble’de Vahşi İhlal

0
1021

İlk Kıble’de Vahşi İhlal

İsrail polisi Mescid-i Aksa’nın ana kapısını sökerek Yahudi yerleşimcileri, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın avlusuna soktu. İhlale tepki gösteren Filistinlilere İsrail polisi ateş açtı. Olayda 17 Filistinli ve dört polis yaralanırken çok sayıda Filistinli gözaltına alındı. İsrail polisi yaralıların tedavisine izin vermedi.

İlk kıblede vahşi ihlal-ikrailimmeclisi

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli politikacılar Mescid-i Aksa’daki ihlallerini sıklaştırdı. Kudüs’te 120 kişilik bir Yahudi yerleşimci grubunun İsrail polisinin gözetiminde Süleyman Mabedi’nin yıkılışının anıldığı “Tişa BeAv” adı verilen matem günü bahanesiyle Mescid-i Aksa Külliyesi’ne girdi. Yerleşimcilerin avluda tur atmasına tepki gösteren murabıtlar (gönüllüler) ile polis arasında gerilim çktı. İsrail polisinin Filistinlilere gerçek mermilerle ateş açtığı, göz yaşartıcı gaz kullandığı ve bazı kişileri gözaltına aldığı ifade edildi.
PROVOKATÖR BAKAN
17 Filistinlinin ve dört polisin yaralandığı baskında İsrail polisinin olayda yaralananların tedavisine izin vermediği kaydedildi. Polisin Mescid-i Aksa’nın ana kapısını söktüğü, olaylar esnasında yangın söndürme sisteminin bozularak devreye girdiği ve suyun caminin halılarına kadar ulaştığı da aktarıldı. Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kesvani, “Mescd-i Aksa’ya girişlerini engellemeye çalıştığımız sırada İsrail polisi beni ve Aksa muhafızlarını coplarla darbetti. Polisin saldırısı sonucu benle birlikte bazı muhafızlar da yaralandı” dedi. Kesvani, yaklaşık 120 kişilik grubun içinde İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel’in de buluduğunu ifade etti.
KADINLARA VURDULAR
Filistin Vakıflar Bakanlığı yöneticilerinden Rıdvan Amr, Aksa muhafızlarının İsrail polisleri tarafından ağır şekilde darp edildiğini vurgulayarak, “İsrail polisi, Aksa muhafızlarına görülmemiş şekilde vahşice saldırdı” dedi. Aksa içerisinde görev yapan gazeteci Leva Ebu Rumeyle, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki kadın murabıtları (gönüllüler) da darp ettiğini, kendisinin de görüntü almak isterken tartaklandığını söyledi. Rumeyle, İsrail polisinin kadınları gözaltına almaya çalıştığına da dikkati çekti. İsrail askerleri 2014 Kasım ayında düzenledikleri baskında Kuran’ı Kerim nüshalarını yerlere atmış, postallarla mihrabı çiğnemişlerdi.Yas tutuyorlarmış

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimcileri protesto eden Filistinlileri “terörist” şeklinde niteleyerek skandala imza attı. Rivlin yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün Tişa BeAv orucuyla Süleyman Mabedi’nin yıkılışının yasını tutuyoruz. (Mescid-i Aksa avlusunda) ibadet edenlere (Yahudilere) yönelik bugün işlenen terör ve şiddet eylemleri kesin bir dille kınanmalıdır” ifadelerini kullandı. Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, İsrail polisi ve Yahudi yerleşimcilerin Aksa’ya girmesini “tehlikeli bir ihlal” olarak nitelendirerek, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı Aksa’yı korumak amacıyla somut adımlar atmaya çağırdı.

Kaynak : Yenişafak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.