İslam’ın ilk şehidi kimdir?

6
12576
İslam'ın ilk şehidi
İslam’ın ilk şehidi kimdir?

Bilinenin aksine nubuvvetin ilk yıllarında ilk şehidleri Yasir ve Sümeyye değildir. Bu olayı şu şekilde açıklayalım;

1280x720-m_fNübüvvetin ilk günlerinde, Müslümanlar daha bir avuç iken Kabe’de bir olay oldu ve Risalet davası bu hadise ile ilk kurbanını verdi. Başta ibni Hişam ve Belazuri olmak üzere birkaç kaynağımız bu olayı bize anlatırlar. Efendimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem’in etrafindaki yiğitler ilk günlerin birinde grupça Kâbe’ye namaz kılmaya gitmişlerdi. Bu yiğitler namaza durdukları zaman Mekke’nin kara yüzlü, taş kalpli insanları bunlar üzerine saldırmış ve bu arbede de Haris b. Ebi Hâle  şehit olmuştu. Haris b. Ebi Hâle, Hz. Hatice’nin ilk eşi Ebû Hâle b. Zurare’den olan çocuğu idi. Yani Haris, Hz. Hatice’nin oğlu, Allah Resulu’nün ise oğulluğuydu. Dolayısı ile risalet davasının ilk kurbanı bilinenin aksine Peygamber’in evinden olmuştur. Biz hep

Sümeyye ve Yasir’i İslâm’ın ilk şehitleri olarak bilirdik.

Ama derinlemesine araştırınca

Haris b. ibn Ebi Hâle’nin İslâm’ın ilk şehidi, Yasir ve Sümeyye’nin ise ilk şehit  ailesi olduğunu görmekteyiz.

(İbn Hacer, el-isabe, c.1, s.333, 334) Muhammed Emin Yıldırım Hamaset Kahramanı kitabından

6 YORUMLAR

 1. M. Yaşar Kandemir, “Hatice”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 16, s: 465) te Hz Haticenin Ebu Hale ile olan ilk evliliğinden Hind adlı bir oğlu olduğu onunda Efendimizin şemailini bize nakleden kişi olduğu vurgulanmış.İlk evliliğinden bu oğlu ve birde kızı olduğu kaydedilmiş bu durumda sizin bahsettiğiniz Haris adlı bir oğul hiç doğmamış oluyor.Hz Haticenin bu adla bir oğlu olması mümkün görünmüyor. Bu çakışmaya ne dersiniz ? Bu durumda verdiğiniz bilgi ne kadar kesin ne kadar doğrudur ?

  • Sevgili Kardeşimiz Yaşar kandemir hocamızda Muhammed Emin Yıldırım hocamızda çok değerli hocalarımızdır. Muhammed emin Yıldırım’ın hangi kitabında geçtiği kaynağı ile sabittir ve yazının sonunda paylaşılmıştır. Görüşünüzü Muhammed Emin Yıldırım hocamızın başkanlığını yaptığı Siyer Vakfına danışmanız daha uygun olacaktır.

 2. Değerli Yönetici.;
  1.7.2017 ta.li .H.A.A vede 2.7.2017 Affan rumuzlu yazışmaları;
  M.Emin YILDIRIM hoca islam tarihini yanıltma adına ÖNEMLİ BULMUYOR MU Kİ.!.?
  HALEN BİR CEVAP VERMEDİNİZ.!.?

  yoksa ; siz İKRA derneği olarak OKUMA emrinden kendinizi VARESTE mi tutuyorsunuz.!

  • Mehmet Bey, Affan Rumuzu sitemize ait bir rumuzdur. Gerekli cevap bu rumuz adı altında sunulmuştur. Siyer Araştırmaları Merkezi şuanda siyer üzerine çalışmalar yapan Türkiye’nin büyük bir derneğidir. Konuyla ilgili bu derneğe baş vurabilir gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Kitap kaynakları verilmiştir. İlgili araştırmaları yapabilirsiniz. Selam ve dua ile…

 3. Çağrı filmini tekrar seyredin ve ilk şehidin kim olduğu filmden teyit edin. Zira filmin basinda el ezher ünv onayindan gecmiştir diyor. Bizim diyanet ve bizdeki diğer kaynaklar neticede yine arap kanaklarını esas aliyorlar. Neticede derneğinizin buyuklugu hacmi ne olursa olsun arap kaynaklarini elinde bulunduran ezher universitesini ve onayladigi kaynaklari esas almak durumundasiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.