İştahsız Çocuklar İçin Neler Yapılabilir?

0
3119
İştahsız Çocuklar İçin Neler Yapılabilir?

İştahsız Çocuklar İçin Neler Yapılabilir?

Ara vermeden 21 gün (her gün aynı saatte) bir tane Rahman sûresi okunup, suya üflenir. Bu su iştahsız çocuğa içirilir.

Şeker, çikolata gibi şeyler çocuğa hiç verilmemelidir, hatta tatlı sakız bile, çünkü sadece bir şekerin enerjisi çocuğa bir gün yeter. O nedenle yemek yeme ihtiyacı duymaz ve gıdasız kalır.

Eğer çocuk Kur’ân-ı Kerîm’deki iki sene süt emme süresini doldurmadıysa ve sadece süt emmekle yetinip ek gıda almıyorsa, o zaman anne; çocuk açken kesinlikle emzirmeyip, kahvaltısını yaptıktan veya yemeğini yedikten sonra ödül olarak emzirmelidir ama bu konuda annenin kararlığı çok önemlidir. Gerekirse çocuğun uzun ağlamalarına rağmen taş kalpli numarası yaparak, sabır ve kararlılıkla yemek yemesini beklemelidir.

Böylece çocuk anne sütünden de, besinlerin gıdasından da mahrum kalmamış olur, çünkü çoğu anneler bu durum karşısında çocuğun yemek yemesi için sütten keser. Oysa anne sütünden mahrum bırakmak başka bir gıda ile yeri doldurulamayacak bir boşluk oluşturur, çünkü anne sütü çocuğun hem bedenini hem ruhunu besler, çocuğun özgüven sahibi bir insan olmasını sağlar.

Kaynak; Her Anneye Lazım (Dua ve Bilgi Hazinesi), Muallim Neşriyat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.