Kadir Gecesinde Meleklerin İnmesi Ne Tür Hikmetlere Dayanmaktadır?

0
2212
Kadir Gecesinde Meleklerin İnmesi Ne Tür Hikmetlere Dayanmaktadır?

Kadir gecesi, şanı büyük ilâhi kitabımız Kur’ân’ın indirildiği mübarek bir gece olduğu için sonsuz bir şerefe sahiptir. Bu mübarek gecede melekler yeryüzüne inerler. Onlar da bu gecenin bereketinden faydalanırlar.

Hikmet sahibi yüce Yaratıcı’nın yaratmış olduğu çeşitli varlıklar mevcuttur. Bunların bir kısmı melek ismi verilen yüce şahsiyetlerdir.

Şu kâinatın genişliğine nisbetle bizim yaşadığımız yer olan dünya, büyük sahradaki kumların tamamına karşılık bir kum tanesi kadar bile değildir. Buna rağmen akıl ve şuur sahibi mükemmel varlık olan insan yeryüzünde yaşıyor. O hâlde şu koskoca kâinatın diğer kısımlarında, akıllı ve şuurlu başka fıtratlara sahip bazı yüce yaratılmışların bulunması nasıl uzak görülebilir?

Gerçek hayatta biz melekleri göremiyoruz. Fakat bir şeyi görememek, o şeyin yok olmasını gerektirir mi? Biz kâinatın hepsinin görebiliyor muyuz? Yaratılmış şu kâinatta nice kuvvetler var ki biz onları göremediğimiz halde, varlıklarını inkâr etmiyoruz. Hissedilebilen varlıkların dışında kalan diğer varlıkları inkâr etmek, muhakemenin azlığından, kâinatın genişliğini ve Allah Teâlâ’nın kudretini, büyüklüğünü düşünememekten kaynaklanır.

Hâsılı, meleklerin varlığı aklî bakımdan imkân dairesindedir ve dini bakımdan ise kesindir. Hepsi, Cenâb-ı Hakk’ın mümin, şerefli ve isyândan korunmuş kullarıdır. İşte bunlardan birçoğu, Kadir gecesinde Allah Teâlâ’nın emri ile bölük bölük yeryüzüne inerler. Meleklerin bu inişlerinde nice hikmetler vardır. Bu hikmetlerden bazıları şunlardır:

Melekler, Kadir gecesinde yeryüzüne inerek Kadir gecesinin faziletine kavuşurlar, müminlere bereket dilerler, onların hâllerine, ibadet ve itaatlerine şahit olurlar, onlara selâm verirler ve onların ilâhi bağışlanmaya mazhar olmalarını Allah’tan niyaz ederler. Bu durum,  insanlar için bir şeref ve lütuftur.

Kaynak; Ömer Nasuhi Bilmen, Kur’ân’ı Kerîm’den Dersler ve Öğütler

İlginizi Çekebilir: Kadir Gecesindeki Feyizlerden Faydalanabilmek İçin Neler Yapmak Lazımdır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.