Kimin Eli Daha Uzun

0
1422

Kimin Eli Daha Uzun

Allah’ın Elçisi’nin hanımlarıyla yaptığı şakalara dair bir misal daha verelim:

Hz. Aişe annemizin anlattığına göre, Peygamber hanımları yine bir gün onun yanında toplanmışlardı.

Sordular:

“Ya Resûlallah! Senin vefatından sonra, en önce hangimiz sana kavuşacağız?”

Peygamber Efendimiz:

“Eli uzun olanınız” buyurdu.

Aişe annemiz söze devamla diyor ki:

“Bunun üzerine elimize bir kamış çubuk aldık; kollarımızı ölçmeye başladık. İçimizde kolu en uzun olanın Sevde binti Zem’a olduğunu gördük. Sonra öğrendik ki, eli uzun demek, bol sadaka veren, eli açık kimse demekmiş. Peygamber sallallahu aleyhi ve selemin vefatından sonra içimizden ona en önce kavuşan yine de Sevde oldu. Çünkü Sevde, sadaka vermeyi çok severdi.” (1)

Fahr-i Alem Efendimiz ahirete göçtükten sonra ilk önce vefat eden annemizin Sevde mi, yoksa Zeyneb binti  Cahş mı olduğuna dair siyer kitaplarında farklı görüşler bulunmaktadır. (2) Bizim için önemli olan bu değil; İki Cihan Güneşi  Efendimizin hanımlarıyla birlikte oturup sohbet etmesi, onlarla şakalaşması ve aile yuvasında tatlı ve samimi bir havanın oluşmasını sağlamasıdır.

Hadis kitaplarında, hanımları birbirinin kolunu ölçerken Peygamber sallallahu aleyhi ve selemin nasıl davrandığına dair tafsilat bulunmamakla beraber, bu esnâda  onun mübarek yüzünde tatlı bir tebessümün gül goncası gibi açılıp parıldadığını ve hanımlarının neş’esine neşe kattığını tahmin etmek zor değildir.

Mutlu Bir Yuva İçin – Mehmet Yaşar Kandemir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.