Kudüs Esirse, İnsanlık ve Müslümanlık Özgür Değildir

0
956

1Kudüs Esirse, İnsanlık ve Müslümanlık Özgür Değildi

Ne hazindir ki, yaklaşık yüz seneden bu yana  göreve gelen 17 Diyanet İşleri Başkanı’nın arasından KUDÜS’e, 3 büyük dinin büyük değer atfettiği kutsal mekana iştirak eden tek isim Prof. Dr. Mehmet Görmez oldu. Görmez, “Tevhidin en büyük merkezi olan bu mekanın yad ellerde esir olması her Müslümanın kalbinde bir yaradır” dedi.

 

“Tûr Dağını yaşa
Ki bilesin nerde Kudüs
Ben Kudüs’ü kol saatı gibi taşıyorum
*
Ayarlanmadan Kudüs’e
Boşuna vakit geçirirsin
Buz tutar
Gözün görmez olur
*
Gel
Anne ol
Çünkü anne
Bir çocuktan bir Kudüs yapar
*
Adam baba olunca
İçinde bir Kudüs canlanır
*
Yürü kardeşim
Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin”

Nuri Pakdil

 

Kudüs, İslam’ın ve insanlığın özgürlük başkentidir. Kudüs, Görmez’in de belirttiği üzere, “Tevhidin En Büyük Merkezidir.” Kudüs, insanlıktır, Kudüs mukaddestir, Nuri Pakdil’in söyleyişiyle, “Kudüs bizden, Biz de Kudüs’ten uzaklaşamayız. Kudüs bizim namusumuzdur.”

Kudüs, biz Müslümanlar için çok kıymetlidir, Rahmet Peygamberimizin bir gecede Mescid-i Haram’dan buraya gelerek arşa yükseldiği mübarek bir beldedir. Kur’an’da İsra Suresi’nde “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir”ayet-i celilesiyle, Yüce Allah’ın da ismini zikrettiği bereketli bir beldedir.

Mescid-i Aksa

Kudüs esirse, İnsanlık ve Müslümanlık özgür değildir, Kudüs zulüm altında ise, postallarla çiğneniyorsa, bütün İslam alemi çiğneniyor demektir. Unutmayalım, Kudüs’ten sadece Filistinliler değil, bütün İslam alemi sorumludur, ve Müslümanın kalbi Kudüs’le yatıp Kudüs’le kalkmalıdır,

Kudüs yalnız bırakılamaz, bir Müslüman, “Kudüs’ten bana ne” diyemez, Kudüs insanlığın onurudur. Bir diriliş muştusu, özgürlüğe açılan ve önüne alınamayan bir ufuk çizgisi…
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kudüs’ü ziyaret etti. O mübarek beldede Cuma Hutbesi verdi, Kudüs’ün önemine dikkat çekti. “Aksa’nın esir olması, kalbimizde yaradır” ifadelerini kullandı.
 Aksa’nın avlusunda konuşan Görmez, ilk defa Kudüs’e gelme imkanı bulduğunu ifade ederek, “Tevhidin en büyük merkezi olan bu mekanın yad ellerde esir olması her Müslümanın kalbinde bir yaradır. O yaradan dolayı bugüne kadar gelme imkanımız olmadı” diye konuştu. Filistinlilerden gelen ısrarlı davetler üzerine bu ziyareti gerçekleştirdiğini belirten Görmez, “Türkiye’den gelen binlerce kardeşimizle burada olmaktan çok büyük bahtiyarlık duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Ardından tarihi bir hutbe veren Görmez, Filistinlilere, Türkiye’deki kardeşlerinizin, özellikle de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, sizleri desteklemek ve zulmü sonlandırmak gibi bir sorumluluğu var. Bu ziyaret, sizin yanınızda olduğumuzun göstergelerinden sadece birisi. Sizi inciten, bizi de incitir. İhtiyacınız olan herşeyi size sağlamak bizim görevimiz” şeklinde seslendi.

Kubbet-üs-Sahra

Yaklaşık yüz sene aradan sonra, bir Diyanet İşleri Başkanımızın bu mübarek beldede bunları haykırması göğsümüzü kabartmıştır. Artık Kudüs’ün özgürleşeceği vaktin yaklaştığına işaret etmiştir. Özgürlük yakındır, umut kalplerde, diriliş idraklerdedir. Biz onlardan, onlar da bizdendir.

Yararlanılan Kaynaklar
1- http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/2015/03/27/kudus-sairi-nuri-pakdil-kudus-hayalini-gerceklestirdi
2- http://www.yenisafak.com.tr/dunya/aksanin-esir-olmasi-kalbimizde-yaradir-2141824
3-http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/akifemre/cuma-kudusun-ozgurlugudur-2010803

http://egemendogan.blogspot.com.tr/2015/05/kudus-esirse-insanlik-ve-muslumanlik.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.