Kur’an-ı Müşriklere Karşı Açıktan İlk Okuyan Sahabe

0
3230
Abdullah İbn-i Mesud R.anh'ı Kısaca Tanıyalım

Kur’an-ı Müşriklere Karşı Açıktan İlk Okuyan Sahabe

Abdullah İbn-i Mesud R.anh İslam’ı kabul edenlerin altıncısıdır. Kur’an hafızıdır. 848 hadis rivayet ettiği bilinmektedir.
Mekke’de sıkıntılı günlerde hiç kimsenin cesaret edemediği vakit müşriklerin karşısına çıkıp Makam-ı İbrahim’de Besmele-i şerîfe çekip, “Errahmânu allemel Kur’âne…” diyerek Rahmân sûresini okudu. Resulullah (s.a.v)’den sonra Kur’an’ı ilk olarak, Müşriklere karşı açıkça okuyan o’dur. O da müşriklerden çok eziyet ve sıkıntı çekti. Habeşiştan’a göç etti. Peygamber özlemine dayanamadı ve geri geldi. Resulullah Medine döneminde Abdullah İbn-i Mesud ra.anh’ı Zübeyr Bin Avvam R.anh ile kardeş kıldı. Zayıf bir yapıya sahipti. Bacakları da inceydi. Ama kalbindeki iman herşeyden daha güçlü idi.
 
Bir gün Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in isteği üzerine bir ağaca tırmanmış, bazı sahabi arkadaşları bacağının inceliğinden dolayı gülüşmüşlerdi. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
 
“Kıyamet gününde mizanda Uhud dağından daha ağır gelecek olan bir ayağa mı gülüyorsunuz?” buyurdu.Ahmed 1/114, Mucemu’l-Kebir 9/970
Peygamber efendimiz, Abdullah ibn-i Mes’ûd’u Kur’ân-ı kerîm öğretenlerin başında sayardı ve,
“Kur’ân-ı kerîmi, İbni Mes’ûd, Salim, Übey bin Ka’b ve Muaz bin Cebel’den öğrenin!” buyururdu.(Buhari 5094, Müslim 2464/116)
70 sûreyi Resûlullahın mübârek ağızlarından işiterek ezberlemiştir. Âsım, Hamza, Kisaî, Halef, A’meş gibi meşhur kırâat imâmlarının silsilesi, İbni Mes’ûd’da son bulmaktadır.
 
Resûl-i ekrem Kur’ân-ı kerîmi ondan dinlemeyi çok severdi. Peygamber efendimiz bir gün ona buyurdu ki:
– Nisa suresini oku, dinleyelim.
– Kur’ân-ı kerîm size indi. Biz O’nu sizden okuduk ve sizden öğrendik. Resûl-i ekrem bunun üzerine buyurdu ki:
– Evet öyledir. Fakat ben Kur’ân-ı kerîmi başkasından dinlemeyi severim.
 
Abdullah İbni Mesud okumaya başladı.
Meâlen; (Halleri ne olacak? Her ümmetten bir şahit getireceğimiz zaman…) Nisa: 41] âyet-i kerimesine gelince, Resûlullahın mübârek gözlerinden yaşlar boşandı.
Allah’u Teala, İslam’ın azılı düşmanlarından Ebu Cehil’in öldürülmesini ona nasip etmişti.
Hz. Abdullah 64 yaşındayken Hicret’in 32. yılında vefat etti. Bâki Mezarlığı’na defnedildi.
İbretli Sözlerinden Biri

İbretli sözlerinden ikisi:

[quote bcolor=”#1e73be”]“Harama dalıp zengin olmaktansa, fakir kalmayı sevmeli; Allah’a isyan edip şeref ka­zanmaktansa, O’na itaat edip mütevazi kalmayı daha iyi görmeli.”[/quote]

İlginizi Çekebilir : Kadının Ev İçi Kıyafeti Nasıl Olmalıdır

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.