Kur’an’ı Kerim Arkadaş Gibidir

1
1365
Kur’an’ı Kerim Arkadaş Gibidir

Kuran-ı Kerim arkadaş gibidir. Sen onunla ne kadar çok beraber olursan onu o kadar çok tanırsınız. Nurunu ve feyiz ve bereketini kazanırsınız. Ve hatta Allah’ın izniyle çok farklı mana ve anlamların size açılmasını sağlarsınız.

Bakın bir örnek verelim. Hiç tanımadığınız bir yere gitmişsiniz ve biriyle tanışıyorsunuz. İlk tanıştığınızda bir adama ne sorarsınız? İlk soracağınız sorular “İsminiz nedir?, Nerelisiniz? Ne Yaparsınız?” gibi belli sorular sorabilirsiniz. Daha ötesine gidemezsiniz. Buna ne sizin edebiniz müsaade eder ne de karşı taraf bu durumdan hoşnut olur. İlk görüşmelerde insanlarla belli çerçevelerde konuları konuşabilirsiniz. Ötesi de olmaz. Ama bir insan ile samimi olsanız, 4 kez 5 kez görüşmelerin sayısı arttıkça o kişiye ait mahrem konuları bile öğrenebilirsiniz.

İnanın Kur’an-ı Kerim de böyledir.

Kur’an-ı Kerim’de tıpkı bir arkadaş gibidir. İlk okumaya başladığınızda, o size nasıl bir kitap olduğunu nasıl bir kitap olduğunu, niçin geldiğini, sizi nereye götürmek istediğini anlatacaktır. Ama siz onu 2.kez okursanız 3.kez okursanız ve okumalarını sıklaştırırsanız, samimi söylüyorum o size öyle şeyler fısıldayacak öyle manalar verecektir ki, belki verdiği o manaları hiçbir alime hiçbir hocaya vermemiştir.

Bakın size gerçek bir olay anlatayım. Bunu Şam’da yaşayan bir hoca efendi anlatıyor. Şam’da gerçekten âlim olan birinin yaşadığı hadise bu. Bu hoca efendi, bir gün bir işi olduğu için marangozun birine gidiyor. Gittiği marangoza derdini anlatıyor.

Marangoz ikramlarda bulunuyor. Tanışıyorlar. Marangozda hoca efendiye ne iş yaptığını soruyor. O da “İlim talebesi olduğunu, çocukları yetiştirdiğini, tefsir dersleri verdiğini söylüyor”. Hoca efendi böyle söyleyince marangoz da şöyle diyor:

  • Hocam bende Kur’an okumayı severim. Tefsir derslerine de katılırım. Elimde şuan Adiyat süresi var. Ona çalışıyorum. Madem siz de hocasınız bende size bir soru sorayım. Hocam bu surede Allah c.c. atlara yemin ediyor.

O harıl harıl (savaşa) koşan atlara, (Tırnaklarıyla yerden) ateş çıkaranlara, Sabahleyin akın edenlere, Tozu dumana karıştıranlara,
Derken düşmanın ortasına dalanlara yemin ederim ki, diyor. Peki hocam Allaf-h atlara yemin ediyor. Sonra sözü İnsanlara getiriyor.
Şüphesiz insan, Rabbine karşı çok nankördür diyor. Ne alakası var hocam harıl harıl koşan atlarla düşman ortasına dalan atların insanın nankörlüğü ile?

Gerçekten müthiş bir soru. Hoca efendi diyor ki:

-Valla kardeşim diyor. Ben bugüne kadar hiç bunun cevabını düşünmedim. Allah’ın kelamı hakkında da bilgisiz ve cahilce konuşmak istemiyorum. Ben buna cevap veremeyeceğim diyor.

Bunun üzerine marangoz şöyle cevap veriyor.
  • Hocam ben bu ayetleri düşündüm. Allah bize şöyle demek istiyor. – Ey insan oğlu! Sen ata bir çuval yem veriyorsun. O at bir çuval yemin hatırına, harıl harıl koşuyor, ayağından ateş çıkarıyor, düşman ortasına dalıyor, hatta gerektiğinde ölüyor. Bütün bunları bir çuval yemin hatırına yapıyor. Sen ise Ey İnsan, Allah sana türlü türlü nimetler vermiş, yemekler vermiş, evlatlar vermiş, mal vermiş mülk vermiş. Sağlık sihhat vermiş. Yani sayamayacağın kadar nimet vermiş. Ama sen bir çuval yemin hatırına efendisi için ölecek  bir at gibi bile olamıyor, efendine nankörlük ediyorsun. Hiç olur mu bu şey ey insan.

Bunun üzerine hoca efendi dedi ki:

  • Vallahi ben 7 yaşından beri Adiyat süresini ezberim. Yaşım olmuş 40-50 ama ben bugüne kadar hiç Adiyat suresini anlamamışım. Senin anladığın gibi hiç anlamamışım.

Yani kardeşlerim, Kur’an- ı Kerim’i düşünerek sürekli bir şekilde anlamaya çalışarak, Allah’ın ne demek istediğini muradını tefsirler yardımı ile kavramaya çalışarak okursak, belki Allah bir sürü alime açmadığı manaları bize açacaktır. Bunun bir sürü örneği var. Anlattığımız bunlardan sadece bir tanesi. Sizde eğer Kur’an-ı Kerim’den etkilenmek istiyorsanız, onunla arkadaşlığınızı çoğaltacaksınız, sohbet ve mesailerinizi artıracaksınız. Bunu yaptığınız zaman, İnşaallah, Allah celle celaluhu size de farklı manaları açacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.