Peygamber Efendimizin Temizliğe Riayetleri

0
1591

Peygamber Efendimizin Temizliğe Riayetleri

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in en fazla önem verdikleri şeylerden biri de temizliktir. Birgün üstü başı kirli bir adam görmüş, “Üstünü başını yıkayamıyor musun?” demişlerdir. Bir defa da adamın birini huzuruna pek perişan bir kıyafetle girmiş, Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam ona:
” Geçinmek için hiçbir vasıtan yok mu?” demişler.
“Var!” cevabını alınca şöyle buyurmuşlardır:
“Madem ki Allah’ın nimetlerine nail olmuşsun; o halde nimetin eseri üzerinde görülsün.” (Ebu Davud )
Cahiliyetin adetlerini üzerinden atamayan bazı kimseler, yerlere tükürür, camilerde bile ibadet esnasında bu gibi hareketlerde bulunurlardı. Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam, bu fena adetten son derece tiksinirlerdi. Bir defa yine böyle bir hareketin izini görmüşler ve son derece hiddetlenerek mübarek yüzleri kıpkırmızı kesilmişti. (Nesai)
Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselamın bu hiddetini anlayan Ensar’dan bir kadın ortalığı temizleyerek Resulullah’ın teveccühünü kazanmıştır.
Peygamberimiz aleyhisselatu vesselamın umumi meclislerinde kafur veya başka tütsüler yakılır, bu suretle de cemaatın istirahatına dikkat edilirdi. Cuma günleri mescide güzel koku saçılmasını emrederlerdi.
Sıcak birgünde iş sahipleri ve işçiler iş elbiseleri ile camiye gelmişler, cami de küçük olduğu için hava taaffun etmiş ve kokmuştu. Bunun üzerine Resul-i Ekrem aleyhiselatu vesselam:
“Yıkanarak gelmiş olsaydınız daha iyi olurdu.” buyurmuşlardı.
Ondan sonra da Cuma günleri yıkanmak sünnet olmuştur.

Resulullah aleyhisselatu vesselam’ın mescidi,

Muntazam silinip süpürülüp temizlenirdi. Cahiliyet adetlerini üzerinden atamayan bazı kimseler, temizliğe hiç ehemmiyet vermezler, sokaklara, yollara, gölgeli ağaçların altına bile pislerler, abdest bozarlardı. Resulullah aleyhisselatu vesselam, bundan da menetmişlerdir.
Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam, turp, soğan, sarmısak, pırasa gibi fena koku veren yiyeceklerin kokusundan hoşlanmazlardı. Onun için de bu gibi şeyleri yiyen şahısların kokulu halleriyle mescide gelmemelerini ve herkese karışmamalarını isterlerdi.

Müminler olarak efendimizin her türlü hal ve hareketlerini davranışlarını örnek almamız gerekmektedir. En güzel davranışlar ona aittir. Şükürler olsun ki onun ümmetiyiz. Selam üzerine olsun ey sevgili. Rabbimize layık kul Peygamber efendimize layık ümmet olmayı bizlere nasip etsin.

Hamd ancak alemlerin Rabbi Allah’adır.
Kaynak:Peygamber efendimizin yüce Ahlakı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.