Regaib Gecesinde Yapılacak İbadetler

0
1810
Regaib Gecesinde Yapılacak İbadetler

Regaib Gecesinde Yapılacak İbadetler

Peygamber Efendimiz’e isnad edilen bir hadiste;

“Kim ki Recebi Şerifin ilk Perşembe günü oruç tutar, sonra akşam ile yatsı veya yatsı ile gece imsak arası on iki rekat namaz kılar, namazın her rekatında Fatiha’dan sonra üç Kadir suresi ve on iki ihlası şerifi okur, iki rekatta bir selam verirse, bu namaz müstehap olan bir namazdır. Namaz bittikten sonra yetmiş kere “Allahümme Salli Ala Muhammedin Nebiyyil Ümmiyi ve Ala Alihi ve Sahbihi ve Sellim” der.

Sonra secdeye kapanır. 70 kere “Sübbühun Kuddusün Rabbül Melaiketi verruh” der, sonra başını secdeden kaldırır, şöyle der;

“Rabbiğfir ve Erham ve Tecavez Amma Talemü” sonra tekrar secdeye kapanır. Birinci secdede okuduklarını tekrar eder ve secdeden başını kaldırmadan dilediğini isteyerek dua eder.

Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdu:

“Bu namazı kılan kimsenin deniz köpükleri, kumlar sayısı, dağlar ağırlığı kadar ağaçların yaprakları sayısınca günahı olsa da, Allahu Teala bütün günahlarını mağfiret eder. Ve akrabalarından yedi yüz kişiye şefaat eder.” buyurmuştur. (İhya 1/555).

Bu hususi ibadetin haricinde çok salatü selam getirilir, Kuranı Kerim okunur, istiğfar çekilir, kaza namazı kılınır.

Kaynak; Nurlu Aylar Nurlu Geceler Nur-u Muhammediye, Hadime M. Yacan, Furkan yayınları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.