Salih Ameller Nelerdir?

0
3351

Salih Ameller Nelerdir?

Müslümanlıkta bir takım dini görevlerin ve bazı yükümlülüklerin bulunduğu bilinmektedir. Bunlara “salihât” (salih ameller) denilir. İmanın bir taraftan kemale ermesi, güzelleşmesi ve parlaması, diğer taraftan da yok olma tehlikesinden korunabilmesi bu salih ameller ile mümkündür.

Salih amellerin en büyüğü, Allah katında en makbul olanı namazdır. Sonra sırasıyla zekât, oruç, hac ile cihad, İslâm’a ve insanlığa malî, bedenî olarak güzel hizmet etmek gelir. İnsanların kurtuluşu, yükselişi, ruhî bakımdan huzura ulaşmaları ancak güzel ameller sayesinde mümkün hale gelir.

Bunların yanında medenî, sosyal hayatı ilgilendiren bir takım ameller, işler vardır ki bunlar da İslâm’a göre salih amellerden, ibadet ve kulluktan sayılır. Bu tür işlerin salih ameller olarak kabul edilebilmesi için bunların iyi niyetle ve meşru dairede yapılmaları şarttır. Sanat, ticaret, ziraat bu tür işlerden sayılır.

İslâm dini, hikmet dinidir, insanı kamil olmaya, kemalata götüren bir dindir. İnsanların bütün ihtiyaçlarını dikkate almıştır. Bu ihtiyaçları karşılayacak şeylere büyük bir değer vermiştir. Bir hadis-i nebevîde,

“Cenâb-ı Hak sanat (meslek) sahibi olan, kendi kollarının kuvveti ile geçimini temin etmeye çalışan mümin kulunu sever.” (Taberânî, Mu’cemü’l-Evsat, 8/380)

Ne büyük teşvik!

Yapıcılık sanattır, doğramacılık sanattır, dokumacılık, terzilik ve benzerleri birer sanattır. Bunlar İslâm dininde övülmüştür. Eğer biz Müslümanlar bu gibi işlerde de başkasına muhtaç olursak, nasıl yaşayabiliriz? İktisadî buhranlardan nasıl kurtulabiliriz? Ticaret ve ziraat hakkında da birçok hadis-i şerif vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.