Şeriat Nedir? Şeriat Ne Demektir? Şeriat Kuralları Nelerdir?

4
12520
Şeriat Nedir?

Şeriat nedir? Şeriat ne demektir? Şeriat kanunlarıŞeriat kuralları nelerdir? Gibi sorular cevaplanıyor.

Şeriat iki kısımdır. Birinci kısım şeriata Allah’ın koyduğu tabiat kanunları girer. Termodinamik denge, yıldızların hareketleri, Güneş’in doğuşu ve batışı, bulutların çarpışması ile yağmurun yağması, yer çekimi, suyun kaldırma kuvveti gibi fiziki kanunlar şeriat kanunlarıdır. Bir bitkinin sulanmadığı takdirde kuruyup ölmesi, saatlerce ayakta duran bir insanın yorulması Allah’ın koyduğu şeriat kanunlarındandır.

İkinci kısım şeriat “din” kelimesi ile eş anlamdadır. Kainatı yoktan var eden, fiziki kanunları yaratan, zerrelerden yıldızlara tüm kainata hâkim olan Allah’ın gösterdiği doğru yol olan İslam dininin kanunlarına şeriat kanunları denir. Şeriat kanunları peygamberler vasıtası ile insanlara bildirilir. Hz.Adem (As), Hz.Nuh (As), Hz.İbrahim (As), Hz.Musa (As), Hz.İsa (As), Hz.Muhammed (Sav) ve diğer tüm peygamberler İslam dininin peygamberleridir. Günümüzdeki Hristiyanlık ve Yahudilik ise Hazreti Musa ve Hazreti İsa’nın yolundan uzaklaşmış, Allah’ın oğlu olduğunu iddia eden, Allah’a ortak koşan dinlerdir.

“Şüphesiz Allah katında din İslâm’dır…”  Âl-i İmrân Suresi 19. Ayeti Meali

Allah’ın varlığının ve birliğinin, peygamberliğin ve tek doğru din olan İslam’ın gerekliliğinin mantıksal ispatlarını okumak için 

Annenin yavrusuna olan merhametini yaratan Allah, âciz varlıklara bile nimetler veriyor. Bir sineğe kartalın kanadı kadar büyük kanat vermeyen Allah, hiç kimseye gücünün yetmediği yükü yüklemiyor. Sonsuz merhamet ve sonsuz adalet sahibi olan Allah, kullarının hem bu dünyada hem de ahiret hayatında mutlu, huzurlu bir şekilde yaşamaları için şeriat hükümlerini göndermiştir.

Şeriatın en önemli esasları imanın şartlarıdır. İmandan sonra en büyük hakikat ise namazdır.

Şeriat hükümleri Kur’an-ı Kerim, hadis-i şerif ve icmaya dayanır. Şeriat Allah’ın koyduğu dini ve dünyevi hükümlerin tümüdür. Allah’a, meleklere, kutsal kitaplara, peygamberlere, ahiret gününe ve kadere iman etmek şeriatın en önemli kurallarıdır. İman esaslarından sonra ameller gelir. İmandan sonra en önemli hakikat namazdır. Demek ki; iman esaslarından sonra şeriatın en önemli kuralı beş vakit namaz kılmaktır. Namaz, oruç, hac, zekat gibi ibadetler, kul hakkı yememek, adam öldürmemek, zina yapmamak, faiz yememek, anne ve babaya itaat etmek, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak şeriat kanunlarındandır. Mesela bir Müslüman, anne veya babasını sevindirmek maksadı ile onlara helal bir hediye alsa şeriata uygun bir şekilde hareket etmiş olur. Hastaları ziyaret etmek, fakirlere, yetimlere yardım etmek, hayvanlara eziyet etmemek şeriata uygun olan amellerdendir.

Şeriatın sadece yüzde biri siyaset ile ilgilidir.

“Şeriatta, yüzde doksan dokuz ahlak, ibadet, ahiret ve fazilete aittir. Yüzde bir nispetinde siyasete mütealliktir; onu da ulü’l-emirlerimiz düşünsünler.” Divan-ı Harb-i Örfi, s. 28 (Risale-i Nur)

Dört Halife devrinde uygulanan İslam şeriatı ile İran’da Şiilerin, Suud’da Vahhabilerin, Afganistan’da Taliban’ın uygulamalarında bazı farklılıklar vardır.  Mesela günümüzde demokrasi ile yönetilen ülkelerde de bazı farklı uygulamalar mevcuttur. Şeriatın yanlış algılanması nedeniyle ortaya çıkan uygulamalar şeriata zarar veremez.  Şeriatın en doğru bir şekilde uygulanması Peygamber Efendimiz (Sav) ve Dört Halife döneminde görülmüştür. Günümüzde şeriatın bazı hükümlerinin yanlış yorumlanması neticesinde ortaya çıkan uygulamaların olması şeriatın hiçbir yerde tam olarak uygulanamayacağı anlamına gelmez. 

Medyada çıkan yalan haberler

1. “Suudi Arabistan’da ekmeğini getiren 2 erkekle konuşan 75 yaşındaki dul bir kadına, 40 kırbaç ve 4 ay hapis cezası verildiği belirtildi.”

İslam’da böyle bir ceza yoktur. Suudi Arabistan’da da böyle bir ceza verilmemiştir.

2. Arabistan’da bir kızı işaret parmağı ile gösteren adamın, işaret parmağı kesildi.”

Hiçbir mezhepte böyle bir ceza yoktur. Bu haber de yalandır.

3. “Kuzeybatı İran’da (Güney Azerbaycan) Azer Türk’ü olan genç kadın, TIMES dergisinde, baş örtüsünün altından saçı göründü diye, 99 kırbaç cezası aldı.”

İslam hukukunda böyle bir ceza yoktur.

Şeriatın iki temel kaynağının Kur’an ve sünnet olduğunu bilip de şeriatı inkar eden, şeriatı beğenmeyen kafir olur. Ancak şeriat hükümlerinin hepsini kabul edip bu hükümler ile amel etmeyen kişi günahkar olur, kafir olmaz. 

Kur’an’ın hükümlerini ve Hz.Muhammed’i (Sav) inkar eden, beğenmeyen, onlara hakaret eden kişinin Müslüman olması mümkün değildir. Ancak insan Kur’an’ın hükümlerinin tamamını kabul eder, onların hepsini beğenip Hz.Muhammed’i (Sav) de tam olarak tasdik eder ise o insan şeriat hükümleri ile amel etmese bile kafir olmaz.

4 YORUMLAR

 1. Ben bu sekilde tami tamina Kurana ve hadislere uygun seriati kabul edip begeniyorum.iyi niyet sevgi adalet abartidan ve saptirmadan uzak bilincli bir Islam mukemmel olur.ama malum ahir zzamada yasiyoruz insanlarin iciyle disi bir degil artik.fetocusunu da gorduk tv de kifur savuran hicasini da gorduk dinimizi en adi sekilde kullanmaya calisan teror orgutlerini de gorduk islam deyince akillarina ilk baortusu 4 kadin gelen avanaklari gorduk kadinlara pantolon yasak diye tutturan fakat arap erkekleri uzun elbise giyiyo bu hadiste ne demek istemis diye kurcalamayan zihniyeti gorduk arabayi erkek mekanizmasi diye dusunup kadinlara yasaklayan zihniyeti gorduk torpil yapip dinimizde akrabayi gozet diyo diyen zihniyeti gorduk sort giyen kiza dayak atan adamin mahkemesinde kiz bacaklarim kapaliydi diye savunma yapmis kimse adama 5 vakit namaz kiliyomusun kimsin nesin sormuyo bunlari gorduk.bu kadar cehalet kotu niyet art niyet cikarina gore yorum pislik varken gercek olan seriati oturtmaya oncelikle gercek adalet sevgi iyi niyet ve dinde zorlastirma saptirma yapanlarin en agir sekilde cezalandirilmasiyla baslanmalidir diye dusunuyorum.seriat Allahin kanunudur gereklidir ölüm bizi mutlaka bulacaktir.evet ama aklimizi geride birakarak degil tabiki gorevimiz gercek islami yasamak ve yasatmak olmalidir.islam dini bitakim cikarci ve firsatci insanlarin dunyevi hayatlarinda at kosturacaklari bir platform olamaz ve Allah bunun hesabini soracak.ayrica dinde zorlama yoktur

 2. Size göre barış ve huzur hırsızlık yapanın elinin kesilmesi,herkesin zorla müslüman oldurulması ve mini etek giyenin hapse atılması mı gerçekten.
  Bu konuyu araştırırken müslüman laikliği ve demokrasiyi savunamaz diye bir şey okudum.
  Zamanında gezi parkında ülkenin üçte biri sokakta Türkiye laiktir laik kalacak diye bağırıyordu.
  Ülkenin üçte biri müslüman değil o zaman
  Sorsanız herkes müslümandır ama ülkenin yarısı alkolik ve kumarbaz.
  Size garanti veriyorum bu ülkeye şeriat gelirse getireni keserler.
  Bu ülke müslüman değil.
  İstisnalar kaideyi değiştirmez!!!

 3. Ata rumuzlu yorumcuya, bir yere kadar katılıyorum.
  Ama bu ülkeye şeriatı getirsinler, ki tayyipin yaptmaya çalıştığı tamı tamına budur, kimse kimseyi kesmez, herşeyi kabullenir.

  Bilmese de, bu ülkedekiler, kendi kafalarında yarattıkları bir nevi uyduruk müslümanlardırlar.
  Hal böyle olunca da bilinçsizce de olsa şeriatı kabullenirler; özellikle 4 eşli olma ve kolayca boşayabilme avantajından dolayı; ilahi kısmı islamın bu ülkedeki çoğu kesimin umrunda bile değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.