Tesettürlü Bayanın Pantolon Giymesi Uygun Mudur?

1
3750

Soru: Tesettürlü bir bayanın vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde pantolon giymesi uygun mudur?

Cevap: İnsanın Vücut hatlarını belli etmeyecek bir pantolon var mıdır ki? Zaten Varsa, buna pantolon denmez. Şalvar denir. Daracık pantolonlara kıyasla biraz bol olan pantolonu bu şekilde değerlendirmeyelim. Bu bizi yanlışa götürür Allah korusun.

Öncelikle kadının dışarıdaki tesettürü, iç kıyafetini mutlaka kaplayıcı ve örtücü olmalıdır. Sizce Pantolon bu vazifeyi yerine getirebilir mi?

Kılık-kıyafet, kişinin toplumsal kariyerini de tayin eden bir faktördür. İslamiyet dini, herkesin kendine uygun kıyafeti taşımasını esas kabul etmiştir. Erkek kadına, kadın erkeğe kıyafette benzememelidir.

İslâm dininin lanetlediği konuların başında da, kadınların ve erkeklerin birbirlerine benzemesi, erkeğin kadınlaşmaya çalışması, kadının erkekleşmeye çalışması gelir. Bu konuda her Müslüman son derece hassas titiz olmalıdır. Bir mümine kadın, erkek kıyafeti olan hiçbir giyeceği giymemeli. Nitekim, Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Kadın giyinişiyle giyinen erkeğe ve erkek giyinişiyle giyinen kadına Allah lanet etsin.”

Ebu Davud 4/355, Albânî Sahihu’l-Cami 5071

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘in bu lanetine muhatap olmaktan her Müslüman dehşetle sakınmalıdır.

Pantolon, genel olarak bir erkek kıyafetidir. Her ne kadar hanımlara özel, ait pantolonlar olsa da şekil nedeniyle yine erkek kıyafetini andırmaktadır. Ayrıca pantolon dar olacağından kadının vücut hatlarını mutlaka belli edecektir bu kaçınılmazdır.

Bu nedenlerden dolayı kadının dışarıda pantolon giymesi caiz değildir. Ama kadın evde kocasının yanında istediği kadar pantolon giyebilir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.