Yavuz Sultan Selim Hanın Gerçek Resmi

0
5441
Yavuz Sultan Selim Hanın Gerçek Resmi

Yavuz Sultan Selim Hanın Gerçek Resmi üzerinde bir yazı hazırlamaya karar verdik. Tarihin tozlu yapraklarında hep bir karalama ve gerçeği yansıtmayan bazı bilgiler meydana gelmiştir.Bu bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Yavuz Sultan Selim Han bildiğiniz üzere, şimdiye kadar hep bir küpe, süslü bir kavuk ve uzun bir bıyıkla tasvir edildi. Gerçeğine tamamen zıt olan bu portrenin Yavuz’a ait olmadığı ilk defa 1995 yılında ortaya atıldı. Bunu takip eden yıllar boyunca bu konu defalarca gündeme geldi ve tartışıldı. Yapılan araştırmalar neticesinde, nihayet resmin Yavuz’a ait olmadığı ispatlandı. Zira Yavuz dönemi çok sade bir dönemdi ve o dönemde böyle bir kavuk yoktu. Küpeye gelince, bir İslam Halifesi olan Yavuz’un İslam dinine aykırı olan bu küpeyi takmış olması ise imkansızdı. Zaten günümüz tarihçilerinin neredeyse tamamı, o portrenin Yavuz’a ait olmadığını onamış durumda. Hal böyle olunca, akıllara tek bir soru geliyor: Yavuz’un gerçek resmi nerede?

İç mimar, tasarımcı, sanat yönetmeni, ressam ve yazar Reza Hemmatirad yaklaşık üç yıl boyunca tarihçilerle çalışarak ve “Tesavir-i Al-i Osman” kitabı başta olmak üzere yerli ve yabancı birçok kaynaktan yararlanarak Yavuz Sultan Selim’in portresini yeniden çizdi.

İşte tarihsel ana kaynaklara dayanan, devrin şartlarına ve kıyafetlerine uygun çizilmiş, tasvirlere ve gerçeğe en yakın Yavuz Sultan Selim portresi:

Biz bu haberi bir görev bildik ve yayınladık. Paylaşmak da siz değerli kardeşlerimize kaldı. Yavuz Sultan Selim Hanın Gerçek Resmi son hali ile bu şekildedir. Haberi paylaşarak yayılmasına vesile olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : İstanbul’un Fethinde Esrarengiz Ordu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.