Zeynel’in İhlası

0
1368
Zeynel'in İhlası
Zeynel’in İhlası

Siz  Zeynel’in İhlası nasıldı bilir misiniz ? Ya da o kim diye sorar mısınız? O sadece Osmanlı’nın kahraman askerlerinden birtanesi. Girit Adasının fethi zamanıydı. Devlet-i Âliyye askerleri Girit’teki Kandiye Kalesini almak için var güçleriyle savaşıyorlar, Venedikliler de sonuna kadar direniyorlardı. O zaman Venedikliler, Kandiye Kalesini savunmak için humbara isimli toplar kullanıyorlardı. Kaleden aşağı atılan humbaralar, askerin arasına düştüğünde büyük bir gürültü ile patlıyor ve etrafa saçılan şarapnel parçaları yüzlerce askerin yaralanmasına ve ölmesine sebep oluyordu.

Zeynel’in İhlası

Savaş tüm şiddetiyle devam ediyordu. Kaleyi muhasara eden birliklerden birinde vazife yapan, ordu kâtiplerinden Zeynel Bey, sabah namazı için çadırından çıktı ve seccadesini sererek namaza durdu. Tam secdeye varmak üzereyken, kale burçlarından atılan bir humbara, Zeynel Bey’in seccadesinin üzerine düştü. Hemen secdeye vardı. O secdedeyken humbara büyük bir gürültü ile patladı, Allah’ın izniyle Zeynel Bey’e hiçbir şey olmadı. Namazını dumanlar arasında bitirdi, selam verdi. Sonra telaşla kumandanın yanına koştu ve her kelimesi ihlas kokan şu soruyu sordu:

Zeynel’in İhlası

— “Kumandanım! Ben sabah namazını eda etmek için namaza durdum. Tam secdeye varacakken önüme bir humbara düştü. Hemen secdeye vardım. Yalnız humbaranın patlamasını beklerken secdede biraz fazla kaldım. Acaba namazım bozuldu mu?”

Zeynel Bey’in kurtulduğuna hem çok şaşıran, hem de çok sevinen kumandan, önce Allah’a şükretti, sonra da:
“Zeynel’im! Telaşlanma! Allah senin gibi ihlaslı erlerin namazını eksikleriyle kabul eder inşallah!” diyerek onu teselli etti.

 

 

İlginizi Çekebilir : ​Yeşil Elbise

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.