Ümmül Hayr Binti Sahr (ra)

0
1952

İsmi belli değildir. Künyesi Ümmül hayr’dır. Hz.Ebubekir’in (r.a ) annesidir. Ebu Kuhafe ile evlenmiştir.
Hazreti Ebubekir r.a., kafirleri açıktan açığa İslam’a davet ettiği ilg günlerden birinde kafirler üzerine saldırdılar, dövdüler ve bayılttılar. Kendilerine geldiklerinde:

Resulullah s.a.v nasıl?

O zaman babası Ebu Kuhafe ve bütün aile efradı kendisine bu işten vazgeçmesi yönünde bir çok söz söylediler.. Nihayet Zatı Saadetleri ken*dileri teşrif ettiler. Hazreti Ebu Bekir’in alnından öptüler. Bunu gören annesinin gözleri doldu. İçini anne*lik muhabbeti kapladı. Hazreti Ebu Bekir de annesine işaret ederek:
Ya Resulallah işte bu benim annemdir. Allah Te*ala size bereket ihsan kılsın, dua buyurun da benim an*nem İslam yolunu tutsun. Kendisini İslam yoluna davet edin, olur ki sizin ne*fesinizin bereketiyle y la gelip, de cehennem ateşinden kurtula, diye arz etti:
Zatı Saadetleri dua ettiler, Hak Tealanın kudreti ile hemen küfrün ve dalaletin karanlığından kurtulup, İslamın nuru ile aydınlandı ve hak ve hakikate yanaşıp, Müslüman oldu.
Hazreti Ebu Bekir’in babası Ebu Kuhafe’nin vefa*tından önce vefat etmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.