NAMAZ NEDİR ?

Namaz, İslam’ın beş şartından biri olan, günün belli vaktilerinde ve abdest alınarak yerine getirilen ibadettir.

Namaz ibadetlerin en üstünüdür. İslamın ikinci şartıdır.

Arapçada namaza (Salât) denir. Salât, aslında dua, rahmet ve istiğfar demekdir. Namazda, bu üç mananın hepsi bulundugu için, salât denilmiştir.

Adem aleyhisselamdan beri, her dinde bir vakit namaz vardı. Hepsinin kıldığı bir araya toplanarak, Hz. Muhammed aleyhisselama inananlara farz edildi.

“Ey iman edenler, rüku edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77)

Namaz, Allahü tealaya ve Resûlüne imandan sonra, bütün amel ve ibadetlerden daha üstün bir ibadetdir.

Dinimizde ilk emredilen farz namazdır. “Namaz, müminlere belli vakitlerde farz kılındı.” (Nisa, 103).

Kıyametde de, imandan sonra ilk soru namazdan olacaktır.

Namaz, İslam dininde imandan sonra en kıymetli ibadetdir. Allahü teala, kullarının yalnız kendisine ibadet etmeleri için namazı farz etdi. Kur’an-ı kerîmde yüzden fazla ayet-i kerimede (namaz kılınız!) buyurulmakdadır. Hadis-i şerifde, (Allahü teala, hergün beş vakit namaz kılmayı farz etti. Kıymet vererek ve şartlarına uyarak, hergün beş vakit namaz kılanı Cennete sokacağını, Allahü teala söz verdi) buyruldu.

Namaz, dinin direğidir. Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki; Başsız insan olmadığı gibi, namazsız da din olmaz.

İbadetlerin hepsini kendinde toplayan ve insanı Allahü teâlâya en çok yaklaştıran hayırlı amel, namazdır. Sevgili Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: “Namaz dinin direğidir. Namaz kılan kimse, dinini kuvvetlendirir. Namaz kılmayan, elbette dinini yıkar.”

Namaz kılmak, akllı olan ve büluğ çağına giren her erkek ve kadın müslümana farzdır.

İsra suresinin, (Güneşin kayması anından, gecenin kararmasına kadar ve sabah vakti namaz kıl) mealindeki 78. âyet-i kerimenin aslında geçen, (Dülûk-üş şems) öğle ve ikindi, (Gasak-ıl leyl) akşam ve yatsı namazı, (Fecr) de sabah namazıdır. (Beydavi)

“Akşama girerken, sabaha ererken, gündüzün sonunda ve öğle vaktinde Allah’ı tenzih edin!” (Rum 17,18)

Namazların kılınışları için aşağıdaki bağlantıları seçebilirsiniz.

Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Sabah Namazı Resimli Anlatımı! Sabah Namazı Hakkında Hadisler!

Öğle Namazı Nasıl Kılınır? Öğle Namazı Resimli Anlatımı! Öğle Namazı Hakkında Hadisler! Öğle Namazı Kılınışı Videolu Anlatımı!

İkindi Namazı Nasıl Kılınır? İkindi Namazı Resimli Anlatımı! İkindi Namazı Hakkında Hadisler!

Akşam Namazı Nasıl Kılınır? Akşam Namazı Resimli Anlatımı! Akşam Namazı Hakkında Hadisler! Akşam Namazı Kılınışı Videolu Anlatımı!

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır? Yatsı Namazı Resimli Anlatımı! Yatsı Namazı Hakkında Hadisler! Yatsı Namazı Kılınışı Videolu Anlatımı!

Vitir Namazı Nasıl Kılınır? Vitir Namazı Resimli Anlatım! Vitir Namazı Hakkında Hadisler! Vitir Namazının Kılınışı Videolu Anlatım!

Cuma Namazı Anlatımı Resimli! Cuma Namazı Hakkında Bilgi! Cuma Namazı Hutbesi! Cuma Namazı İle İlgili Hadisler! Cuma Namazı İle İlgili Sorular ve Cevaplar

Nafile Namazlar