16 Maddede Çocuklarımızı Dua İle Terbiye Etmek

37
134160

16 Maddede Çocuklarımızı Dua İle Terbiye Etmek

1. Hazreti Enes (radıyallahü anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah ( Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurmuştur;

“Köleleriniz, hayvanlarınız ve çocuklarınızdan kötü huylu olanların kulağına bu ayeti okuyun! (1)

أَفَغَيْرَ دِينِ اللّهِ يَبْغُونَ وَلَهُ أَسْلَمَ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ طَوْعًا وَكَرْهًا وَإِلَيْهِ يُرْجَعُون

Çocuğun iki kulağına okunur.

2. Rad sûresi, yaramaz olan çocuğun üzerine okunursa, çocuk sakinleşir. (2)

Rad sûresi, yaramaz olan çocuğun üzerine okunursa, çocuk sakinleşir.
16 Maddede Çocuklarımızı Dua İle Terbiye Etmek

3. Malın ve evlâdın hayırlı olmasını, rızkın artmasını isteyen kimsenin günde 70 kere ” Estağfirullahe innehü kane ğaffara ” diye istiğfar etmesi tavsiye olunmuştur. (3)

4. Bir kimse çocuğunun üzerine Bakara sûresinin ilk dört âyetini, Ayetel Kürsi ve sonrasındaki iki âyeti ve Bakara sûresinin son 3 âyetini okursa, şeytan yaklaşamaz, çocuğunda istemediği bir şeyle karşılaşmaz. (4)

5. Çocukların itaatkâr olması için; her gün dört yüz defa Esma-ül Hüsnadan “Ya Hadi (Celle Celalühü) ismi okunur. (5)

 

6. Çocukların dindar ve iyi huylu olması için; Esma-ül Hüsnadan ” Ya Vacid (Celle Celalühü) ismi şerifi her gün 14 defa okunur. (6)

 

7. İtaatsiz, söz dinlemeyen çocuğun ya da hanımın alnından bir saç alıp, bin kere Esma-ül Hüsnadan ” Ya Şehid (Celle Celalühü) ismi okunursa, ahlâkı düzelir. (7)

Çocukların itaatkâr olması için her gün dört yüz defa Esma-ül Hüsnadan Ya Hadi (Celle Celalühü) ismi okunur.

8. Çocuğun huyunun güzel olması için; sabah namazından sonra çocuk uyurken yüzünen doğru 21 defa ” Ya Şehid (Celle Celalühü) ismi şerifi okunup, yüzüne nazar edilir, dua edilir. (8)

9. Çocuk üzerine yedi defa “Ya Berru (Celle Celalühü) isminin okunması, çocuğun korunması ve güzel ahlâklı olmasına vesiledir. (9)

Şeyh Sedidüddin eş-Şirazi (rahmetullahi aleyh) buyuruyor ki: Hocalarımız derdi ki; ” Kim çocuğunun alim olmasını isterse, fakir düşmüş Fıkıh Alimlerini gözetsin, onlara ikramda bulunsun. Onları yedirsin ve kendilerine hürmet edip bir şeyler versin. Eğer çocuğu Alim olmazsa, muhakkak torunu Alim olur.” (10)

10. Kötü huylu bir kimsenin içine giydiği çamaşıra 3 Cuma, ikindi namazından sonra 1073 defa “İhdinas sıradal müstakim” okunursa, kötü huylardan vazgeçer. Buna aralıksız 21 gün devam edilirse, çamaşıra okumaya gerek olmaz.

11. Ahlâk’ı kötü olan bir kimse için; Erba’ın-i İdrisiyye’nin 4. ismi şerifi “Ya Rahmanü külli şey’in ve rahimehü ya Rahman!” misk, safran ve gül suyundan oluşan bir mürekkeple beyaz bir ipek parçasına yazıp, o kişinin uyuduğu yastığın iç kısmına dikilirse, Allah-u Teâlâ o kişinin kötü ahlâkını güzel ahlâka çevirir, o kimse halim selim biri olur ve nefsi rahata kavuşur inşâAllah. (11)

12. Kim çocuğunun başının ön kısmında olan saçlarının kökünden tutup, Kadir sûresini okursa, Allah (Celle Celalühü) çocuğunda seveceği ve razı olacağı davranışları ona gösterir ve yaratır.

Kim çocuğunun başının ön kısmında olan saçlarının kökünden tutup, Kadir sûresini okursa, Allah (Celle Celalühü) çocuğunda seveceği ve razı olacağı davranışları ona gösterir ve yaratır.

13. Her kimin kendisine itaat etmeyen bir çocuğu veya kendisine muhalefet eden bir hanımı varsa, bu ismi şerifi

” Ya Rabbü! Felâ şey’e küfühü yüdanihi velâ imkâne live sîfihi ya Rabbü!”

Bir zeytin yaprağı üzerine dut suyuyla yazsın ve kuruduktan sonra bu yaprağı çocuğunun veya hanımının yiyeceği üzerine ufalasın.

Bunu yaparkende ki için yapıyorsa; çocuğu içinse çocuğunun ve annesinin ismini zikrederek yapsın. Eğer böyle yaparsa, biiznillahi Teâlâ kendisine itaat ederler. İşte bu terkip meşayih-i kibar hazaratının zikrettikleridir.

Aynı mesele için diğer bazı meşayihın zikrettiği terkip ise şöyledir;

Her kim bu ism-i şerifi beyaz bir kağıt üzerine misk, zâferan (safran) ve gül suyuyla yazar ve bu kağıdı havaya (bina dışındaki bir boşluğa) asarsa, çocuğu da, eşi de kendisine itaat ederler. İki terkip de sahih olup, bunları uygulayan herkes için kendi nasibi vardır. (Arifan dergisi, yıl:4, sayı: 40, sayfa:64)

<< Kimsenin evlâdına kötülük etmemek lâzımdır ki, onun zararı kendi evlâdına dönmesin.>>

Nitekim, Hazreti Yusuf (Aleyhisselâm)’un kardeşleri onu babasından ayırıp, esir yaptılar. Onların evlâdı da Firavun’un elinde esir oldular. Ettiklerini biçip, cezalarını buldular. (12)

14. Çocuğun manevî yönden terbiyesi için her gün 41 Fâtiha okunup, çocuğa üflenir.

15. Çocukları İslâm’a ısındırmak için; 313 Ayetel Kürsi suya okunur ve içirilir.

16. Aile efradının hidayet bulması için; gece yatarken 27 defa ihlas-ı şerîf okursa, biiznillah hidayet bulurlar.

> Kaybolan çocuk için; 100 “besmele” ve “la havle vela guvvete illa billahil aliyyil azim” okunur. >>

Allah dualarımızı kabul etsin. Herkesin gönlündekini hayırlı bir şekilde kabul olur inşaallah.

Kaynaklar;

1. Ruhul Furkan Tefsiri, Mahmut Ustaosmanoğlu (kuddise sirruhü), Cilt:3, Sayfa: 638, Siraç Kitabevi, İstanbul 1993.
2. Duaların Esrarı, Ayhan Yalçın, Sayfa: 393, Çelik yay…
3. Beyaz Sır, Hızır’a ve Huzura Kavuşturan Esmaül Hüsna, Feridun Yılmaz Yüceler, Sayfa:31, Alperen yay…, Mart 2010.
4. Şifalı Dualar, Manevi Reçeteler, Arif Pamuk, Pamuk yay…, Ekim 2005.
5. Münacaat Duaları, H.Özkan, Sayfa: 210, Ensar yay…, İstanbul 2006.
6. Mübarek Günlerin-Gecelerin, Ayların Fazileti, Esrarı ve Hikmeti, Abdullah İbni Eyyüp Tercüme: Rahmi Serin, Sayfa: 256.
7. Beyaz Sır, Hızır’a ve Huzura Kavuşturan Esmaül Hüsna, Feridun Yılmaz Yüceler, Sayfa:73, Alperen yay…, Mart 2010.
8. A.g.e, Sayfa:73
9. A.g.e, Sayfa: 110
10. Talim-ül Müteallim, İmam Burhaneddin Ezzernüci, Tercüme: Ali Kara, Sayfa:80, Serhend yay…
11. Kasr-ı Arifan dergisi, yıl:3 sayı:31, sayfa: 65, Mart 2010.
12. Marifetname, İbrahim Hakkı Erzurumî, Sayfa: 720, Alem yay…, İstanbul 2009.

37 YORUMLAR

 1. Kötü huylu bir kimsenin içine giydiği çamaşıra 3 Cuma, ikindi namazından sonra 1073 defa “İhdinas sıradal müstakim” okunursa, kötü huylardan vazgeçer. Buna aralıksız 21 gün devam edilirse, çamaşıra okumaya gerek olmaz
  açıklayabilirmisiniz yani 3 cuma günü o işlemi yapmayayıp bugünden itibaren 21 gün okusam olurmu

 2. 3 hafta cuma günü ikindi namazından sonra uygulayacaksınız, ama aralıksız 21 gün devam ettiğinizde de olur biiznillah. Denildiği gibi ‘çamaşıra okumaya gerek kalmaz’ Eğer aralıksız okursanız.

 3. ‘Celle celaluhu’ O’nun şanı ne yüce demektir. Allah’ın isimlerini okurken hürmet ve tazim için söylenir. Her seferinde celle celaluhu diye zikretmek elbette en güzelidir, ama çok sayıda okuduğunuz takdirde sonunda bir kez de zikredebilirsiniz.

 4. merhaba, ben nişanlıyım önceleri çocuğum bunu kabullenmişti ama şimdi ise beni kimseyle paylaşmak istemiyor ona kendimi ifade edemiyorum evleneceğim kişiyi ona nasıl kabullendirebilirim bunun için bir dua varmıdır beni çok kıskanıyor korkuyorum.yardımcı olurmusunuz?

 5. Hayirli aksamlar ben yurt disindan yazi yoruldum uc tane kizim var. Birincisi onumuzdeki ayin sonunda 20 yasina girecek ondan problemim erkek arkadasim fransiz onunla evlenmek ve ailemizden gitmek istiyor.Ortanca kizim 13 yaslara da islam dininin birseye yaramiyacagini ve kuran kusura gonderirken zorlaniyorum gavurlarin dinini demeyimde serbestligini istediklerini yaptiklari hosuna gidiyor banane yardim edin yavrumumu kaybetmek istemiyorum islami namazi kurani ogrenmesine nasil yardimci olurum yardim edin lutfen cigerim yaniyor

 6. Esselamu aleyküm kardeşim. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.Elimizden gelen en büyük çare, -ki müminin silahıdır- dua etmek. Bol bol dua edın. Kızlarınıza dinimizi,Peygamberimizi anlatmanın yollarını arayın. Onlara bu tutumlarından dolayı olan tavrınız sert olmasın. Lakin her daim anlatın, sohbetlerden faydalanın. Beraber izlemeyi deneyin. Sorularına cevap verebilecek ilim sahibi birisi ile onu konuşturun. Bizim acizane diyeceklerimiz budur ama sizi şu siteye yönlendirebilirim. bkz; http://www.fetvameclisi.com/fetva-sor sorunuzu buraya sorduğunuzda Nurettin Yıldız hocamız size gereken cevabı inşaalah verecektir.

 7. Benimde kaynanam ve görümcem beni çok yanlış anlıyo ve herkesi bana düşman ediyo..ne yapsam yanlış,ne desem hata!! Hep hor görülorlar ve dürüstlüğüm bunlara karşı işe yaramıyor..Allaha ve dualara sığındım ve benim için hangi duayı okumam ne yapmam lazım..şimdiden teşekkürler Allah razı olsun

  • Sevgili kardeşim, bu dünya imtihan hayatı. Kimi malıyla , kimi sağlığıyla, kimi çoluk çocuğu ile, kimide sizin gibi yakın akrabasıyla olur. Bu bir imtihandır. Siz iyi davranmaya, güzel karşılık vermeye ve onlarında ıslahı için dua etmeye devam edin. Özellikle şu duayı okursanız iyi gelir diyebileceğim bir dua için araştırma yapacağım. Siz sabırlı olun ve bol bol dua edin. İnşaallah imtihanınızı kazanırsınız.

 8. Merhaba ben yurt dışında yaşayan bir vatandaşım benim iki oğlum var ikisinde çalışma alışkanlıkları yok ikiside okumadı ve küçük oğlum 4-5 sene kadar çalıştı ve işten çıktı büyük oğlum hangi işe girdiyse çıktı bahanelerle ve şu an ikisinde evde hazır yiyip yaşıyorlar tek çarem sizlerden gelecek önereceğiniz duğalar konuşmalarında herşeyi biliyorlar ve haklılar bana yol gösterin teşekkürler

 9. Merhaba. Benim kizim var 9 yasinda. O 1 yasinda esim ve aile tarafindan cok eziyet cektim ve hasta oldum yuruyemez hale geldim ve annemin evine gitim kizimi bana vermediler. Bu yil kizim icin baristim esimle ama kizimi bana karsi buyutmusler. Annen seni brakti giti diye. 6 ay oldu beni tam sevemiyo ben ne yapmaliyim?

  • Kıymetli Kardeşim, kızınızı bu yanlış düşüncelerinden kurtarmak için; öncelikle Allah’a çok dua edin, ibadetlerinizi aksatmayın. Çünkü kalplerin sahibi Allah’tır ve siz ancak O’nun yardımıyla bu sorunu aşabilirsiniz. Bundan başka, kızınıza her zaman sevgi ve ilgiyle davranın. Sizin, ona anlattıkları gibi biri olmadığınızı ona gösterin. Kızınıza sizi sevmesi için biraz zaman verin. Ona, bir anne olarak, o doğduğunda ne kadar sevindiğinizi anlatın. Takdir edersiniz ki anneler ve çocuklar arasında çok güçlü bir bağ vardır. Bu bağ zayıflayabilir, fakat asla kopmaz. Bu bağı güçlendirmek için elinizden geleni yapın, sabırlı olun ve Allah’a tevekkül edin. Allah’ın izniyle herşey düzelecektir. Allah yardımcınız olsun.

 10. Selâmün aleyküm. Benim 5 yaşında yeğenim var çok aşırı hareketli hiç yerinde durmuyor bizi hiç dinlemiyor ve konuşma geriliği var.
  Sakinleşmesi için ve konuşmasının açılması için ne okumamız gerekiyo yardimcı olur musunuz lütfen…

 11. Ohlum dokuz yasinda ve ara ara cok si irli oluyo icimden herkesi dovmek geliyo diyo nasil yakladacagimi bilemiyorum sakinlestirecek bir dua istiyorum yada ne yapmam lazim

 12. Bnde ck zor durumdayım bnm oğlum 19yaşında devamlı evden gidince dönmüyor bir hafta birkaçını eve gelmiyor yaptığının yanlış olduğunu anlıyor ama hep aynı pişmanlıkları fayda etmiyor yinede dışarda kalıyor nolur bana bunun için bir dua yada başka bir Çıkış yolu gösterir isiniz nolur yine gelmedi kötü yollarımı yöneldi bilmiyom allah razı olsun bana yardım edin nolur

 13. Sizi cok iyi anliyorum kardesim bende de bir benzeri var bu sitede sikintisini okudugum kardeslerime dua ettim cunku onlari cok iyi anliyorum. Duadan baska tutacak ipimiz yok. Rabbim evlatlarimizla imtihanimizi kisaltsin biran evvel ferahliga cikarsin . Amin insallah

 14. Selam Aleyküm benim 3 buçuk yaşında bir oğlum var çok asabi kendine de çevresinde ki diğer herşeye de zarar veriyor ne yapsam vazgeç miyor nasıl davranmalıyım bilemiyorum çok üzülüyorum ailem dahil herkesten çekini yorum çocuğumun hareketlerinden dolayı evden dışarı çıkaramıyorum sürekli ağlayıp bağıracak bişeyler buluyor insanlar bize bakıyor nasıl çocuk yetiştiriyorsunuz diye suçluyorlar sanki ben istiyorum öyle davranmasını nolur bize de dua edin oğlumun adı yusuf affan

 15. Benim içinde dua edin 3 kız annesiyim büyük kızım 18 ortanca 15 küçük 12 hepsi asi ortanca çok küfürbaz hiç ibadedlerdir alakaları hep TL fondalar ben sitres hep

 16. Benim bir oğlum var adı efraim kadir çocuk 16 yaşında ve cabuk sinirleniyor ve herkese bağırıp çağırıyor ama annesinin yanında daha sinirlili ama hiç nasihat almıyor lütfen yardımcı olurmusunuz

 17. merhaba 16 yaşında kız yeğenim var çok hayta söz dinlemiyor. erkeklere karşı zaafı var. yanlış bir şey yapmasından korkuyoruz. Annesini hiç istemiyor. Ne yapacağımızı şaşırdık..Lütfen biz yardımcı olurmusunuz

 18. Merhaba çocuklarım erkek olan 12 yi kız olan 11doldurucak yakında çok çaresizim sözümü dinletemiyorum çok hırçın ve asabiler yaşadığımız bazı olumsuzluklar tesir etti onlara.Fakat ben çok üzülüyorum ve korkuyorum bu maddelerin hepsini birden mi gerçekleştirmek gerekiyor ve dut suyu ile ya da gülsuyu ile yazmayı anlamadım ben

 19. Merhabalar ilk maddedeki arapça yazan ayetin türkçesini de paylaşabilir misiniz benim gibi arapça bilmeyenler için. Allah razi olsun cümlesini dua eder dua beklerim ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.