21 Gün Kuralı İle İbadetlere Alışkanlık Kazanabilir Miyiz?

0
3447
21 Gün Kuralı İle İbadetlere Alışkanlık Kazandırabilir Miyiz

21 Gün Kuralı İle İbadetlere Alışkanlık Kazanabilir Miyiz?

Günümüz dünyasında olmaması gereken birçok şey normal gibi kabul edilmektedir. Ahir zaman fitnesi olsa gerek, ibadetlerimizi hep 2. planda tutmaya başladık. Bu durum hayatımızın ve ahiretimizin mahvolmasına sebep olabilir. Peki 21 gün kuralı ile ibadetlere alışkanlık kazandırabilir miyiz? İnşaallah bu konuda bugün sizlere yardımcı ve faydalı olmaya çalışacağız.

21 Gün Kuralı Nedir?

Kişilerde yeniden  öğrenmeyi destekleyen, davranışa dönüşmüş alışkanlıkları terk etmeye yarayan veya istenen alışkanlıkların kazanılmasını sağlayan beynin yeniden programlanması için 21 güne ihtiyacımız vardır. Buna 21 gün kuralı denir.
Beynin yeniden programlanması 21 günde gerçekleşiyor. Pozitif Bilimin de  desteklediği bir kural olduğu kabul edilir.

Kişi kendinde istemediği ya da kazanmak istediği bir takım iyi ve güzel hasletleri bunu yaparak Allah’ın izni ile başarabilir. Tabii ki herşeyin başı öncelikle salih bir niyet olmalı. Bizim bu yazımızdaki amacımız ibadetlerimizi de belli bir sistem getirerek ihlaslı olarak devamlı yapabilme alışkanlığını kazanmayı Allah c.c izni ile sağlamaktır.

Peki 21 Gün Kuralı İle Ne Yapabiliriz?

Bu kuralı uygulayarak İslami olarak yapmamız gereken ibadetleri nefsimize karşı gelerek ve sabrederek 21 günlük bir çizelge ile ibadetlerimizde kendimize azda olsa alışkanlık kazandırabiliriz.

Resulullah aleyhiselatu vesselam şöyle buyurmaktadır:

“Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzere yapılanıdır.”
( Buhârî, İman 32; Müslim, Müsafirîn 215-218, Münafıkın, 78

Hergün niyet ettiğiniz güzel işte sebat göstermenize bu elinizin altındaki çizelge ile kontrol altında tutup, sabır ve dua ile bu 21 günü geçirebilirseniz İnşaallah alışkanlık da kazanmış olacaksınız. Bu çizelge sayesinde hem ibadetlerinizi düzenli olarak yapacaksınız hem de bu sayede, hadis-i şerifin muhatabı olup, Allah katında değerli bir iş yapmış olacaksınız.

Aşağıda maddeler halinde açıkladığımız listenin çizelgesini hemen alttaki “AİLECEK İBADETE ÇALIŞMA ÇİZELGEMİZ” bağlantısına basarak indirebilirsiniz.

AİLECEK İBADETE ÇALIŞMA ÇİZELGEMİZ

Bu 21 Günlük İbadet Listesinde Neler Olacak?

1.Namazlarımızı tam ve eksiksiz olarak salih bir niyetle kılmak.

Gününün meşgalesine düşmeden Allah’ın huzuruna vaktinde çıkarak Dünya’nın hengamesinden kurtulup düzenli namazımızı kılarak Rabbimizin rızasını kazanmaya çalışacağız.

Bununla ilgili bir Hadis-i Şerifte efendimiz şöyle buyuruyor:

“Hz. Allah her gün beş vakit namazı kullarına farz kılmıştır. Bu namazların hakkına saygı gösterip dosdoğru kılanlar için, cennete gi­receklerine dair Allah’ın vadi vardır. Kılmayanlar için cennete gir­eceklerine dair Allah’ın bir sözü yoktur. Dilerse onları cezalan­dırır, dilerse lutfu keremiyle af edip cennetine kovar.”

2. Hergün düzenli olarak Kur’an-ı Kerim Okumak

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim bizim için hayatımızın kural ve kaidesinin bütününü içinde bulunduran eşsiz bir kaynaktır. Bir müslüman hergün azda olsa muhakkak kitabını alıp okumalı onun nurundan feyiz ve bereketinden faydalanmalıdır.

Yine efendimiz bir Hadis-i Şerifte yine:

“Kur’an’ı okuyunuz Muhakkak ki o, kıyamet günü dostlarına şefaat edici olarak gelecektir.” (Müslim)

3. Hergün Sadaka Vermek

Evinizde bir sadaka kutusu bulundurun. Her sabah evinizden çıkmadan küçük miktarlarda olsa, o kutuya atın. Bu sayede başınıza gelecek musibetleri savarsınız hem de paranız belli bir miktara ulaştığı vakit bir yardım kurumuna ya da ihtiyacı olan birine vererek büyük bir sevaba nail olursunuz İnşaallah.

Efendimiz sadaka ile ilgili şu Hadis-i Şerifi buyuruyor:

Güne başlarken sadaka vermek, felaketleri önler. (Deylemi)

4. Sıla-i Rahim Yapmak

Hergün muhakkak yapmamız gereken bir güzel haslettir. Korkmayın! Hergün bir yeri ziyaret edemeyebilirsiniz ama telefonla arayarak ailenizden birileriyle görüşerek bu güzel işi ifa etmiş olacaksınız İnşallah. Günümüzde sıla-i rahim telefonla da yapılabilmektedir.

Bir ayeti kerime de Rabbimiz;

“Allah’tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmketen sakının.” Nisa 1

5. Az da Olsa Düzenli Zikir Çekmek

Günlük bazı zikirleri ve salavatları yerine getirerek kalplerimizin temizlenmesini umuyoruz. Biz 3 adet zikir seçtik. Sizler bunları çoğaltabilirsiniz.

a. Estağfirullah (70 adet)

b. La ilahe illallah (100 adet)

c. Salavat çekmek (En az 10 tane)

Yine bir ayeti Kerime de Allah c.c şöyle buyuruyor:

 Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur. Rad 28

6. Kaza Namazı Kılmak

Her gün bir vakitte olsa kaza namazı kılmak bize çok şey kazandıracaktır. Farz olan ibadetlerin tamamlanıp bu Dünya’dan göçmeden tamamlanması gerekmektedir. En azından bu şekilde alışkanlık kazanarak borcumuzu ödemeye başlarız.

7. Eşinizle ve Çocuklarınızla Kitap Okumak

Her gün ailenizle belirlediğiniz bir kitaptan bir sayfada olsa birlikte okuyup üzerinde tefekkür ederek bağlarınızı kuvvetlendirebilir ve ilminizi artırabilirsiniz.

 

Biz sizin için bu düzenlemeyi yaptık. Hemen alttaki butona basarak bu listeyi indirebilir ve düzenli olarak işaretleyerek alışkanlıklarınızı kazanabilirsiniz. Ama en başta niyetinizin salih olması gerekir. Bu konuda dua ederek Allah’tan yardım isteyin. Dua ederken bizleri de unutmayın. Rabbim yaptığınız ibadetlerinizi kabul etsin.

AİLECEK İBADETE ÇALIŞMA ÇİZELGEMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.