6 Şahsiyetten 6 Ders

0
1204
6 Şahsiyetten, 6 Ders

3 ibret şahsiyet ve 3 tane örnek şahsiyetin üzerinden bazı mesajlar vereceğiz. Biliyorsunuz Kuranda bize örnek şahsiyetler aktarır, ibret şahsiyetler aktarır. Örnek şahsiyetlerin üzerinden verilen mesaj şudur: ‘Onlar gibi olmaya çalışın!’ İbret şahsiyetler üzerinden verilen mesaj şudur: ‘Sakın onların yaptığı yanlışı yapmayın!’

Onun için Kuran; Peygamberleri anlatır. Onun için Kuran; Nemrud’u anlatır, Firavun’u anlatır, Samiri’yi anlatır, anlatır da anlatır. Bende size 3 örnek şahsiyet anlattım, 3 ibret şahsiyet anlattım. Aslında çok anlattım da, özellikle bu 6 şahsiyetin üzerinden 6 ders vereceğim.

3 İbret Şahsiyet
1.İbret Şahsiyet; Reccal İbn Uhfaze – Bize Ne Dedi?

“Resulullah’ı dünya gözüyle görme bahtiyarlığına ersen bile, ahiret öncelikli değil de, dünya öncelikli yaşarsan, sonun hüsran olur. Geçici olanı kalıcı olana değiştirme ki, elde ettiğin büyük fırsatları kaçırmayasın.”

Reccal bunu söyledi mi bize? Söyledi. Bakın geldi, Allah Resulü’ne sahabi oldu. Dünya gözüyle Resulullah’ı (sallallahu aleyhi ve sellem) görme şerefine nail oldu. Hz.Ebubekir zamanında elçi tayin edildi. Ama akıbeti bu oldu. Niçin? Ahireti unuttu, dünyayı öne aldı. Mevki, makam hırsı Allah korkusuna galebe çaldı. Mevki ve makam hırsını başka şeyler farklı bir noktaya çekerek, onun felaketi ve hüsranı oldu.

  1. İbret Şahsiyet; Talha en-Nemiri – Bize Ne Dedi?

“Aileni, kabileni, kavmini, mensubiyetini asla dininin önüne geçirmemeli, asabiyetin her türlüsünün iman ettiğin Peygamberinin ayaklarının altında olduğunu unutmamalısın. Bizden olsun ama çamurdan olsun mantığına bulaşmak ki, onun ümmetinden olabilesin.”

Talha en-Nemiri’nin bize verdiği mesaj da budur.

3.İbret Şahsiyet; Mesleme b. Sümame İken Müseylemetü’l Kezzab Olan O Büyük Yalancı

Haset, insanı yiyip bitiren bir virüs. Allah’ın sana verdiğini yeterli görmeyip, başkalarına verilene göz dikmek ve iblisi şeytanlaştıran kötü bir hastalıktır. Kendini bu tehlikeli durumdan korumaya çalış ki, Allah’ın rahmetine kavuşabilesin.”

Haset, çok kötü bir hastalık. Allah içimizdeki bu hastalığı söküp atsın inşallah. O hastalık, adamı bu hale sokuyor. Müseyleme’yi o hale getiren şey, hasediydi. Niye Allah ona verdi de bana vermedi diyor. Peygamberliğe kafa tutuyor. Görebiliyor musunuz? Peki bir insan nasıl bu noktaya gelebilir? Hased’i terbiye etmezsen, sonun böyle olur. Onun için Müseylemetül Kezzab bize bunu söyler

İbret Şahsiyetler Bize Ne Der Peki?

1.İbret Şahsiyet; Hz. Ömer. Efendimiz’in Ona Deyimiyle ‘Ömerûl Faruk’ – Bize Ne Dedi?

Kardeşlik söz ile olmaz, amel ile olur. Kardeşin için savaş ortamlarında olsa bile sırtındaki zırhı çıkarıp verebilirsen, bu hukuku tam anlamıyla işletmiş olursun. Her ne durumda olursan ol kardeşlerini unutma ki, unutulmayasın.

Niye unutmadı? Unutulmadı? Niye unutturmadı Rabbimiz? 14 asır sonra geldik. Bakın, Zeyd b. Hattab adına ahiler diyarında bir sofra kurduk. Zihne düşüren Allah’tır. 10 bin Sahabe Efendimiz var. 5000’in hayatını kısmen biliyoruz, 2000’ini biraz biliyoruz. O 2000’den hadis rivayet eden 1000 Sahabe’nin hayatını şöyle bir derste anlatmaktan daha fazla bilgiyle biliyoruz. Bu Sahabe hayatlarıyla ilgilenen bir kardeşiniz olarak size söylüyorum. Niye peki onların içerisinden biri değil de, Zeyd b. Hattab Kırşehir’in nasibi oldu? Zihne düşüren Allah’tır. Unutturmayacak. 14 asır sonra gelsen bile onun mesajlarını onun söylediklerini ilham kaynağı olarak bir şekilde meclislerde konuşturtacak. Başka bir Sahabeyi de başka bir mecliste konuşturacak.

2.örnek şahsiyet; Zeyd b Hattab’ın Ensar Kardeşi Ma’n b. Adiy – Bize Ne Dedi?

“Allah’ı görüyormuşçasına kulluk etmenin adı ihsan, amelleri sadece ve sadece Allah’a has ederek ortaya koymanın adı ihlastır. İhsan’ı ve İhlas’ı kulluğunun temeline yerleştir ki, işlin sonunda saadete erebilesin.

3.örnek şahsiyet; Adına Meclisi Kurduğumuz Zeyd b. Hattab – Bize Ne Dedi?

“Kardeşlerine abi olmak, hayırlarda öne geçmek, güzel işlerde öncü olmak, Salih amellerde hep ilk sıralarda olmaktır. İlk olmayı kimselere kaptırma ki, Ömer gibi kardeşe abi olabilesin ve  kendinden sonra gelenlere örnek olarak, rehber olarak, öncü olarak gösterebilesin.”

Zeyd b.  Hattab’ın bize söylediği en önemli mesajlardan bir tanesi de bu. Madem Allah onun adına bu mecliste bir sofra kurdurttu bize, madem biz O’nun o güzel ikliminden nasipdar olmaya çalıştık bu gece. Gelin şu sözü kendimize verelim:

Allah’a giden yolda kim var dendiği anda, sağımıza solumuza bakmadan ‘Ben varım!’ deyip, el kaldırabilirsek, Zeyd b. Hattab’ın yolundan ve izinden gidenlerdeniz.

Allah o eli hayır adına kaldıranlardan eylesin. O eli hayır adına hep havada bıraksın. Bizleri Salih amellerle cennet kapılarını zorlama bahtiyarlığına erdirsin. Nasıl Kırşehir’de ahiler diyarında O’nun adına ve O’nun namına bir meclis bize kurdurduysa, yarın Cennette de bir sofra kurulsun O’nun adına. O da sofranın en baş mimarı olsun. Bizde o sofranın birer mensubu olalım inşallah. Allah bizi Cennetinde buluştursun.

Esselamu Aleyküm.

Muhamed Emin Yıldırım Hocaefendi, 82 İl 82 Sahabi – Zeyd b. Hattab

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.