Akıllı Telefon ve Teknolojik Cihazları Kullanan Çocukları Bekleyen Problemler

0
1537

Akıllı Telefon ve Teknolojik Cihazları Kullanan Çocukları Bekleyen Problemler

 

ABD’de yapılan bir araştırma anne babaları yakından ilgilendirecek bir araştırmanın sonuçlarını ortaya koydu.

Odasında elektronik alet ve cihazlar bulunan çocukların gece 21 dakika az uyuduğu belirlendi. ABD’deki California Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırmasına, 10 ve 13 yaşındaki 2048 öğrenci katıldı. Bilim adamları odasında tablet bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazların bulunduğu çocukların gece ortalama 21 dakika az uyuduğu sonucuna vardı.

Akıllı cihaz-İkra

BİR KEZ DAHA GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Yapılan araştırma, odadaki televizyonun ise çocukların uykusundan 18 dakika çaldığını ortaya koydu. Bilim adamlarından Jennifer Falbe, sonuçların çocukların odasında ışık yayan elektronik cihazların bulundurulmaması gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti. Falbe, çocuklarda uyku süresinin kısalması ve uyku kalitesinin düşmesinin davranış sorunlarına, okulda başarısızlığa, kilo alımına yol açabileceğini ayrıca elektronik cihazların bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

CİHAZLARIN YAYDIĞI MAVİ IŞIK

Daha önce yapılan araştırmalar yatmadan önce akıllı cep telefonları ve tabletlerin mavi ışığına maruz kalan gençlerin uyku sorunu çektiğini, bu cihazların yaydığı mavi ışık, uyku verici melatonin hormonunu bastırdığını göstermişti. Sonuçları “Pediatrics” dergisinde yayımlanan Falbe ve ekibinin araştırması ise elektronik cihazların çocukların uyku süresini ne kadar kısalttığını ortaya koydu.

Böylelikle bu cihazların çocukların hem ruh hem de beden sağlığına zarar verdiği ortaya çıkmış oldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.