Artık Kübalı Müslümanların Da Bir Camisi Var

0
1732

Artık Kübalı Müslümanların Da Bir Camisi Var

Yaklaşık 3500 Müslüman nüfusa sahip olan Küba, uzun uğraşlar sonucunda nihayet bir camiye kavuştu. Caminin imamı Jorge Elías Gil, Küba’nın yeni ibadet alanı olan ‘Havana İslam Merkezi’ni anlatıyor.

 

CAMİ BİN KİŞİLİK BİR KAPASİTEYE SAHİP

Bin kişi bir kapasiteli haftanın bütün günlerinde namazın eda edilebileceği, merkezi bir konumda bulunan Havana İslam Merkezi, 17 Haziran 2015 tarihinde Ramazan’ın ilk gecesi faaliyetine başladı.

Kübalı Müslümanlar, yıllardır bekledikleri bu açılışı şükürle karşıladılar. Suudi Arabistan Büyükelçisi ve beraberindeki diplomatik heyet, Havana ve çevresindeki Müslüman halkın da katılımıyla camideki ilk namaz kılındı ve ardından ilk dua yapıldı.

küba 2

CAMİ MERKEZÎ BİR KONUMDA

Küba, uzun zamandır tartışılan ve eksikliği çekilen camiye böylece kavuşmuş oldu. Cami, Küba’nın başkenti Havana’nın tarihi ve kültürel kalbi olarak nitelenebilecek merkezi bir yerde bulunuyor. Bununla birlikte, camideki ses ve havalandırma sistemi, camiye gelenlerin rahatça ibadetlerini yapabileceği tasarlandı. Bir başka dikkat çeken özellik ise camide kadınlara ve erkeklere ayrılan bölümün eşit olması.

kuba_camiye_kavustu2-702x336

NAMAZ SIRASINDA GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADILAR

Uzun zamandır evlerde, ahırlarda kısacası çok zor şartlarda ibadetlerini yapmaya çalışan Kübalılar, ilk defa camide rahat bir şekilde namazlarını eda edince, namaz sırasında gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü. Yaratılışlarının asıl gayesi olan Allah’a kulluk edebilmeyi, ilk kez o ibadete yakışır bir ortamda yapmanın sevincini yaşadılar.

küba-3

Böylelikle Müslüman ailelerde doğan çocuklar, İslami eğitimi rahat bir şekilde alabilecekleri ve Küba’da İslam kültürünü muhafaza edebilecekleri bir mekana ve diğer inançlarla etkileşime geçebilecekleri sosyal bir ortama kavuşmuş oldular.

küba4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.