BES hesabına para yatırmak haram mıdır?

2
2432
BES hesabına para yatırmak haram mıdır?

BES hesabına para yatırmak haram mıdır?

[quote bcolor=”#eeee22″]Soru: BES hesabına para yatırmak haram mıdır?[/quote]

[quote bcolor=”#81d742″]Cevap: Değerli Kardeşimiz; Kısaca bireysel emekliliği özetleyelim: Siz paranızı bir kuruma yatırıyorsunuz. Daha sonra o paraya, sizin belirlediğiniz fonlarda değer kazandırılıyor. Veya sizin yerinize kurum da bir fona yatırabiliyor. Bu fonlardan kasıt, borsa olabilir, altın borsası olabilir veya daha farklı fonlar olabilir. Böylelikle sizin paranız nemalanıyor. Belli bir zaman ve yaş şartı koyuluyor. Belirlenen bu zaman içinde paranızı çekmiyorsunuz. Bu zaman dolduktan sonra, paranızı artmış bir şekilde -varsa devlet katkısıyla beraber- peşin olarak veya emekli maaşı gibi periyodik olarak (ay ay) alıyorsunuz. Aslında ay ay aldığınız para da bir maaş değil. Zaten sizin olan parayı ay ay geri alıyorsunuz. Aşağı yukarı sistem bu şekilde işliyor. Peşinen ifade etmek gerekir ki; “Devletin Zorunlu Sigortaları” dışındaki sigortaların hiçbiri caiz değildir. Bahsettiğimiz sistem, her ne kadar fıkıhta “mudarebe” adını verdiğimiz emek-sermaye ortaklığına benzese de, sistem bünyesinde birçok sıkıntılı durum mevcuttur. Örneğin bu sistemde, paranızı çalıştıran kurum, elde ettiği kârı yüzdelik olarak size ve kendisine taksim ettiği halde, sizden belli bir parayı da çalıştırma ücreti olarak alıyor. Hatta ilk başta o paranın bir kısmı da belli bir masraf adı altında kesiliyor. Oysa fıkha göre “mudarib” dediğimiz, parayı çalıştıran kişi veya kurum, bu çalıştırma işleminden dolayı sizden ekstra bir ücret alma hakkına sahip değildir. Sadece elde edilen kârı, belirlediğiniz oran/yüzde doğrultusunda aranızda taksim etme hakkına sahiptir. Ayrıca, paranın yatırıldığı fonlarda da fıkhen birçok sıkıntılı durum mevcuttur. Özellikle altın borsası ve normal borsadaki anonim şirketlerinin mevcut yapısı, bu sıkıntılarda başı çekmektedir. Bu ve bunun gibi birçok sebepten dolayı; bir bütün olarak bireysel emeklilik sistemi -gerek faizli bankaların uyguladığı, gerek finans kurumlarının uyguladığı bir sistem olarak- caiz değildir. Uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz.[/quote]

İkra İslam İlimleri Araştırma Merkezi Fetva Kurulu

Tavsiye ettiğimiz bir yazı. İlginizi Çekebilir : Mezhepler Nasıl Ortaya Çıktı?

İlginizi Çekebilir : Kredi Kartı Kullanmak Caiz midir?

2 YORUMLAR

    • Kadir Bey yasayı iyi analiz ediniz. Devlet zorunlu kılmadı. Belli kişi sayısında bazı şirketlere yapma zorunluluğu getirdi. Bu sayı 250 olmalıydı. Bu şirketlerde çalışan kişilerde bu yapıdan isteğe bağlı olarak çıkabilecekler. Günah günahtır. Haram haramdır. Devlet zorunlu kılsa da 2 ay içinde çıkma hakkına sahip olacaksınız. Tamamen zorunlu olsaydı ve size danışılmadan bu kesintiler olsaydı, bu sorumluluk sizde olmayacaktı. Durabildiğiniz kadar uzak duracaksınız. Başka islami web sayfalarından da araştırma yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.