Bir Yetimi Mutlu Etmek

0
1784
Bir Yetimi Mutlu Etmek
Bir Yetimi Mutlu Etmek

 

Bir Yetimi Mutlu Etmek sizce ne ifade ediyor. Resullullah aleyhisselatu vesselamın bir hadis-i Şerifinde “Kalpleri yumuşatmak için bir yetimin başını okşamanın bile yeterli olduğunu” söylüyor. Kalplerimiz bu kadar katıyken efendimizin sünnetine yapışmayacak mıyız?

 

Bakın Peygamberimiz bir bayram namazından sonra mescitten çıktığında, çocukların neşe ve sevinç içinde oynadıklarını gördü. Bir duvarın dibinde de perişan kılıklı ve mahzun bir çocuk ağlayıp duruyordu. Dikkatini çekti. Doğru onun yanına vardı. “Yavrum, neyin var, niçin böyle üzgün duruyorsun? Arkadaşlarınla birlikte niçin oynamıyorsun?” Çocuk bir yetimdi. Babası Uhud’da şehit olmuştu. Annesi de başka biriyle evlenince çocuk sahipsiz kalmıştı. Resul-i Ekrem Efendimiz çocuğun elinden tuttu. Başını okşadı, gönlünü aldı. Sevindirici bir haber verdi: “Neden ağlıyorsun? Ben baban, Âişe annen, Fatıma kardeşin olsun, istemez misin? Çocuk sevincinden uçacak gibiydi. Heyecanla, “Nasıl razı olmam, Yâ Resulallah?” diyebildi. Peygamberimiz çocuğu aldı, evine götürdü. Yedirip içirdi, üstünü başını giydirdi. Karnı tok, sırtı pek olan çocuk bir süre sonra oynayan çocukların arasına karışmak üzere sokağa çıktı. Neden sevinmeyecekti? Babası Cennete gitmişti; ama şimdi babasının yerine geçen insan, bütün babaların en hayırlısıydı.

Cümlemizin sonunu başka bir hadis-i şerif le getirmiş olalım. Kainatın efendisi Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

[quote bcolor=”#81d742″]“Kim üç yetimi yetiştirir, nafakasını temin ederse, sanki ömrü boyu geceleri namaz kılmış, gündüzleri oruç tutmuş ve sabahtan akşama yalın kılıç Allah yolunda cihad etmiş gibi sevap alır. Keza, ben ve o, şu iki parmak gibi cennette kardeş oluruz” buyurmuş ve ardından şehadet parmağı ile orta parmağını birbirine yapıştırmıştır.”[/quote]

(Hadis-i Şerif-İbn-i Mâce, Edeb, 6)

İlginizi Çekebilir :Alim Olanlar ve Diğerleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.