Dua İpine Sarıl

1
1379
Dua ipine sarıl

Dua İpine Sarıl

Kalbin itiraz ettiği halde dilinle dua eder duruma düşme. Dua ipine sarıl ama dilinle yaptığın duaya kalbinde inansın ve iştirak etsin.

Başkaları tarafından uyandırılmadan önce uyan. Dine sarıl. Dinine sahip kişilerin arasına katıl. Onlarla birlikte ol. Asıl insan olanlar dinine sarılmış olanlardır. İnsanların en akıllısı, Allah’a itaat eden, O’nun dinine, kitabına sarılan ve yaşayışını Allah’ın ahkamına uygun geçiren insandır. İnsanların en cahili de; Allah’a isyan eden, yaşayışını O’nun dinine, kitabına ve ahkamına uygun olarak geçirmeyen kişidir.

Eğer dünya tasalarından sıyrılmaya gücün yetiyorsa, hiç durma, hemen sıyrıl. Aksi halde seri olarak kalbinle Allah’a koş. O’nun rahmetine yapış. Ta ki kalbinden dünya tasaları çıksın. O her şeye kadirdir. Her şeyi bilir. Her şey O’nun kudret elindedir Onu kendisine imanla ve kendisinin marifeti ile doldurmasını iste.

Ayrıca sana sarsılmaz bir iman vermesini, senin kalbinde kendisine ünsiyet peyda etmesini ve senin bütün uzuvlarını kendisine itaatle meşgul hale getirmesini iste. Bütün bunların hepsini Allah’tan iste. Kendin gibi faninin önünde zelil duruma düşme. Bütün isteklerin Allah’tan olsun, asla başkalarından olmasın. Bütün muamelen Allah’la beraber olsun ve Allah için, asla Ondan başkası için olmasın.

Allah’tan dünya ve ahiretin hayırlarını iste. Sakın; “Ben istiyorum. Fakat Allah vermiyor, ben de bundan sonra istemeyeceğim.” Deme. Duaya devam et. Eğer istediğin şey ezelde senin için takdir edilmişse, Allah seni o şeye muhtaç kılmaz ve kendinden gelenlere rıza gösterme nimetini sana ihsan eder. Eğer Allah senin için fakirlik ve hastalık dilemişse, sen de Allah’a fakirlik ve hastalıktan kurtulmak için yalvarırsın. O zaman Allah sana razı ve memnun olacağın bir hal verir. Eğer, ezelde borçlu olmak takdir edilmişse ve sende borçtan kurtulmak için dua edersen, Allah alacaklıyı sana kötü muamele etme halinde vazgeçirir. Hatta borcundan azaltma veya hepsini bağışlama haline çevirir. Eğer dünyada borçlu halden kurtarmazsa, buna karşılık sana bol sevap verir.

Kaynak: Abdülkadir Geylani Hazretlerinden Hayat dersleri

İlginizi Çekebilir: Kur’ân’ı Okumakla İman Nasıl Artar?

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.