Gençleri Şuurlandıracak 10 Mühim Kitap

0
2477

Gençleri Şuurlandıracak 10 Mühim Kitap

Gençlerin  ihtiyacları daima ve hep gündemimizdir. Kavimlere peygamber gönderilmesi de bu sebepledir. Aktif olarak, İslami hareketlere ve faaliyetlere katılamayan gençler de kendini yetiştirebilirler. Önerilen bu kitaplar gençlerin yol haritasını göstermek, onlara heyecan vermek, imanımızı diri tutmak ve ümit var olmak içindir. Gayret sizden tevfik Allah’tandır.
Unutma genç! Sen İslamı dert edinerek ve üzerinde düşünerek diğerlerinden en büyük farkını ortaya çıkardın! Şimdi bu kitapları okumaya ve iman ve inanç şuurunu üst düzeyde tutmayı unutma

 1. Büyük Doğu Çağına Doğru – İhsan Şenocak

Ümmeti gencini yaşlısını daima dert edinen İhsan Şenocak Hocamız yeniden dirilişin ve yeniden ayağa kalkmamızın nasıl olacağını anlatıyor. Tekrar sanatta, ilimde, davada ve fikirde  İslamı konuşmanın zaruretini anlıyoruz. Toplumun her kademesinde nasıl “Yalnız İslam” diyebiliriz derdinin anahtarı bu kitap. Necip Fazıl’ın Büyük Doğu düşüncesinin canlanışı… Muhakkak okumalısınız.


2. İslamcı Gençliğin El Kitabı – Kadir Mısıroğlu

Aziz Genç! Hayatta şu üç seçimi dikkatli yapmalısın: iş, eş ve dost. Bu seçimlerde hata edersen hem dünya ve hem de ahirette muhataralara maruz kalırsın.” diyen yazar gençlik için elzem olan meseleleri ilmik ilmik dokumuştur.

İlk görev itikad ve amel esaslarını öğrenmek sonra da bunlara uygun yaşamaktır!


3. Arş’ın Gölgesindeki Genç – Nureddin Yıldız

“Düşsen de yorulsan da devam et yoluna

Bak cennet var, Arş’ın gölgesi var en sonunda” diyor Nureddin Yıldız.

Halid bin Velid, Zeyd bin Sabit, İbni Ömer gibi büyük sahabilerin üstünlüklerini anlatan kitapta Müslüman genç kendini bulacaktır. Modern çağda nasıl müstakim olunur öğretisi ve ruhu veren bir kitaptır.


4. Dünya Bir İnkılap Bekliyor – Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl’ın 3 adet konferansını toplayan, hacim olarak küçük fakat gençlerin heyecanlanmasına vesile olacak tespitler okurun ruhuna hitap ediyor. Fikri dünyasını genişletmek o zamanın şartlarını bilmek isteyenler için faydalı bir kitap.


5. Hayat Felsefesi Yahud Yaşamak Sanatı – Kadir Mısıroğlu

Gençlerin fikri ve ameli hayatını düzene koyacak, yaşamına yön verecek muhtevada bir kitap. Erken yaşta kazanılması gereken seçim ve prensiplerin ana konular halinde anlaşılır olarak incelenmesi okurları için yaşam rehberi denilebilir.


6. Mağaradan Arş’a – Nureddin Yıldız

Ashab-ı Kehf’in hikayesinin anlatıldığı kitap Kehf Suresinin de anlaşılmasında yardımcı oluyor. Kuran-ı Hakim Ashab-ı Kehf’i  “Kalplerine bağ kurduk” (Kehf Suresi; 14) diyerek dile getiriyor. Modern dönemde mağaranın ve arşın neresi olduğunu anlatan kitap gençlerin heyecanını taze tutacak düzeydedir.


7.Yoldaki Mühendis / Abdullah Bergusi

Abdullah Galib Bergusi. Filistin Direniş Hareketi Kassam’ın Batı Şeria ve Ramallah’ta bilinen en meşhur komutanı. Kod adı Yoldaki Mühendis ya da Gölgeler Prensi olan Bergusi, Filistin tarihinde en çok ceza alan kişi. 67 müebbet ve ayrı ayrı onlarca yıl hapis cezası… 2003 yılından beri tek kişilik hücrede yaşıyor. Tutsak alınmadan önce İsrail’in tüm istihbaratını peşinden koşturan Filistin’in bu meşhur komutanı bedeni tutsak alınsa da zindanda kalemiyle kelimeleriyle direnmeye devam ediyor. “Uzun zamandır tek kişilik karanlık bir hücrede yaşıyorum. O kadar uzun zaman ki artık senelerini saymakta acizim… Tek kişilik karanlık hücreye konulmadan tam altı ay boyunca soruşturma merkezlerinde dolaştırıldım. Bu merkezlerde ölümü gördüm… Ölümle konuştum… O da benimle konuştu… Çok defa ölüme dokundum… Fakat el-Kahhâr olan Allah’ın yardımıyla ölüme galip geldim… Siyonistler tarafından tutuklanmadan önce hayatımın en güzel yıllarını geçirdim. Başım dik ve yükseklerdeydi. Mescid-i Aksa’nın kandillerinin yakılacağı yağın Filistin’e, özgür savaşçıların toprağına gelmesi çok yakındır… Aydınlık yarınlar yakındır. Siyonistlerin, Allah’ın mübarek kıldığı Mescid-i Aksa’dan gitmeleri yakındır. Filistin’in emperyalizmden, işgalden ve zulümden özgürlüğüne kavuşacağı günler çok daha yakındır.” Abdullah Galib Bergusi


8. Yoldaki İşaretler / Seyyid Kutup

Bugün insanlık korkunç bir uçurumun kenarında duruyor… Bu hâl; başının üzerinde asılı duran yokoluş tehdidi yüzünden değil.. Bu tehdit, hastalığın belirtisidir; hastalığın kendisi değil… Fakat asıl sebep, insanlığın “değerler” dünyasında iflas etmiş olmasıdır. Zaten, insan hayatının sağlam bir şekilde gelişmesi ve sağlıklı bir biçimde ilerlemesi ancak o değerlerin gölgesinde mümkün olabilir. Bu durum, Batı dünyasında tüm açıklığı ile ortaya çıkmıştır. O Batı dünyası ki, artık elinde insanlığa verecek hiçbir “değer ölçüsü” kalmamıştır. Daha doğrusu, uyguladığı “demokratik düzen”in iflasa benzer bir şekil almasından sonra, öz varlığını devam ettirmek için kendi vicdanını bile ikna edecek bir şeyi kalmamıştır. Nitekim, Batı toplumu yavaş yavaş Doğu blokunun düzenlerini ve özellikle Doğu blokunun Sosyalizm adındaki ekonomik doktrinini iktibas etmeye; ödünç almaya başlamıştır…


9.Her Müslümanın Ortak Davası KUDÜS / Yusuf El Karadâvî

“Bu toprakların bir karışını bile satmam, çünkü bu topraklar bana değil, halkıma aittir. Halkım bu imparatorluğun her karışını kanını feda ederek elde etmiştir? Milletim bu vatanı kanlarıyla korumuştur. Bu toprakları kanlarımızla örteriz de elimizden alınmasına asla izin vermeyiz. O bizden ayrılıp uzaklaşmadan onu tekrar kanlarımızla örteriz. Ben onun hiç bir parçasını veremem. Bırakın yahudiler milyarlarını kendilerine saklasınlar. İmparatorluk parçalandığı zaman onlar, Filistin’i hiç karşılıksız ele geçiribilirler. Bu vatan ancak cesetlerimiz parçalanarak taksim edilebilir. Her ne şekilde olursa olsun bizi parçalamalarına asla izin vermeyeceğim.”

II. Abdülhamid


10. Zindan Hatıraları / Zeyneb Gazali

Bu kitaptan, yeryüzünün tağutlarının, Allah ve İslam düşmanlarının, Allah´ın dinine sarılıp Kur´an´ın gösterdiği istikameti yol edinenlere reva gördükleri zulüm ve işkencelerden bir kesiti, Zeynep Gazali´nin başına gelenleri dehşetle okuyacaksınız. Sırf “Rabbim Allah´tır” dediği, Allah Teala´nın gösterdiği istikamette yürüdüğü, tağutların kirli saltanatlarına teslim olmadığı için bir müslüman kadının başına gelen dehşet verici işkenceleri, tüyleriniz diken diken olarak okuyacak; İslam için nelere katlanılabileceğini göreceksiniz.

Kaynak: Suffagah.com sitesinden faydalanılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.