Hamile Hanımların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

0
4240

 

Hamile Hanımların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Biyoloji ve genetik uzmanı Dr. Aidin Salih’în “Gerçek Tıp” kitabında doğum hadisesi ile ilgili şu konulara yer verilmiştir:

İslam dininde, kadını ve doğacak bebeği bütün menfi etkilerden korumak için cinsel ilişki sırasında uyulması gereken belli kurallar vardır. İlişkiye besmeleyle başlamak, ilişki sırasında konuşmamak bunlardan sadece iki tanesidir. (Bkz. Cimanın Edepleri)

Giyimden tutun da olumlu olumsuz düşüncelere, hal ve davranışlardan konuşmalara kadar İslami kaidelere riayet etmek gerekir.

Hamileliğin sadece ilk ayları değil, ilk günleri hatta ilk dakikaları dahi çok önemlidir. Çünkü sperm ve yumurtanın birleşmesiyle meydana gelen nutfe (meni)’nin hücreleri ilk saniyeden itibaren, bebeğin sağlığı, davranış özellikleri ve karakterinin oluşumu için bilgi toplamaya başlar. Bu hücreler anne baba ve çevredekilerin tüm hareketlerini, konuşmalarını, televizyon seslerini kendi hafızasına titizlikle kaydeder. Daha sonra bu kayıtlar bebeğin beyni oluşunca, beynine aktarılır. (Ultrason dalgaları bu kayıtları olumsuz yönde güçlendirebilir.)

Bebeğin Cinsiyeti Hakkında Bir İpucu

Erkek çocuğa hamile kadın, ağırlığı ve ceninin hareketini sağ tarafta hisseder; sağ göğsünün ucu daha büyük olur ve rengi daha erken değişir. Yürümeye sağ ayaktan başlar, yerden kalkarken sağ ele dayanır. Bebek kız ise bu belirtiler tam tersine hep sol tarafta olur.

Anne Karnındaki Bebeğin Manevi Eğitimi

Hamileliğin 16. haftası bitince, olgunlaşan bebeği eğitme zamanı gelir. Bebekle konuşarak güzel şeyler anlatmak, Kuran-ı Kerim okumak iyidir. Bebek bu süre içinde duyduğu şeyleri dünyaya geldikten sonra kolay öğrenir, yani kolay hatırlar.

Doğumun kolay olması için hamilelik boyunca Meryem suresi, doğumdan önce ve doğum sürecinde de İnşikak suresi okunmalıdır. Anne karnındaki bebeğe, kardeşlerinin, anne-babanın onu nasıl beklediklerini, onu nasıl sevdiklerini ve dünyanın ne kadar güzel olduğu anlatılmalıdır ki, bebek dünyaya gelmekten korkmasın. (bkz. Hamilelik Esnasında Çocuk İçin Okunacaklar)

Doğumdan Korkmamak

Kadın doğum yapmaktan hiç korkmamalıdır. Çünkü kadının da, bebeğin de kaderi bellidir. Kaderinde doğumda ölmek yoksa, yapılan hiçbir hata onu ölüme götüremez. Kaderinde ölmek varsa, hiçbir şey buna engel olamaz.

Ancak Allah Teala’nın kanunlarına göre, doğumda ölen kadın şehittir. Bu sebeple diyebiliriz ki,bir kadın için doğum süreci ölüm açısından en güvenli zaman dilimidir. Doğumdan korkmamak için bunu düşünmek yeterli olabilir.

Doğum sırasında kadın korkmaya başlarsa, bu korkuyla doğru karar veremez, doğumu kolaylaştıracak hareketleri yapamaz ve korku bebeğe geçer. Bebek korkudan dalağa veya karaciğere sığınır ve rahimden ayrılmak istemez. Neticede kadın sezaryene mahkum olur.

Kadın korkuya düşmez ve telaşa kapılmazsa, bebek ve rahim (rahimde şuurludur!) doğum için doğru yolu bulur ve muhakkak normal doğum gerçekleşir.

Hamilelik süresince İNŞİKAK SURESİNİ ezberleyen ve doğum esnasında bu sureyi okuyan kadın korkudan emin olduğu gibi bebeği de korkudan emin olur.

Doğumu k0laylaştıran, rahmin temizlenmesini ve eşin atılmasını sağlayan bir uygulama:

Hamileliğin son ayında tarçın sık kullanılır ve hemen hemen 1 çorba kaşığı keten tohumu ıslatılarak içilir.

Kaynak; Her Anneye Lazım, Muallim Neşriyat, syf: 142-144

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.