Hazreti Emame (r.a)

0
2570

Peygamberimizin Torunu
Anneleri Hazreti Zeynep. Babası Ebü’l As. Büyükbabası Resulullah’ın devri saadetleri  zamanında doğdu.

Nikahı

Rüşd çağına geldiğinde Hz. Fatime’nin vasiyeti üzerine,
” Benden sonra Hazreti Ali  (r.a.) Emame ile evlensin” Hz.Ali (r.a.) ile evlendi. Ebül As’da aynı vasiyeti yapmıştı.  Düğün işlerini Hz.Zubeyir (r.a.) deruhte etti.
Hicri 40 yılında Hz. Ali şehit edilince, Muaviye Hz.Emame ile evlenmeği  düşündü. Emame ve ailesi böyle bir evliliğe karşı idiler. Muaviye’nin baskı yapacağını daha önceden düşünen Hz.Ali vefatı esnasında Muğayre İbni Nevfel’e vasiyet ederek,
” Benden sonra, Emame ile evlen.” demişti.
Böyle olunca Hz.Ali’nin vefatından sonra iddet müddeti tamam olunca Hz.Emame ile nikahlandı.
Hz.Ali’nin (r.a.) düşündüğü oldu. Muaviye, o zaman Medine valisi Mervan’a mektup yazarak, Emame’nin nikahına talip oldu ve bu iş içinde 1000 altın dinar sarfetmesini bildirdi. Fakat Hazreti Emame meseleyi haber alınca Mugayre’ye haber gönderdi bu işi bir an önce halletmesini bildirdi. Mugayre’de Hazreti Hasan’dan müsaade alıp, Hazreti Emame’nin nikah işini tamamladı.
Resulullah’ın Emame’ye Karşı Sevgisi

Peygamberimiz, Emame’yi çok severdi. O da Resulullah’ın dizinin dibinden ayrılmazdı. Namaz kılarken bile omuzlarına çıkardı. Rukuya vardıkları zaman omuzlarından iner, fakat secdeye vardıkları zaman yine mübarek başlarına tırmanırlardı.

Habeşistan Hükümdarı Necaşi barigahi  Nubuvvete hediye olarak bir bilezik gönderir. Resulullah buyurur:
Bu bileziği benim ev halkımdan en çok sevdiğim kimseye vereceğim. Mubarek hanımları sandılar Hz.Aişe’ye verecek. Fakat O Emameyi çağırdı ve bileziği onun koluna taktı.

Çocukları

Mugayr’e İbni Nevfel’den bir erkek çocuğu vardı. Bunun ismini Yahya koydular. Bundan dolayı’da Hz.Emame’nin künyeside Ummi Yahya idi.

Vefatı

Son günlerini Hazreti Mugayre ile birlikte geçirdi. Vefat ettiği zaman da Hz.Mugayre’nin evinde vefat etti.
Kaynak: Kadın Sahabiler, Mevlana Niyaz, Tercüme Prof Ali Genceli, Toker Yayınları, 1971

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.