İnsanın Düşmanları

0
1297

İnsanın Düşmanları

Adamın biri, Ebu Hazim Seleme b. Dinar (r.ah)’a

“Sen dinin konusunda çok dikkatli ve şiddetlisin”

deyince, Ebu Hazim,

“Nasıl böyle olmayayım? On dört düşman beni gözetliyor ve fırsat kolluyor. Onların dört tanesi etrafımda bulunur. Bunlardan şeytan, bana fitne verir, aklımı ve kalbimi karıştırır. Müslüman bana haset eder. Kafir fırsat bulursa beni öldürür. Münafık, bana buğzeder. Diğer on tanesi ise açlık, susuzluk, sıcak, soğuk, çıplaklık, ihtiyarlık, hastalık, ihtiyaç, ölüm ve ateştir. İşte bunlarla başa çıkabilmem için, tam donanımlı ve silahlı olmalıyım. Onlara karşı en üstün silah da takvadır.”

Takva her şeyin başıdır. Takvalı bir insanın ibadeti halis, niyeti salih olur. Kimse için birşey yapmaz. Çünkü her yaptığını Allah için yapar. İnsanın düşmanları bu kadar çokken ve ölüm her an bir koyunu kesmek için bekleyen kasap misali bizi takip etmektedir. Nefsin isteklerinden vazgeçip tamamen Allah’a dönme vakti gelip geçmektedir. Bundan kurtulup insanın düşmanları dediğimiz ve bize sevgili gelen bazı aşırı isteklerimizden vazgeçip Allah’a dönmeliyiz. Rabbim bütün müminlerin gerçek uyanışını nasip etsin. Vakit geçiyor ve zaman tükeniyor…

Kaynak : Allah kulundan vazgeçer mi ? Semerkant

Dikkatinizi çekebilir : Tefekkür Nedir ? Nasıl Tefekkür Edilir ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.