Kredi Kartı Kullanmak Caiz midir?

1
2462
Kredi Kartı Kullanmak Caiz midir?
Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Caiz midir?

Son ödeme tarihinde borcun tamamı ödenip faize bulaşma olmazsa, kredi kartı ile alışverişin dini açıdan bir sakıncası yoktur. Borç zamanında ödenmediğinde günü geçen ödemelere faiz uygulanacağı için, ödeme gününü geçirmeden kredi kartı borcunu ödemek gerekir. Nakit avans çekimi gibi (faizle geri ödemeli) parasal işlemler kesinlikle haramdır.

Kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde bir miktar fazlalık alınması caiz midir?
Bir malı peşin olarak satmak caiz olduğu gibi, vadeli ya da taksitle satmak da caizdir. Peşin veya çeşitli vadelere göre taksitlendirilerek satışa sunulan bir malın, değişik alternatifleri gözden geçirdikten sonra bunların birini tercih edip, akdi onun üzerine kurmak suretiyle vadeli veya taksitli mal satmakta dinen bir sakınca yoktur. Burada önemli olan, akitte, malın karşılığı olan ücretin (semenin) kesin olarak önceden belirlenip akdin bu ücret üzerine kurulmasıdır (Serahsi, el-Mebsut, XIII, 8). Şüphesiz bu satış, para ile yapılabileceği gibi kredi kartı ile de yapılabilir. Alışverişin kredi kartı ile yapıldığı durumlarda, her ne kadar bir miktar fazlalık alınsa da, fazladan alınan bu para, faiz değil vade farkıdır. Söz konusu fazlalık gerçekte alışverişe (semene=fiyata) dahil olup yapılan işlem de dinen caizdir.

Kredi kartı kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Eğer kullanılacaksa da (faize destek vermemek açısından) normal bankaların değil de katılım bankalarının/özel finans kurumlarının kartları kullanılmalıdır.

İlginizi Çekebilir : Banka İle Finans Kurumları Arasındaki Fark Nedir?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.