Kurban Kesimi Ne Zaman Başlar Ve Biter?

2
1639
Kurban Kesimi Ne Zaman Başlar Ve Biter?

Kurban Kesimi Ne Zaman Başlar Ve Biter?

Kurban Kesimi Ne Zaman Başlar Ve Biter?

Kurban kesim vakti ne zaman başlar? Kurban kesimi ne zaman sona erer? Mezheplere göre Kurban kesimi ne zaman başlar ve biter? İşte Diyanet’in bu sorulara verdiği cevaplar…

kurbanlik-1Kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Şafii mezhebine göre ise, kurban bayramın dördüncü günü de kesilebilir.

HANEFİLERE GÖRE BAYRAMIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜNE KADAR

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten ) sonra başlar. Hanefilere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. (Merğinani, el-Hidaye, IV, 72)

Şafiilere göre ise 4. günü de kurban kesilebilir. (Maverdi, el-Havi’l-Kebir, Daru’l-Fikr, Beyrut, ts. , XV, 284; İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır, 1975, I, 436)

Kurban bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.

Kaynak: Diyanet

İlginiz Çekebilir :Banka Kredisiyle Kurban Alınabilir mi?

2 YORUMLAR

  1. Selamun Aleyküm. Kurban bayramında yakın bir akrabam kestikleri kurbandan bizede et ayırmış ve bize verdi aldık. Lakin eşi kahve işletiyor ve kazancının da helal mi haram mı olduğundan şüphe ediyorum. Çünkü kumarı da vardı önceden bildiğim kadarıyla. Şimdi bu kurbanın da alınışı helal yolla mı oldu bilemiyorum. Bu eti yemek caiz mi? Değilse de ne yapmalıyım?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.