Orucun İçindeki 6 Sünnet

0
1235
Orucun İçindeki 6 Sünnet

Orucun İçindeki 6 Sünnet

Yazımızda Orucun içindeki 6 sünnet konusunun açıklamasını yapacağız.Bilindiği gibi oruç farz bir ibadettir. Efendimizden bize miras kalan sünnetlerdir. Ve bunları uygulamak çok sevaptır.

1.Sahura kalkmak. Allah Resulü -aleyhissalatu vesselam- sahura kalkmış ve onu herkese tavsiye etmiştir. Sahura kalkmaktan maksat, fazla yemek değil, seher vaktinin bereketinden istifade etmektir. Allah Teala cennet ehlini tarif ederken, “Onlar seher vakitlerinde istiğfar ederler.”(Zariyat, 18) buyurmuştur. Bu sebeple sahurun en makbulü de, sehere en yakın olanıdır.

 

2.Akşam namazını kılmadan evvel orucu hurma yahut su ile açmak. Sebepsiz yere iftarı geciktirmek, sünnet değil, bilakis mekruhtur.

3.Şafii mezhebine göre gün ortasından sonra misvak kullanmamak. Hanefi mezhebine göre ise, misvak kullanmak her zaman müstehaptır. 

4.Cömert davranmak. (Çok sadaka vermek, iftar vermek, fakir ve muhtaçları doyurup sevindirmek. Zekat vermeyi Ramazan ayına denk getirmek de güzeldir.)

5.Çok Kur’an okumak (ve dinlemek, mukabele okumak.)

6.Özellikle Ramazan ayının son 10 gününde itikafa girmek. Bu Allah Resulü’nün adetiydi. “Kendisi son 10 günde yatağını toplar, eteğini bağlar ve bütün gücüyle kendisini ibadete verirdi. Muhterem hanımları da birlikte itikaf yaparlardı. (Müttefekun Aleyh)” Çünkü Kadir gecesi son 10 geceden biridir. Onun yirmi bir, yirmi üç, yirmi beş veya yirmi yedinci gece olması ihtimali daha kuvvetlidir. Bütün sene içinde sünnet olan itikaf, nezretmek yani adamak suretiyle vacip olur. Bu durumda adanmış süre boyunca mescitten dışarı çıkmamak lazımdır.

 Kaynak; İhya’u Ulum-id-Din, İmam Gazali, 1. Cilt, sayfa: 370-371.

İlginizi Çekebilir: 5 Maddede Başarılı Olmanın Sırrı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.