Teheccüd Namazından Önce ve Sonra Okunacak Dualar

0
11793
Teheccüd Namazından Önce ve Sonra Okunacak Dualar Teheccüd Namazından Önce ve Sonra Okunacak Dualar Hakkında; İbni Abbas (Radıyallahu Anh)'dan rivayet edild

Teheccüd Namazından Önce ve Sonra Okunacak Dualar

Teheccüd Namazından Önce ve Sonra Okunacak Dualar Hakkında;

İbni Abbas (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edildiğine göre, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece namazına kalktığında:

“Ey Allah! Hamd  Sana mahsustur. Sen göklerin, yerlerin ve içindekilerin nurusun. Hamd Sana mahsustur. Sen göklerin, yerlerin ve içindekilerin kıyamısın (onları ayakta tutansın).

Hamd Sana mahsustur. Sen Hakk’sın; vaadin haktır. Buyruğun haktır; Sana kavuşmak haktır; cennet haktır; cehennem haktır; kıyamet haktır, Peygamber haktır, Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) haktır.

Ey Allah! Anca Sana teslim oldum; ancak Sana güvendim; ancak Sana iman ettim, ancak Sana yöneldim. Ancak Senin (yardımın) ile (düşmanlara) karşı geldim ve ancak senin hükmüne davet ettim.

Artık benim (yapmamam gerekirken) yaptığım, (yapmam gerekirken yapmayıp) geri bıraktığım, gizli ve açık yaptığım bütün günahlarımı affet. Öne geçiren de ancak Sensin, geri bırakan da ancak Sensin. Senden başka hiçbir ilah yoktur.” derdi. (Buhari, Deavat: 10, no: 5958, 5/2328; Müslim, Salatül müsafirin: 26, no: 199, 1/532; Ebu Davud, Sala: 121, no: 771, 1/264; Tirmizi, Deavat: 29, no: 3418, 5/481)

Şurayk el-Hevzeni (Radıyallahu Anh) şöyle anlatmıştır: Bir kere Aişe (Radıyallahu Anhuma)’nın huzuruna girerek kendisine:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece kalktığında namaza başlamadan ne okurdu?” diye sordum. O şöyle nakletti:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece kalktığında:

On kere: “Tekbir” eder,

On kere: “Hamd” eder.

On kere: “Allah’ı tesbih eder ve O’na hamdederim” der,

On kere: “O, mukaddes padişahı tesbih ederim” der,

On kere: “İstiğfar” eder,

On kere: “Tehlil” eder,

On kere de: “Ey Allah! Dünyanın darlığından ve kıyamet gününün darlığından Sana sığınırım” der. Sonra namaza başlardı. (Ebu Davud, Edeb: 110, no: 5085, 2/744; Nesai, es-Sünenü’l-kübra, no: 10641, 6/218; Amelü’l-Yevmi ve’l-Leyle, no: 871, 1/498)

Teheccüd Namazından Sonra Okunacak Dualar

Seher vaktinde istiğfar çok faziletli olduğu için bazı istiğfarların bu babta zikredilmesini münasip gördük. Mevla Teala cümlemizi bildiklerimizle amel etmeye muvaffak eylesin, amin…

İmam Rabbani (Kuddise Sirruhu) Hazretleri 3. cildin 17. mektubunda şöyle buyuruyor: “Kişi geceleyin tehecüdden sonra yüz kere:

“Hayy ve Kayyum olan, Kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan, o büyük Allah’tan mağfiret diler, O’na tevbe ederim ve O’nu tesbih ederim.” demelidir. Abdestli veya abdestsiz bu istiğfara devam etmelidir. İkindiden sonra da böylece yapmalı ve bunu hiç terketmemelidir. (Mektubat-ı Rabbani: 3/24)

İmam Ma’sum (Kuddise Sirruhu) Hazretleri de Mektubat’ında:

Teheccütten sonra yirmi beş kere:

“Hayy ve Kayyum olan, Rahman ve Rahim olan, Kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah’tan mağfiret diler ve O’na tevbe ederim. Ey Rabbim! Beni mağfiret et!” diye istiğfara devam etmeyi tavsiye etmiştir.

Üstadımız Hacı Mahmud Efendi (Kuddise Sirruhu) Hazretleri, tehecütten sonra bu iki istiğfara devam etmektedir.

İstiğfar ile meşgul olmak çok faziletlidir. Nitekim Abdullah İbni Büsr (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

“Amel defterinde çok istiğfar buluna müjdeler olsun” buyurmuştur. (İbnü Mace, Edeb: 57, no: 3818, 2/1254)

Ebu Abdillah el-Verrak (Rahimehullah) şöyle demiştir:

Senin üzerinde yağmur taneleri ve denizin köpükleri kadar günah olsa dahi Rabbine şu duayı samimiyetle yaparsan, elbette hepsi silinir gider, inşaAllahu Te’ala:

“Ey Allah! Ben, (kalbimle kendisine dönmemeye karar vererek) tevde edip, (sonra nefsimin uğursuzluğu ve cehaletimin yüzünden) tekrar döndüğüm (işlediğim) bütün günahlarımdan dolayı Senden mağfiret dilerim.

Kendiliğimden Sana (itaat edeceğim diye) söz verip, sonra (kötü nefsime uyarak) sözümde durmadığım her şeyden ötürü Senden mağfiret dilerim.

Senin rızanı kastederek bir amel yaparken, Senden başkasının da kendisine karıştığı her amelden (hayır ve iyilikten) ötürü Senden mağfiret dilerim.

Kendisiyle Sana ibadet etmeye yardım alayım diye, bana in’am etmiş olduğun, fakat benim onunla, Sana isyan etmeye yardım aldığım (Sana karşı kullandığım) her nimetten dolayı Senden mağfiret dilerim.

Ey gizli ve aşikar her şeyi bilen Allah! Gündüzün ışığında ve gecenin karanlığında, ortada ve tenhada, gizli ve açık işlediğim her günahtan dolayı Senden mağfiret dilerim.

Ey Halim! (kulun işlediği suçlardan dolayı acele ceza vermeyen Allah!) (Zebidi, el-İthaf: 5/62)

“Kutu’l-Kulub” sahibi Ebu Talib el-Mekki Hazretleri’nin buyurduğuına göre, bu dua, Hızır (Aleyhisselam)’ın istiğfarıdır.

Adem(Aleyhisselam)‘ın istiğfarı da olduğu söylenmiştir.

Cabir İbni Abdullah (Radıyallahu Anh)’dan rivayete göre; adamın biri Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in huzuruna gelerek iki veya üç defa: “Vay benim günahlarım’! dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona:

“Sen: ‘Ey Allah’ Senin mağfiretin benim günahlarımdan daha geniştir ve Senin rahmetin bence amelimden daha ümitlidir’ de” buyurdu.

Adam bir kere bunu söyleyince, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona: “Tekrar söyle” buyurdu, tekrar söyleyince: “Tekrar söyle” buyurdu.

O kişi tekrar söyleyince: “Kalk! Muhakkak ki Allah seni affetti” buyurdu. (Hakim, el-Müstedrek, no: 1994, 1/543)

Kaynak; Resâil-i Ahmediyye 1, Dualarım, Ahmet Mahmut Ünlü

İlginizi Çekebilir: Teheccüd Namazı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.