365 Güne Çocuklarınızla Okuyacağınız 9 Dini Kitap

0
1478

365 Güne Çocuklarınızla Okuyacağınız 9 Dini Kitap

1. 365 Gün Sevgili Kitabım Kur’ân

Çocuklar için hazırlanmış bir Kurân tefsir kitabıdır. Çocuklarının şahsiyetinin gelişiminde sağlam modeller sunmak, geniş ufuklu/sağlam kişilikli fertler yetiştirmek için yüce Kitabımız Kurânı Kerim’i baz alarak Nurdan Damla yazarımız tarafından, Mehmet Emin Ay Hoca’nın danışmanlığında hazırlanmış bir kitaptır.

Kurân ahlakıyla donanmış bir çocuk katı yürekli olmaz. Merhametli ve özgüvenlidir. Yalan söylemez, hırsızlık yapmaz, kimseyi incitmez. Ümitsizliğe girmez, tembelliğe düşmez ve ölçüsüz davranışlarda bulunmaz. Çalışkan, gayretli ve dürüsttür. Bilinçli, anlayışlı ve farkındalığı yüksektir. Ufku geniş, hedefi sağlam, idealleri yüksektir. Gül bahçesine su yetiştirir. Güzel çözümler, toplumsal dertlere kalıcı çözümler üretir.Allah’tan başka kimseye el açmaz, boyun eğmez.

Kitapi Kurâni reçeteler ışığında yazıldı. İnsan aklının içinden çıkılmaz sorularına (Neyiz, Kimiz?, Niçin buradayız?, Nereye gidiyoruz? Vs.) Kurân ayetlerinin aydınlatıcı izahıyla cevaplar bulundu. Bu gibi pek çok düğümlü nokta ayetlerin ışığıyla aydınlatıldı.

2. 365 Gün Sevgili Peygamberim

Yazarımız bir önceki kitapta olduğu gibi Nurdan Damla’dır. Timaş yayınlarından çıkan bu kitap, 448 sayfadan oluşmaktadır. Bu kitapta istenilen; Peygamber Efendimiz (aleyhisselam) evimize konuk olsun. Olsun ki, bu saatler nurlansın, bereketlensin.

Kitap, 1 yıl boyunca okunması hedefiyle yazılmıştır. Bundan ötürü kitaptan her gün sadece bir kesit okumalısınız. Böylelikle çocuğunuzun bir sonraki hikayeye merakını korumuş ve okunan metin hakkında düşünmesine zaman tanımış olursunuz. Çünkü çocuklar dikkatlerini kısıtlı bir süre toplayabilirler.

Ayrıca çocuklarının karakter gelişimlerini, Peygamberimizin ve sahabelerin cömertlik, vefa, misafirperverlik, affedicilik gibi eşsiz niteliklerini keşfederek destekleyebilirsiniz.  Bir önemli kısım daha şudur ki; Parçalarda bazı yer adları geçmektedir. Ve de ‘Mutluluk Çağı Haritası’ hediye edilmiştir. Parçada geçen yer adlarını bu haritada bulmalarını isteyerek çocuklarınızın görsel hafızasını da aktif hale getirebilirsiniz.

Kısacası kitabın amacı Peygamberimiz’in ahlakıyla ahlaklanmış bir nesil yetiştirmektir. (aleyhissalatu vesselam)

3. 365 Günde Peygamberimin Arkadaşları

 

Kitabın yazarı Taha Kılınç’tır. Timaş yayınlarından çıkmış ve Mehmet Emin Ay Hocamız’ın danışmanlığında hazırlanmıştır.

Çocukların sahabileri kendilerine rol/model seçip, tv.dünyasından çıkıp, Peygamber Efendimiz ve arkadaşlarının yaşadığı mutluluk çağına (asrı saadete) geçmeleri için kitap boyunca sahabiler kendilerini, diğer sahabileri ve Efendimiz’i (aleyhisselam) anlatmaktadır. Prof. Dr. Mehmet Emin Ay Hocanın danışmanlığında hazırlanmıştır.

 

 

4. Hikayelerle 365 Gün Hadis

Ali Karaçam ve Kevser Şahin’in kaleminden, Nesil yayınlarından çıkmıştır. 384 sayfadan oluşmaktadır.

Birer nadide çiçek gibi özenerek yetiştirdiğimiz evlatlarımıza dinimizi öğretmek en büyük görevimiz. Bu konuda iki kaynağımız var: Biri Kuran, diğeri Efendimiz’in hadisleri.

Çocuklarımızın büyük büyük kitapları okumasını bekleyemeyiz. Onların dünyasına ancak hikaye ve resimlerle girebiliriz. Bunun için onların gelişimlerine katkıda bulunacakları hadisler, bu kitapta hikayeleştirilerek ve resimleyerek verilmiştir.

Şu da var ki; bu kitabı çocuklar yalnız başlarına okuyabilecekleri gibi ailece okumak hiç şüphesiz daha güzel sonuçlara vardıracaktır.

 

5. 365 Gün Siyer Saati

Bu kitabı Ali Karaçam-Nihat Karaçam yazarlarımız kaleme almıştır. Nesil yayınlarından çıkmıştır. Bu kitapta sevgili Peygamberimiz’in hayatı çocuklarımız için hikayeleştirilerek yazılmıştır. Amaç, Efendimiz’i evlatlarımıza sevdirebilmektir. Hiç şüphesiz bunda biz ebeveynlere büyük görev düşüyor. Bu hikayenin içinde çocuklar/anne babalar ve çevredeki insanlar vardır. Önerimiz; bu kitabı her gün 10 dk. Çocuğunuzla beraber okumanızdır.

6. Hikayelerle 365 Gün Dini Kelime

Bu kitapta her gün için farklı bir hikaye var. Her biri çocuklarımıza farklı bir kelimeyi öğretmekle görevli. Çocuklarımız dinimizle ilgili bu kelimeleri bu kitabımız sayesinde sıkılmadan, zorlanmadan, kolaylıkla öğrenebilirler. Hatta yeni bir şey öğrenmiş olduklarının farkına bile varmayacak derecede hikayeler arasında eğlenebilirler.

Ve dileyenler için kitabın sonunda bir kelime tablosu bulunuyor. Bu tabloyu kullanarak çocuğunuzun kelimeleri öğrenip öğrenmediklerini kontrol edebilirsiniz. Unutmayın ki, bilgiler kelimeler üzerine inşa edilir. Bu kelimeleri çocuklarımız ne kadar iyi bilirse, dinimizle ilgili diğer konuları da kolaylıkla öğrenebilirler. Yazarlarımız; Ali Karaçam/Süleyman Ezber tarafından kitabımız kaleme alınmış ve Nesil yayınlarından çıkmıştır.

 

7. Hikayelerle 365 Gün Güzel Davranış

Ali Karaçam-Süleyman Ezber tarafından yazılmıştır. Nesil yayınlarından çıkmıştır.

Görgü ve nezaket kuralları herkesin bilmesi ve uyması gereken kurallardır. Ve bu kuralları çocuğumuza öğretmek, anne-babalar olarak bizlerin görevidir. Bu kitap birbirinden sürükleyici 365 kısa hikayeden oluşuyor. Ve bu hikayelerin her biri, ayrı bir görgü ve nezaket kuralını anlatıyor. Küçük Tarık’ın heyecan verici serüvenleri sayesinde çocuğunuz bu kuralları zevkle öğrenebilecek. Sizde onun ne kadar hızlı kavradığına şaşıracak, hikayeler içine saklanmış bilgilerin taze zihinlerdeki kalıcılığına hayret edeceksiniz.

8. Hikayelerle 365 Gün İman Esasları

Ali Karaçam-Rabia Kılıç Kaya tarafından kaleme alınmış, Nesil yayınlarından çıkmıştır. İnanç konularının en çok sorgulandığı dönem, çocukluk yıllarıdır. Çocuklarınıza verebileceğiniz yerinde ve anlayabilecekleri nitelikli cevaplar, onların zihinlerine takılan soruları giderecektir. Cevapsız kalan sorular ise beklide zaman içinde kalplerinde şüphelerin belirmesine zemin hazırlayacaktır. Anlatılması ve anlaşılması biraz zor olan bu konuları çocuklarımızın kolayca anlayabileceği şekilde sadeleştiren bu kitabı, her gün vaktinizin bir kısmını çocuğunuza ayırarak, onunla birlikte küçük hikayeleri okuyabilir, çocuğunuzun iman esaslarını kavramasına yardımcı olabilirsiniz.

9. Hikayelerle 365 Gün Dua

Ali Karaçam-Kevser Şahin tarafından yazılmış, Nesil yayınlarından çıkmıştır.

Dua çağırmaktır, istemektir, yalvarmaktır. İbadetin özü, imanın esası, ruhun cilasıdır. Kulluk vazifesi ve insanlık borcudur. Allah’tan yardım dilemektir. İstekleri Rabbine bildirmektir. Verilen nimetlere teşekkür etmektir. Hayır, yardım ve merhamet dileğinde bulunmaktır. Dua, güzel bir ibadettir.

 

İşte böylece önemli bir ibadet olan duayı çocuklarımıza eğlenceli bir yolla öğretmek hepimizin görevi. Bu kitap duayı çocuklara en güzel şekilde anlatmak için yazılmıştır. Kitabı okuyan bütün çocukların hayatlarının her anına duayı yerleştirebilmeleri amaçlanmıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.