40 Günü Dolan Lohusa Kadının Kanaması Devam Ederse Farzlardan Sorumlu Olur Mu?

2
4653
40 Günü Dolan Lohusa Kadının Kanaması Devam Ederse Farzlardan Sorumlu Olur Mu?
40 Günü Dolan Lohusa Kadının Kanaması Devam Ederse Farzlardan Sorumlu Olur Mu?

[quote bcolor=”#eeee22″]Soru: Selamun Aleykum. Lohusalik ile alakalı birkaç sorum olacaktı. Lohusaligin bitişi 40 gün müdür? Eğer öyleyse 40 günden sonra gelen kanama özür kanımı sayılır? Bir de bitişini hayız da olduğu üzere beyaz akıntıyla mı anlarız?[/quote]

[quote bcolor=”#81d742″]

Cevap:Öncelikle lohusalık (diğer adıyla nifas) konusunu genel hatlarıyla özetleyecek olursak;

-Nifas, doğum yapan kadının, doğumunun ardından 40 güne kadar (40.gün dâhil) kan görmesi durumudur.

-Nifasın en azı için sınır yoktur. En çoğu ise -40. gün dahil olmak üzere- 40 gündür. 40 günü geçen kan, nifas kanı değil, istihaze (özür) kanıdır.

-Nifas halinde kadının üzerinden namaz düşer.

-Nifaslı olan kadın, mescide giremez, Kur’an okuyamaz, Kur’an’a dokunamaz, Kabe’yi tavaf edemez, cima edemez.

-Nifaslı olan kadın pis değildir. Günlük hayatına normal şekilde devam eder. Yemek yapar, sair işlerini yapar. Pişirdiği yemekler, içtiği ve yediği şeyler temizdir.Kocasıyla aynı yatakta da yatabilir.

-Her kadın için farklı nifas süreleri olabilir. Nifas için çeşitli durumlar söz konusudur. Buna göre; aşağıdaki olası durumlar dikkate alınmalıdır.

NOT 1: Aşağıda yer alan hükümler sağlıklı doğumlar için geçerlidir. Düşükler için hükümler değişmektedir.

 NOT 2: Aşağıda anlatılanlar ilk doğum içindir. İkinci ve sonraki doğumlarda,önceki nifas müddetine göre hükümler değişmektedir.

Buna göre, ilk defa doğum yapan bir kadın, doğumdan sonraki 40 günü takip eder;

A-Doğumdan sonrahiç kan görmezse:

 Kadın hiç kan görmezse, yine de doğum yaptığı için nifaslı sayılır. Bu kadın gusleder, namazlarını kılmaya devam eder.40. güne kadar kan gelip gelmeyeceğini takip eder.40. gününgeçmesiyle artık nifas kanının gelme ihtimali de kalmamış demektir. Nifas kanı kesildikten sonra cinsel ilişkiye girebilmesi için, kadının gusletmesi veya bir namaz vakti kadar sürenin geçmesi gerekir.

B- 40 günden önce kan kesilirse sonra kan tekrar ederse:

 Mesela doğumu takip eden 15.gün kan kesilirse;

Kadın,nifasın bitme ihtimali olduğu için gusledip namazlarını kılmaya başlar. Tekrar kan gelebilme ihtimali olduğu için de kocasıyla ilişkiye girmez. 40. güne kadar kanı takip eder. 40 gün dolmadan tekrar kan gelirse,  bu nifasın devam ettiğine işarettir. Yani kadının iki kan arasında, o kan görmediği günler, kan görmüş hükmüne geçer ve kadın doğumdan bu yana nifaslı sayılır. Nifaslı olduğu müddetçe kadının üzerinden namaz düşer. Kadın bu namazları da daha sonra kaza etmez.

(Kadın, iki kan arasındaki, o kan görmediği günlerde kıldığı namazları da daha sonra kaza etmez. Çünkü o günlerde de nifaslı sayılır.) Ancak bu müddet içerisinde tutamadığı farz oruçlar varsa (Ramazan Orucu gibi) veya vacip oruçlar varsa (adak gibi) daha sonra onları kaza eder. Ne zaman ki 40. gün geçerse, o zaman nifas olma ihtimali kalmamış demektir. Böylece kadın guslettikten sonra veya bir namaz vakti kadar süre geçtikten sonracinsel ilişkiye girebilir.

C- 40 günden önce kan kesilir de kan tekrar etmezse:

 Mesela doğumu takip eden 15.gün kan kesilirse de, kadın da gusleder, sonra 40 gün doluncaya kadar da hiç kan görmezse, kadın 15 gün nifaslı, 25 gün temiz sayılır. 40.gün geçer geçmez nifaslı olma ihtimali de kalmamıştır.Böylece kadın guslettikten sonra veya bir namaz vakti kadar süre geçtikten sonracinsel ilişkiye girebilir.

D- Kan 40 günü geçerse:

Eğer doğumdan sonraki40.gün geçtiği halde, hala kan devam ediyorsa,artık 40’ı geçen kan nifas kanı değil istihaze (yani özür) kanıdır. Çünkü nifas en fazla 40 gün sürer.

Örnekleyecek olursak; doğumdan sonra mesela 50 gün kan gören bir kadın, 40 gün nifaslı, 10 gün özürlü sayılır. Yani kadınlar doğumu takip eden 40. gün ve gece biter bitmez nifaslı hükmündençıkarlar. Artık nifaslı olma ihtimali kalmaz.

40.gün ve gece biter bitmez,kadın guslettikten sonra veya bir namaz vakti kadar süre geçtikten sonracinsel ilişkiye girebilir.

Namazlara gelecek olursak; 40.günden sonra gelen kanlar nifas sayılmadığı için, bu kadın gusledip namazlarını kılmaya başlar. Ancak kan hala devam ettiği için özürlü hükmünde olur. Bu sebeple her namaz vakti için yeni bir abdest alır.

Sorunuza gelecek olursak:

 Doğumu takip eden 40. gün ve gece biter bitmez nifaslı hükmünden çıkarsınız. Artık nifaslı olma ihtimaliniz kalmaz; çünkü nifas en fazla 40 gün sürer. Yani, bitiş alameti olarak beyaz sıvı görmeseniz de, 40. gün bittiği an nifas dönemi bitmiştir.

Doğumdan sonraki 40.gün geçtiği halde, hala kan devam ediyorsa, artık 40’ı geçen kan nifas kanı değil istihaze (yani özür) kanıdır. Artık gusledip namazlarınızı kılmaya başlarsınız. Ancak kan hala devam ettiği için özürlü hükmünde olacağınızdan, her namaz vakti için yeni bir abdest alır, namazlarınızı öyle kılarsınız.

[/quote]

İkra İslam İlimleri Araştırma Merkezi Fetva Kurulu

İlginizi Çekebilir : Kuranda Çocuğunuzu 2 Yıl Emzirin Yazıyor. Fazla Emzirmemiz Haram Mı?

2 YORUMLAR

    • Lohusalığı biten kimse, yıkandıktan (guslettikten) sonra eşiyle cinsel ilişkide bulunabilir. Yani istihaze kanı (özür süreci) cinsel ilişkiye mani değildir. Ancak gelen kanın özür kanı olduğunu kesin olarak bilmek gerekir. Bu hususta şuna dikkat edilmelidir:

      Eğer lohusa bitimini takip eden günler kadının âdet günlerine denk gelirse, gelen kan hayız kanı sayılır. Bu takdirde kişi adeti bitip de temizleninceye kadar eşiyle ilişkiye giremez.

      Eğer lohusa bitimini takip eden günler adet günlerine denk gelmiyorsa, o zaman istihaze (özür) kanı olduğuna hükmedilir. Kişi guslettikten sonra eşiyle birlikte olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.