Ana Sayfa Dünya'da İslam Abd’de “İslam Nefreti” Serbest

Abd’de “İslam Nefreti” Serbest

0
1706

ABD’DE “İSLAM NEFRETİ” SERBEST

islamdusmanligi1

Haberde gördüğünüz “reklam”(!) panoları ABD’nin Philadelphia şehrindeki halk otobüslerine İsrail yanlısı bir örgütün girişimiyle İslam karşıtı afişler asılıyor.

Afişlerde, Hitler ile dönemin Kudüs müftüsü El-Hüseyni’yi birlikte gösteren fotoğrafın yanında “İslamcı Yahudi Nefreti: Kuran’da. ABD’nin toplam dış yardımının üçte ikisi İslam ülkelerine gidiyor. Nefreti durdur, İslam ülkelerine yardımı sonlandır” yazıyor.

Amerika’daki Yahudi diasporasının fanatik bir kanadının hazırladığı reklamı Filadelfiya kamu yönetiminin hiç itiraz etmeden kabul etmesi dikkat çekici. Filadelfiya yönetimi, reklamı, “ifade özgürlüğü” kapsamında gördü, yargıç kararına başvurmadı ve panolara yapılabilecek saldırılara da müsamaha edilmeyeceğini açıkladı.

Benzer ama daha yumuşak ifadeler içeren bir reklamın bir Müslüman STK tarafından hazırlanması halinde işlerin nereye varacağı herkesin bildiği bir gerçek. Antisemitizm propagandası yapılarak bu tür girişimlerin önü kapatılıyor, yapanlar en ağır suçla cezalandırılıyor ve bunu yapan kişi ve kurumlar her türlü yaptırımla karşı karşıya kalıyorlar.

Halbuki antisemitzm (Yahudi düşmanlığı) Müslümanlar’ın yarattığı bir kavram değil, Hıristiyanlar, peygamberlerini çarmıha geren o milletten hoşlanmazlar, Ortadoğu’da İsrail diye bir devlet kurulup, büyük acılara neden olmasaydı, Müslüman’ın Yahudilerle ne meselesi olacaktı? Bu dini/tarihi gerçeği Filadelfiya’da yaşayan Amerikalı’ya anlatın bakalım, anlamayacaktır.

Ortadoğu’yu adım adım “Büyük savaş”a sürükleyen bu çifte standart ve nefret söylemi oluyor.

ABD’DE OTOBÜSLERE İSLAM KARŞITI AFİŞLER ASILIYOR

Reklam ücretini ABD’deki İsrail yanlısı örgütlerden Amerika Özgürlükleri Savunma İnisiyatifi’nin (AFDI) ödediği ve bir ay boyunca Philadelphia’daki 84 halk otobüsüne yapıştırılacak afişler, İslam ve Nazi ideolojisi arasında bağ kuran mesajlar içeriyor.

Afişlerden birinde, Filistinli din adamı Muhammed Emin el-Hüseyni’nin Adolf Hitler ile sohbet ederken çekilmiş fotoğrafının altında “İslam’da Yahudi Düşmanlığı: Kur’an’da Geçiyor” mesajı bulunuyor.

Şehirdeki toplu taşıma faaliyetlerini yürüten Güney Pensilvanya Ulaşım Müdürlüğü’nün (SEPTA) ilk başta karşı çıktığı afişlerin, Pensilvanya eyaletindeki federal bir mahkemenin kararıyla otobüslere yapıştırılmasına hükmedildi. Hakim Mitchell S. Goldberg, 11 Mart’ta verdiği kararda, kampanyayı ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek afişlerin otobüslere yapıştırılmasına hükmetti.

Mahkemenin kararına itiraz etmeyeceğini duyuran SEPTA, afişlerin bu hafta içinde halk otobüslerinde yer almaya başlayacağını açıkladı.

MÜSLÜMANLAR YENİ ‘ÖTEKİ’ HALİNE GELDİ

Ülkenin önde gelen Müslüman derneklerinden Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), İslam karşıtı olarak nitelendirdiği kararın, Müslümanlara karşı ön yargıları tetikleyebilecek bir adım olduğunu belirtti.

Derneğin Philadelphia şubesinin Başkanı Jacob Bender şunları kaydetti:

“Müslümanlar, ABD’deki yeni ‘öteki’ haline geldi. Ülkede Müslümanlara karşı sürekli propaganda faaliyetleri içinde bulunan, onları vefasız, şiddet yanlısı, kadın hakları düşmanı ve Yahudilerden nefret eden kişiler olarak tasvir etmeye çabalayan birçok kişi var. Bizim görevimiz, halkı tüm bunların yalan olduğu ve İslam dinini çarpıtmayı amaçladığı konusunda bilinçlendirmek.”

CAIR’in ilk Yahudi yöneticisi olan Bender, “Irkçılıkla ve İslam karşıtı bağnazlıkla mücadele, sadece Müslümanların değil, tüm Amerikan vatandaşlarının görevi” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu afişler nefret aşılıyor. İçerdiği fikirlere karşı çıkmalıyız. Bunun için esas çabayı SEPTA’ya karşı değil, bu afişlerin otobüslere konması için para verenlere karşı sergilemeliyiz. Afişler için on binlerce dolar harcanıyor.”

Yerel medyadaki haberlere göre, AFDI, afişlerin halk otobüslerine yapıştırılması için SEPTA’ya 30 bin dolarlık reklam ücreti ödedi.

AFDI’nın benzer afişleri, New York City ve Washington DC dâhil başka şehirlerde de toplu taşıma araçlarına yapıştırılmıştı.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.