Amr bin Ümeyye (r.a.)

0
1071

Peygamber yıldızlarının ön safında yer alan sahabilerden biri olan Amr bin Ümeyye’nin yaşadığı en mühim hadiselerden biri, 39 sahabinin şehit olmasıyla neticelenen Bi’ri Maûne Vakası’dır. Nadiroğulları kabilesi, Resûlullah’tan kendilerine İslamiyet’i anlatacak kimseler göndermesini istemişti. Bunun üzerine Resûlullah, 40 sahabiden meydana gelen bir kafileyi Nadiroğullarının reisiyle birlikte gönderdi. Kafile “Bi’ri Maûne” denilen yere vardıklarında etrafları Nadiroğullları tarafından çevrildi. Sahabiler bunun bir tuzak olduğunu anlamışlardı, ama artık çok geçti. Müşrikler 39 sahabiyi insafsızca katlettiler. Bu sırada Amr bin Ümeyye ile bir arkadaşı, hadise yerine yakın bir yerde develeri otlatıyorlardı. Kuşların Bi’ri Maûne civarında uçuştuklarını görünce şüphelendiler. O tarafa doğru giderken olayı gören bir kadın onlara acı haberi verdi. Süratle hadise yerine koştular. Ama geç kalmışlardı. Müşriklerle çetin bir mücadeleye girdiler. Amr bin Ümeyye esir olurken, arkadaşı şehit düştü. Bir müddet sonra esaretten kurtulan Amr bin Ümeyye, Medine’ye dönerken yolda Nadiroğullarından olduklarını öğrendiği iki kişiye rast geldi. Onların sahabilere ve kendisine yaptıklarını unutamıyordu. Gizlice takip etti. Adamlar bir ağaç altında uykuya daldıkları bir sırada ikisini de öldürdü. Daha sonra Medine’ye döndü ve Resûlullah’ın huzuruna çıktı. Resûlullah, sahabilerin başına gelenlere çok üzülmüş, Nadiroğullarına çok beddua etmişti. Amr bin Ümeyye, sahabilerin intikamını almak için Nadiroğullarından iki kişiyi öldürdüğünü söyleyince Resûlullah üzüldü ve şöyle dedi:

“Sen ne kötü iş yaptın! İki kişiyi öldürdün ki, kendilerine tarafımdan eman verilmiş ve himaye taahhüdünde bulunulmuştu. Onların diyetini ödeyeceğim.”

Resûlullah daha sonra iki kişinin diyetini ödedi. Onlar bu kadar Müslüman’ı öldürdükleri hâlde Resûlullah yine de onlardan iki kişinin öldürülmesinden memnun olmamış, aksine kızmış ve diyetlerini de ödeyerek gerçek bir adalet örneği ortaya koymuştu. Ama Nadiroğulları yaptıklarının cezasını kısa bir müddet sonra çekmeye başladılar. Resûlullah’ın bedduasını alan bu kabilede büyük bir kıtlık baş gösterdi. Ayrıca şiddetli humma salgını yayılmaya başladı. Sadece humma salgınından 700 kişi öldü.[1]

___________________________________
[1]Üsdü’lGàbe, 4: 86; Tabakât, 1: 259; 2: 9394, Taberî, 3: 32.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.