Bu Zamanda Evlenmeyi Kolay Kılacak 14 Madde

0
1341

Bu Zamanda Evlenmeyi Kolay Kılacak 14 Madde

1- Çevrenizde evlenilecek yaştaki gençleri gayretlendirebilir, onlara asgari eşyalarla da evlenilebileceğini anlatabilirsiniz.

nasihat

2- Emekliyseniz ve evlendireceğiniz çocuğunuz da kalmadıysa binlerce liralık kefen parası biriktireceğinize evlenmesi farz hâline gelmiş ve parasızlık yüzünden evlenemeyen bir gence destek olabilirsiniz.

araba-mezar-ahiret-710x434

– Yakınlarınızla bir olup ihtiyaç olan bir beyaz eşyayı birlikte temin edebilir, yeni evlenecek bir çifte hediye edebilirsiniz.

beyaz-eşya-768x587

4- Makul ölçülerde bir düğün davetiyesi hazırlatıp davetiye masraflarını üstlenebilirsiniz.

düğün-davetiyesi-768x400

5- Düğününde yemek veremeyen biri için Sünnet’e uygun olsun diye kesilecek bir hayvan alıp hediye edebilirsiniz.

 

kurbanlık-koç-768x475

6- Kızınızı isteyen damat adayınızdan pahalı düğün salonunu kiralamasını değil ‘Veda Hutbesi’ndeki gibi emanete sahip çıkmasını isteyebilirsiniz.

kadın-emanet

7- Kızınızın çeyizine hiç kullanmayacağı şeyler almak yerine kızınıza ve damadınıza Umre hediye edebilirsiniz.

8- Kız istemeye gittiğinizde karşı tarafın gözünü boyamak yerine elde avuçta olanı açıkça söyleyip borcun, kredinin altına girmekten kurtulabilirsiniz.

evlilik-borç

9- Yeni evli birine size de hediye edilmiş, evinizde fazla olan, kendinizin dahi beğenmediğiniz eşyaları götürmek yerine herhangi bir eksiklerini tamamlayabilirsiniz.

borcam

10- Altın muhasebesi yapmak yerine ‘Yeni evlilere hediyem olsun.’ diyerek gönülden ve Allah rızâsı için takı takabilirsiniz.

altın-takı-töreni

11- Bilhassa kız anneleri ‘İşi ne kadar yokuşa sürer ve ne kadar çok altın istersem kızım o kadar değerli olur.’ görüşü yerine hediye edilecek altını karşı tarafın maddi durumuna ve vicdanına bırakabilirler.

kız-nikah-altın

12- Soğuk bölgelerde yaşayanlar kışın buzdolapları olmadan da idare edebilirler. Kışın evlenen bir çift, önce diğer ihtiyaçlarını temin edip yaz gelince buzdolabı alabilir.

soğuk-şehir-buzdolabı

13- Herhangi bir meşguliyeti olmayan bayanlar, bulaşık makinesinden vazgeçebilirler.

bulaşık

14- ‘Evlenirken alınmazsa sonra hiç alınmaz.’ mantığıyla evi eşyayla doldurup sonra da küçücük evde nefes almaya fırsat bulamamak yerine evin durumuna ve kapasitesine göre eşya alınabilir.

çok-fazla-eşya-mobilya-768x576

Elifelif Dergisi, Yaz, 2013 suffagah sitesi

Gençlerin ve büyüklerin evliliği kolaylaştıracağı birçok maddelerden bazılarını saydık. Evlenmek isteyen maddi sıkıntı çekiyorsa, öncelikle Allah’a bol bol dua etmeli aynı zamanda hayırlı bir eş istemeli. Rabbim dualarımızı kabul edecektir. Rabbim dualarımızı kabul ve makbul buyursun. Evlenmek isteyen gençlerimize yardımcı olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.