Çin İşkencesi sürüyor Türk izleri siliniyor

0
1249
Çin işkencesi sürüyor, Türk izleri siliniyor.

Çin İşkencesi sürüyor Türk izleri siliniyor

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı akıl almaz uygulamaların, yasakların ve baskıların ardı arkası kesilmiyor. Artarak devam ediyor.

Çin işkencesi sürüyor, Türk izleri siliniyor.
Çin işkencesi sürüyor, Türk izleri siliniyor.

Uygur Türklerinin yaşadığı sorunları Vahdet’e değerlendiren Dünya Uygur Kongresi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Üniversitesi Çağdaş Türk  Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet, asimilasyon politikasının uygulandığını belirterek, “Tarihi yapılar, evler ve medreseler kentsel dönüşüm adı altında yıkılıyor. Bunları yapmalarındaki amaç;  Türk izlerini silmek” dedi.

CAMİLER RESMEN YASAK

Çin’in zulmü resmileştirdiğini kaydeden Emet, “Eskiden camiye gitmek ve Kur’an okumak yasaklanıyordu. 1 Ocak’tan itibaren genelgeler yürürlüğe girdi. Camiler resmen yasaklandı” diye konuştu.

AKIL ALMAZ ZULÜM 

Müslümanlara, ‘Maaşımızı Allah değil, Çin Komünist Partisi veriyor’ dedirtmeye çalışan komünist partisinin, akılamaz bir şekilde Müslümanlarla alay ettiğinin altını çizen Emet, “Ana dil 2003’te yasaklandı. o yıl İlkokula başlayanlar şu anda kendi alfabesini bilmiyor” ifadelerini kullandı. Fransa’ da Peygamberimize (s.a.s) hakaret eden  dergilerin İslam dünyasında protesto edildiğine işaret eden Emet, “Müslümanlar da bu zülmü protesto etmeli” dedi.

Doğu Türkistan Dinsizleştiriliyor

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, İslam İşbirliği Örgütü ile Türk dünyasının Doğu Türkistan’daki soykırıma sessiz kaldığını, Çin’in sessizlikten cesaret aldığını belirterek, “Çin, bütün kamudaki ibadetleri anayasal suç kapsamına aldı. Şimdiye kadar keyfi olarak yaptığı zulmü anayasal destek alarak Doğu Türkistan’ı dinsizleştirme politikalarını uyguluyor” dedi. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın salonunda düzenlenen konferansta konuşan Seyit Tümtürk, “Unutmayın içtiğiniz her kolada nasıl bir Filistinli kanı varsa, eve götürdüğünüz her Çin malında bir Uygur kardeşimizin kanı var. Çözüm bu salondadır. Gelin Çin’in bütün mallarını boykot edelim” diye konuştu.

seyit-tumturk

 

Gazete Vahdet haber sitesinden alıntılanmıştır.

http://www.gazetevahdet.com/cin-zulmu-suruyor-turk-izleri-siliniyor-10032h.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.