Çok Günahım Var, Allah Affeder Mi?

0
3916
Cok-Gunahim-Var-Allah-Affeder-Mi
Cok-Gunahim-Var-Allah-Affeder-Mi
Cok-Gunahim-Var-Allah-Affeder-Mi

İnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya müsait bir fıtratta yaratılmıştır. Bu yüzden zaman zaman isteyerek ya da istemeyerek günah işleyebiliyor. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de Allah (celle celaluhu) hangi günah olursa olsun affedebileceğini şu ayetiyle müjdelemiştir:

“Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar…”

| Kur’a-ı Kerim; Nisa Sûresi, 116. Ayet Meali

Kaynaklarımızda içten yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği söylenir. Allah-û Teâlâ;

“Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.”

| Kur’a-ı Kerim; Tahrim Sûresi, 8 Ayet Meali

buyurarak, yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder. Ayette geçen nasuh tövbe ise şu şekildedir:

1. Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak.

2. Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak.

3. Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair kesin bir karar içerisinde olmak.

4. Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek.

Bir rivayette de “Nasuh Tövbe” şöyle tarif edilmiştir:

– Günahlara pişmanlık.

– Farz ibadetleri yapmak.

– Zulüm ve düşmanlık yapmamak.

– Kırgın ve küskünlerle barışmak.

– Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek.

| Kaynak: bk. Kenzü’l-ummal, 2/3808

İnşâallah bu şartları yerine getirdiğimizde Allah’ın tövbelerimizi kabul edeceğinden ümitvar oluruz. Ancak yine de insan her zaman hem korku ve hem de ümit içerisinde olmalı. Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz, ne de günahlarımızdan ümitsizliğe düşebiliriz. ”Ben çok iyiyim, bu işi hallettim.” demek ne kadar yanlışsa; “Ben bittim, beni Allah kabul etmez.” demek de o kadar yanlıştır. Zira, suçunu anlayıp tövbe edip, Allah’a sığınmak büyük bir ibadettir. Günah işleyip de daha sonra tövbe ederim gibi bir düşünce de yanlıştır.

Tevbe ile İlgili Ayetler

“Allah’tan mağfiret/bağışlanma dile (istiğfâr et); Gerçekten Allah, Ğafûrdur/çok bağışlayıcıdır, Rahimdir/ziyadesiyle merhamet edendir.”

| Kur’an-ı Kerim; Nisâ Sûresi, 106. Ayet Meali

“Ey iman edenler, hepiniz Allah’a tevbe edin ki, korktuğunuzdan emin olup umduğunuza kavuşasınız.”

| Kur’an-ı Kerim; Nur Sûresi, 31. Ayet Meali

“Ey iman edenler! Nasûh/yürekten, samimi bir tevbe ile Allah’a dönün. Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter, Peygamberi ve O’nunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar.”

| Kur’an-ı Kerim; Tahrim Sûresi, 8. Ayet Meali

“Hiç şüphesiz Allah, çok tevbe edenleri ve çok temizlenenleri sever.”

| Kur’an-ı Kerim; Bakara Sûresi, 222. Ayet Meali

“Onlar, fena bir şey yaptıklarında veya kendilerine zulmettiklerinde Allah’ı hatırlayıp anarlar ve günahlarından dolayı hemen tevbe-istiğfar ederler/günahlarının bağışlanmasını dilerler. Zaten günahları Allah’tan başka kim bağışlayabilir ki!? Onlar, yaptıkları kötülüklerde bile bile ısrar etmezler.”

| Kur’an-ı Kerim; Âl-i İmran Sûresi, 135. Ayet Meali

“De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, Ğafûr Rahîm’dir/çok bağışlayan, çok merhamet edendir. Size azap gelip çatmadan önce Rabbinize dönün, O’na teslim olun; sonra size yardım edilmez.”

| Kur’an-ı Kerim; Zümer Sûresi, 53-54. Ayet Meali

Allah halis bir niyetle yapılan tövbeleri kabul edeceğini bildiriyor. Artık bunda şüphe edilecek bir durum yok; şeytanın aldatmacasına kanmamak gerekir. Şeytan bu yolla insanı tekrar günaha döndürmek için vesvese verir. ”Tövben kabul olmadı” “artık sen bittin” “günahtan kurtulamazsın” “nasıl olsa bir kere günaha batmışsın, bundan sonra kurtulamazsın” “boş yere tövbe etme” gibi sözlerle, şeytan insanın kalbine vesvese vermeye çalışır. Böylece insanı tekrar günahların içerisine çekmeye çalışır.

Bu durumlarda ümitsizliğe düşmemek gerekir. Muhakkak ki şeytanın hilesi zayıftır, uyanık olup şeytanın oyununa kanmamalı. Bu tür düşüncelerin şeytanın sözleri olduğunu bilip kaygı etmemek gerekir. İnsan bunun farkına vardı mı bu vesvese kendiliğinden kaybolur.

Enes radıyallahu anh, “Ben Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellemi şöyle buyururken dinledim” diyor:

“Allah Teâlâ (buyurdu ki):

Ey Âdemoğlu! Sen bana dua ettiğin ve benden af umduğun sürece, işlediğin günahlar ne kadar çok olursa olsun, onların büyüklüğüne bakmadan seni bağışlarım.

Ey Âdemoğlu! Günahların gökleri dolduracak kadar olsa, sen benden bağışlanmanı dilersen, günahlarını affederim.

Ey Âdemoğlu! Sen yeryüzünü dolduracak kadar günahla huzuruma gelsen, fakat bana hiçbir şeyi ortak koşmamış, şirke bulaşmamış olsan, ben de seni yeryüzü dolusu mağfiretle karşılarım.”

| Hadis-i Şerif; Tirmizî, Daavât 98

Cok-Gunahim-Var-Allah-Affeder-Mi
Cok-Gunahim-Var-Allah-Affeder-Mi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.