Dünyada Her İstediğimiz Niçin Olmaz?

0
1208

Dünyada Her İstediğimiz Niçin Olmaz?

Dünyada-Her-İstediğimiz-Niçin-Olmaz

Cevap kolay: Kul olduğumuz için olmaz.

Her istediği olan sadece Yüce Allah’tır. O, bu sıfat ve yetkide tektir, ortağı yoktur. Kul kulluğunu bilsin, ihtiyacı için Rabb’ine yönelsin, verilmeyince sabredip rıza göstersin, diye her istediği verilmez.

Bir de dünya ile cennetin farkı bilinsin diye kula burada her istediği verilmez. Cennette ise kulun bütün istedikleri verilir. Bu, yüce Allah’ın cennete giren kullarına bir vaadi ve müjdesidir. O’nun vaadi hak, gerçekleşmesi muhakkaktır.

Kul dünyada bir şeyin olmasını ister; yüce Allah’ın da o konuda bir istediği vardır. Kulun istediği şey Allah’ın istediğine uyarsa, yaratılır; uymazsa, yüce Allah’ın istediği olur.

Bu durumda kul iki şeyden birini yapar; ya yüce Rabbi’nin verdiğine razı olur, rahat eder; ya da itiraz ile her anı sıkıntı içinde geçer. İtirazına tövbe etmezse, sıkıntı ve azabı ahirette de devam eder.

Dünyada mutluluk, nefsimizin her istediğini elde etmek ve onun keyfince yaşamak değildir. Mutluluk, elindekine sevinebilmek ve onunla yetinebilmektir. Bu da yüce Yaratıcı’nın takdir ve taksimine razı olmakla olur.

Kul, elinden geleni yaptıktan sonra yüce Mevlâ’sına güvenmelidir. O’nun her hükmünün bir hayır taşıdığını bilmelidir. Verdiğine şükür, vermediğine sabretmelidir. İnsan yapamadığı hayırlar için nefsine kızabilir; fakat niye istediklerimi yaratmıyor, vermiyor diye yüce Yaratıcı’sına kızma, sitem ve serzeniş hakkı yoktur.

Mümin günahları dışında başına gelen her şeyi hoş görmekle rahat eder. Vermeyince Mevlâ, ne yapsın Mecnûn ile Leylâ.

    Rabb’inin hükmüne razı olan rahat eder.

 

    Kadere teslim olan kederden kurtulur.

 

    Elindekine kanaat edenin geçimi kolay ve huzuru çok olur.

 

    Cenâb-ı Hakk’ı tanıyan, mümin, kimseye haset etmez.

 

   Haset eden mesut olmaz.

Kaynak; Aile Saadeti, S. Muhammed Saki Erol, Semerkand yay…, syf: 25-27

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.