Evlenmek Neden Zor

0
2868

Evlenmek Neden Zor

Evlenmek, Allah’ın emri ve peygamberin sünnetidir. Herkesin isteği hayırlı bir eş bulup, huzurlu bir yuva sahibi olmaktır. Zira hakiki manada müminler evliliğe çok farklı bakar, yuva onlar için bir cennet oluverir.  Ama gelin görün ki bugün durumlar çok değişti.

Düğünlerde dini kaygılardan çok gösteriş ve günah kavramı ön plana çıkmıştır. Gelin adaylarının “Çiçeğim en güzeli olmalı” kaynanaların “Bir tane kızım var tabii ki pahalı düğün salonu tutacağız oynayacağız” demeleri, babalarında ” Oğlum sen namaz kılıyor musun, dinle aran nasıl? ” diye sormak yerine “Kaç para maaşın var?, Evin var mı?” gibi sorular yüzünden, evlilikler zora girmiş durumdadır.

Olması gerektiğinden çok fazla masraf yapılarak, gelin ve damat borç içinde evlilik hayatına başlayabilir. En güzel günleri belki de borç stresi içinde, kaybolup gidecektir.

Evlenmek Neden Zor - İkra İlim MeclisiÇocuklarınıza yardımcı olunuz. Anne babalar böyle yaptıkça, gençler evlenememek de ve bir süre sonra, günah ilişkilerin içerisine düşmektedir. Bu günah sadece onlara ait değildir. “Oğlum okulun bitsin evlenirsin, oğlum askerliğin bitsin evlenirsin, Oğlum güzel bir iş bul evlenirsin, Oğlum hele bir ev sahibi ol evlenirsin” diyen anne babalar bu günaha ortaktır.

Allah’a hani tevekkül etmiştik. Sadece ona sığınmıştık. Hani her namazda “iyyake na’büdü ve iyyake nestain” demiştik. Yani ” Yalnız sana ibadet eder, yalnız senden isteriz” diye namazımıza devam etmiştik. Ama herşey hazır olsun, ondan sonra bu işlere girilir diye düşünüyoruz. Subhanallah.

Allah celle celaluhu Er- Rezzak değil miydi? Rızkı o verdiği halde korkunuz ne oldu ki evlatlarımızı ateşin bağrında bıraktık. Allah içinizdeki fakirlerin bile evlendirilmesini istiyor.

Bakınız ne diyor Allahu Teala Hazretleri:

Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir. (Nur Suresi 32)

Bugün evlerde güzel güzel mobilyalar var belki, ama mutlu ve huzurlu ruhlar azaldı. Sıkıntıyı siz sadece maddi olarak mı var zannettiniz? Gelin çocuklarınızın sesini dinleyin. Evlenmeleri konusunda onlara yardımcı olun. Evliliğin geciktirilmesi fitnedir.

Evlilik imanın yarısıdır. Bakın bir Hadis-i Şerif de Efendimiz aleyhisselatu vesselam ne diyor:

Genç yaşta evlenen her gencin şeytanı şöyle feryat eder: “Vay olsun ona, vay olsun ona! Dininin üçte ikisini benden korudu.”O halde kul dinin diğer üçte birisi için de Allah’tan korkmalıdır.( a.g.e, s. 221/34)

Başka bir Hadis-i Şerif de ise;

Bekarlarınızı evlendirin, zira bu işle Allah onların ahlakını güzelleştirir, rızıklarını artırır ve mürüvvetlerini çoğaltır.”( a. g. e. s. 222/38)

Devrin ve kapitalist dönemin gösteriş gibi kötü alışkanlıklarından kurtulup çocuklarımıza cennete giden bu hayatta, güzel yollar açalım. Zorlaştırmayalım, kolaylaştıralım. Gençlere maddi külfete sokmaktansa, maddi manevi yardımcı olalım.

Gençleri evlendirmek ile ilgili birkaç alimin sözleriniz sizinle paylaşarak yazımı bitiriyorum.

[quote]

İmam Sadık (a.s): “Her kim bir bekarı evlendirirse, aziz ve celil olan Allah kıyamet günü ona lütfüyle bakar.”el-Kafi, 5/331/2

İmam Kazım (a.s): “Üç kimse, Allah’ın Arş’ının gölgesinden başka hiç bir gölgenin olmadığı günde, Arş’ın gölgesi altında olur: Müslüman kardeşini evlendiren, ona hizmet eden ve sırrını örten kimse.”el-Hisal, 141/162

 

[/quote]

Selam ve dua ile…

İlginizi Çekebilir :İslamdan Uzaklaştı Düğünler

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.