Hayırlı Koca Olmanın 20 Adımı

1
4259
Eşinizi önemseyin ve ona gülümseyin.

İyi bir eş olmak, bütün evlilikler için önemlidir. Evlilik tam anlamıyla bir ortaklık olmalıdır, iki kişinin de her daim yalnızca vermeyi düşündüğü ve almayı düşünmediği bir ortaklık. Eşlerin her biri her an diğer yarısı için daha iyi olma çabası içinde olmalıdır. Eşit koşullarda olmalı birbirini idare etmeyi bilmelidir.
İyi bir Müslüman koca olmanın nasıl olduğunu bilmek isteyen kişi bunu Hz Muhammed aleyhisselatu vesselam’da en üst düzeyde görür. Bu kavram yanılgılarını temizlemek ve çok iyi bir koca olmak için bu yazıyı okuyun !

ADIMLAR

1. SELAMLAŞARAK BAŞLAYIN.

İyi bir selamlama ile başlayın. Eğer iş ya da seyahatden döndüyseniz, onu selamlayın. ” As- salaamu ‘ aleyküm ” (” Size selam olsun ! “)  ile başlayın . Peygamber aleyhisselatu vesselamın sözünü hatırlayın.;

Ebû Hureyre (r.a.) den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu:

Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız!”

(Müslim, İman 93-94)

Ona Selam Verin.
Ona Selam Verin.

2. ONA SEVGİYLE BAKIN!

Hz.Peygamber  aleyhisselatu vesselam , şöyle dedi : ” Bir karı koca sevgi ile birbirlerine baktığında , Allah’da rahmet ile onlara hem bakar . ” (Sahih Buhari 6:19, Tirmizi 14:79). Onunla konuşurken göz teması kurun. Bir kadın olarak o gerçekten bunu takdir edecek ve hoşnut olacaktır. Emin olun sevgi ile göz temasını kurduğunuzda, güzel olan bir keki krema ile daha da tatlandırmış gibi olacaksınız.

Ona sevgiyle bakın.
Ona sevgiyle bakın.
3. ONU FARKLI GÖR VE ONA GÜLÜMSE

Muhammed (sav.) gülümsemeyi bir armağan –maddi değil manevi bir armağan olarak görmüştür, öyle bir armağan ki kaynağı gönüldür.Peygamberin bir arkadaşı Cafer İbni Abdullah dedi ki:  ‘’Ben de denileni yaptım. [İman ettim.] O zamandan sonra Allah Resûlü ne zaman beri görse tebessüm ederdi.’’3 Ayrıca şu meşhur hadisi de hatırlayalım: ‘’(Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır.’’  [Sünen-i Tirmizî 1879, Sahîh Ibn Hibbân 475 & 530]

 Sonuç olarak, bu iki şeyi evliliğinizde eksik etmezseniz, ne kadar faziletli olacağını bir düşünün. Eşinizin ona olan aşkınızı ışık saçan tebessümünüzde hissetmesine izin verin.
Eşinizi önemseyin ve ona gülümseyin.
Eşinizi önemseyin ve ona gülümseyin.

 

4. ONU SEVDİĞİNİZİ SÖYLEYİN.

Hem de sık sık söyleyin! Biraz romantik olun. Peygamber Efendimiz’den örnek alın! Efendimiz’in hanımı Hz. Aişe kendisine ‘’Beni nasıl seviyorsun?’’ diye sormuştu. Efendimiz ‘Kördüğüm gibi.’ diyerek cevapladı, sevgisinin güçlü ve sağlam olduğu anlamına geliyordu bu. Zaman zaman Hz. Aişe sorardı, ‘’Ey Allah’ın resulü, kördüğüm ne alemde?’’ ve Resulullah cevaplardı, ‘İlk günkü gibi.’

Onu sevdiğinizi söyleyin.
Onu sevdiğinizi söyleyin.
5. ONU ÖPÜN.
Bu basit bir harekettir ama etkisi çok büyüktür. Peygamber aleyhiselatu vesselam namazına gitmeden önce eşini öperdi. Pozitif olan her hareketiniz evinizde pozitif bir iz bırakacaktır.
 
Onu öpün
Onu öpün

6. ONUNLA OYUNLAR OYNAYIN.

Efendimiz’in hanımı Hz. Aişe Peygamberimize bir yolculuğunda eşlik ettiğinden bahsetmiştir. O zamanlar Hz. Aişe genç bir kızdı ve kilolu değildi. Peygamber Efendimiz sahabelerine ilerlemelerini buyurdu, sahabe efendilerimiz önden yürüdüler. Efendimiz Hz. Aişe’ye ‘’Hadi, yarışmaya var mısın?’’ dedi. Aişe annemiz kendisinin koştuğunu ve Efendimiz’i geride bıraktığını anlatır. Peygamberimiz bir süre sessiz kaldı. Hz. Aişe bu olayı unutmuş ve de kilo almıştı, tekrar bir yolculuğunda Efendimiz’e eşlik etti. Hazreti Peygamber sahabelerine ilerlemelerini buyurdu, sahabeler önder yürüdüler. Efendimiz Hz. Aişe’ye tekrar kendisiyle yarışmasını teklif etti. Bu sefer Efendimiz hanımını geride bırakmıştı, gülümsedi ve “Bu, vaktiyle kazandığın koşunun rövanşıdır” buyurdu.

Onunla Oyunlar Oynayın.
Onunla Oyunlar Oynayın.

7. EŞİNİZLE  ONUN SEVDİĞİ ŞEYLERİ YAPARAK VAKİT GEÇİRİN!

Evliliğinizi iyileştirmek ve birbirinize yakınlaşmak için en iyi yol budur. Aişe başını Rasulullah’ın omzuna dayayarak Habeşistan’dan gelenlerin kalkan ve mızraklarla yaptığı gösteriyi izlerken Peygamber Efendimiz (sav.) mutlu bir şekilde eşini beklemişti. Yalnız Hz. Aişe yorulduğunda, ‘Memnun kaldın mı?’ diye sordu, onay alınca da beraber oradan ayrıldılar.

Eşinizle onun sevdği şeyler yapın.
Eşinizle onun sevdği şeyler yapın.

 

8. ONU DESTEKLEYİN.

Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz’in hanımı kendisine bir yolcuğunda eşlik etmişti. Hanımı geç kalmıştı, Efendimiz onu ağlarken bulmuştu. Hz. Muhammed (sav.) kendi elleriyle eşinin gözyaşlarını sildi ve sakinleştirmek için elinden gelen her şeyi yaptı.

8. Onu destekleyin

9. EV İŞLERİNDE YARDIMCI OLUN.

En azından kendi arkanızı toparlayın. Aişe’ye Rasulullah’ın ev hali sorulmuştu, o da şöyle cevapladı: “Evde hanımlarının işiyle meşgul olurdu. Namaz vakti gelince de namazını kılardı.” Ayrıca, Aişe annemiz şunları da rivayet etmiştir: ‘Herkes evinde ne yaparsa onu yapardı. Elbisesini yamar, ayakkabısını tamir eder, koyunlarını sağar, kendi işini kendi yapardı.’ Bilhassa eşiniz yorgun veya hastaysa sizden yardım istemesini beklemeden ona yardım edin.

EV İŞLERİNDE YARDIMCI OLUN
EV İŞLERİNDE YARDIMCI OLUN
10. BİRLİKTE BİRŞEYLER YİYİN İÇİN.
Bir adım daha ileri gidin ve Rasulullah’ın (sav.) yaptığı gibi yapın! Eşi bir kaptan içtiğinde onunla aynı kabı paylaşır ve dudaklarını eşinin dudaklarının değdiği noktaya koyarak içerdi. Ayrıca eşi bir et yediğinde o eti paylaşır ve dudaklarını onun dudaklarını koyduğu yere koyarak yerdi.(12) Eğer bunu yaparsanız,Eşiniz onu mutlu etmek istediğinizi bilecek ve bu küçük jestler sevginizi büyütecek.
BİRLİKTE BİRŞEYLER YİYİN VE İÇİN
BİRLİKTE BİRŞEYLER YİYİN VE İÇİN

 

11. TATLI İSİMLERLE ONU ÇAĞIRIN

Peygamber efendimiz aleyhisselatu vessalam Eşi Hz. Ayşe’yi “Hümeyra” diyerek çağırırdı.  Hümeyra, gül gibi demektir. Hümeyra diyerek Efendimiz, eşine açık tenli ve gül gibi yanakları olduğunu söylemiş olurdu.Eşiniz için şirin ve tatlı  isimler bulun. Böylelikle onu daha duyarlı sevecen bulacaksınız. İletişim düzeylerinizde daha da güzelleşecek.

TATLI İSİMLERLE ONU ÇAĞIRIN.
TATLI İSİMLERLE ONU ÇAĞIRIN.

12. ONUNLA KONUŞUN

Ona karşı hissettiğiniz duyguları ve güzel anılarınızla  ilgili onunla konuşun . Birlikte konuşarak vakit geçirin. Kötü haber söyleyecekseniz uygun bir zamana kadar erteleyin.  Kötü haberi  iletmek için en uygun yolu arayın.

ONUNLA KONUŞUN
ONUNLA KONUŞUN

13.NEŞELİ OL.

Mutlu ol, Neşeli davran. Eşinizi her zaman samimi ve nazik davranın.

NEŞELİ OL
NEŞELİ OL

14.DÜRÜST OLUN

Ona yalan söylemekten kaçının. Ona dürüst davranmazsanız, onun güvenini kaybedersiniz. Her zaman ve her konuda ona gerçeği söyleyin.

DÜRÜST OLUN
DÜRÜST OLUN

15.ONA DANIŞIN.

Fikirlerinin sizin için önemli olduğunu hissetmesini sağlayın. Eğer o daha iyi bir fikre sahipse kararınızı değiştirin. Hz. Muhammed (sav.) sahabe efendilerimizle beraber Medine’den hac vazifesini yerine getirmek üzere ayrılmıştı. Ancak, Mekke’ye varmak üzere olduklarında gayrimüslimler Mekke’ye girmelerine izin vermediler. Bu yüzden, Peygamber Efendimiz (sav.) gayrimüslimlerle müminlerin lehine olmayan bir antlaşma yaptı ki bu antlaşmaya göre yine de hac vazifelerini gerçekleştiremeyeceklerdi. Sahabeler hayal kırıklığına uğramış ve sinirlenmişlerdi, hac vazifesini yerine getirmek için zorunlu olan ihrama girme halinden çıkmayacaklardı. (İhramdan çıkmak için tıraş olmak ve bazı diğer şeyleri yerine getirmek gerekir.) Rasulullah (sav.) sahabelerin bu halini gördü ve eşine danıştı. Eşi ona sahabelerin arasına gitmesini ve onların gözünü önünde başını tıraş etmesini tavsiye etti. Efendimiz bu tavsiyeyi dikkate aldı, sahabeler onu tıraş olurken gördüler ve üzerlerindeki hüsrandan kurtulup aynı şeyi yaptılar. Peygamber’in hanımının tavsiyesi ‘’günü kurtarmıştı.’’14 Siz ve eşiniz birbirinizin diğer yarısısınız: onun tavsiyesini almak evliliğinizi iyileştirecek en temel şeylerden biridir.

ONA DANIŞIN
ONA DANIŞIN

16.ONA TEŞEKKÜR EDİN

Ona herşey için teşekkür edebiliriz. Bu ona güven ve mutluluk verecektir.

ONA TEŞEKKÜR EDİN
ONA TEŞEKKÜR EDİN

17.ONA BİR HEDİYE GETİR.

Bu pahalı bir hediye olmak zorunda değil, ama onun sevdiği veya hoşuna gidecek birşey olmalı.

ONA BİR HEDİYE GETİR
ONA BİR HEDİYE GETİR

18.ONUN HELAL TALEPLERİNİ DİNLEYİN

Sizin gelişiminize katkı sağlamasına izin verin. İnsanlara doğruları anlatmak ve günahlardan vazgeçirmek için onu cesaretlendirin. Onu iyi arkadaş ve akrabaları ile tanışmak için cesaretlendirin. Helal eğlence için onu dışarı çıkarın. Helal şekillerde onu ve kendinizi eğlendirin.!

ONU DİNLEYİN

19. YATAKTA ONA İYİ DAVRANIN

Evlilik ve cinsel ilişkinin İslami etiklerine bağlı olun. Sağlıklı bir özel hayatınız olsun ve o esnada eşinizi teşvik edin, onu övün. Helal ilişki aşk hayatınızı iyileştirir ve eşinizin memnuniyetini artırır.

19. ADIM

 

 

 

20. DUA EDİN.

Eğer eşiniz ile mükemmel ilişkilerinizi korumak ve daha da güzelleştirmek  istiyorsanız Allah’a dua edin.

DUA EDİN
DUA EDİN

 

 
Kaynak ve Alıntılar
[1] [Sahih Müslim: 54, Müslim, İman, 93]
[2] [Sahih Buhari 6:19, Tirmizî 14:79]
[3] [Sünen-i Kübrâ (Beyhakî): 2/17132]
[4] [Sünen-i Tirmizî 1879, Sahîh Ibn Hibbân 475 & 530]
[5] [İbn Hâcer el-Askalanî Lisan el-Mizan 760]
[6] [Ebu Davud 13/2380]
[7] [Ebu Davud 14/2572]
[8] [Sahih Buhari 15/70]
[9] [Sünen-i Kübra 9117]
[10] [Buhari]
[11] [Tirmizî]
[12] [Müslim 300, Sünen-i Nesai 281]
[13] `A’ishah was watching the Ethiopian acrobats performing in the masjid and the Prophet (peace be upon him) said: “O Humayrâ’, do you wish to watch them?” [Es-Sünen’ül Kübra (Nesai) 5/307]
[14] [6. Buhârî, 3/182]
 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.