Her Sıkıntıyı Gideren 7 Ayet-i Kerime!

7
45546

 

Her Sıkıntıyı Gideren 7 Ayet-i Kerime!

1.AYET:

وَإِن يَمْسَسْكَ اللّهُ بِضُرٍّ فَلاَ كَاشِفَ لَهُ إِلاَّ هُوَ وَإِن يُرِدْكَ بِخَيْرٍ فَلاَ رَآدَّ لِفَضْلِهِ يُصَيبُ بِهِ مَن يَشَاء مِنْ عِبَادِهِ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

Okunuşu: Bismillahi’r Rahmani’r- Rahim

“Ve iy yemseskellahu bi durrin fela kaşife lehu illa hu ve iy yuridke bi hayrin fela radde li fadlih, yüsibu bihi mey yeşau min ıbadih, ve hüve’l-ğafuru’r-rahim.”

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Ve eğer Allah sana bir keder d0kunduracak olursa, onu O’ndan başka açacak yoktur; ve eğer O, sana bir hayır dilerse, o zaman da O’nun lütfunu reddedecek yoktur. O, lütfunu kullarından dilediğine nasip eder. O, çok bağışlayan, çok merhamet edendir. (Yunus, 107)

2.AYET:

قُل لَّن يُصِيبَنَا إِلاَّ مَا كَتَبَ اللّهُ لَنَا هُوَ مَوْلاَنَا وَعَلَى اللّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ

Okunuşu: Bismillahi’r Rahmani’r- Rahim

“Kul ley yusibena illa ma keteballahu lena, hüve Mevlana ve alallahi fel- yetevekkeli’l-mü’minun.”

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

De ki: Bize hiçbir zaman Allah’ın yazdığından başka bir şey ulaşmaz. O, bizim Mevlamızdır ve mü’minler onun için yalnızca Allah’a dayanıp güvensinler!” (Tevbe, 51)

3.AYET: 

إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّهِ رَبِّي وَرَبِّكُم مَّا مِن دَآبَّةٍ إِلاَّ هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّي عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ

Okunuşu: Bismillahi’r Rahmani’r- Rahim

“İnni tevekkeltü alallahi rabbi ve rabbiküm, ma min dabbetin illa hüve ahizüm bi nasıyatiha, inne rabbi ala sıratım müstakim.”

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“Her halde hem benim Rabbim, hem sizin Rabbiniz olan Allah’a (güvenip) dayanmışım. Hiç (bir) yerde bir debelenen (canlı) yoktur ki perçemini O tutmuş olmasın! Şüphe yok ki Rabbim doğru bir yol üzerindedir.” (Hud, 56)

4.AYET:

وَكَأَيِّن مِن دَابَّةٍ لَا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ يَرْزُقُهَا وَإِيَّاكُمْ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

Okunuşu: Bismillahi’r Rahmani’r- Rahim

“Ve ke eyyim min dabbetil la tahmilu rizkaha, Allahu yerzukuha ve iyyaküm ve hüve’s-semiu’l-âlim.”

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“Nice hayvanlar vardır ki, rızkını (yanında) taşıyamaz; Allah onlara da rızık veriyor, size de! O her şeyi işitendir, bilendir.” (Ankebut, 60)

5.AYET:

مَا يَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِن رَّحْمَةٍ فَلَا مُمْسِكَ لَهَا وَمَا يُمْسِكْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِن بَعْدِهِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Okunuşu: Bismillahi’r Rahmani’r- Rahim

“Ma yeftehıllahü linnasi mir rahmetin fela mümsike leha, ve ma yümsik fe la mursile lehu mim ba’dih, ve hüve’l-azizü’l-hâkim.”

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“Allah insanlara merhametinden her neyi açarsa artık onu tutacak, kısacak kimse yoktur. Her neyi de tutar kısarsa onu da ondan sonra salacak yoktur. O, öyle güçlüdür, öyle hikmet sahibidir.” (Fatır, 2)

6.AYET:

وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ قُلْ أَفَرَأَيْتُم مَّا تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ إِنْ أَرَادَنِيَ اللَّهُ بِضُرٍّ هَلْ هُنَّ كَاشِفَاتُ ضُرِّهِ أَوْ أَرَادَنِي بِرَحْمَةٍ هَلْ هُنَّ مُمْسِكَاتُ رَحْمَتِهِ قُلْ حَسْبِيَ اللَّهُ عَلَيْهِ يَتَوَكَّلُ الْمُتَوَكِّلُونَ

Okunuşu: Bismillahi’r Rahmani’r- Rahim

“Ve lein seeltehüm men haleka’s-semavati ve’l-arda le yekulünnallah, kul eferaeytüm ma ted’une min dunillahi in eradeniyallahu bi durrin hel hünne kaşifatü durrihi ev eradeni bi rahmetin hel hünne mümsikatü rahmetih, kul hasbiyallahu aleyhi yetevekkeli’l-mütevekkilun.”

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“Andolsun ki, onlara: ‘O gökleri ve yeri kim yarattı?’ diye sorsan, kesinlikle ‘Allah’tır’ diyeceklerdir. De ki: “Gördünüz ya, Allah’tan başka çağırdıklarınızı, eğer Allah bana bir keder dilerse, onlar  O’nun vereceği kederi açabilirler mi? Ya da O, bana bir rahmet dilerse, onlar O’nun rahmetini (engelleyip) tutabilirler mi?’ De ki: Allah bana yeter! Tevekkül edenler hep O’na dayanır!” (Zümer, 38)

7.AYET:

فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

Okunuşu: Bismillahi’r Rahmani’r- Rahim

“Fe in tevellev fe kul hasbiyallahu la ilahe illa hu, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbü’l-arşi’l-azim.”

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“Eğer aldırmazlarsa de ki: ‘Bana Allah yeter! O’ndan başka ilah yoktur. Ben O’na dayanmaktayım ve O, o büyük arşın sahibidir!” (Tevbe, 129)

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.