İmanı Götüren Küfür Sözleri (1. Kısım)

0
3875

Ehli Sünnet Ulemalarımız  demiştir ki, üç şey vardır ki, bir Müslüman da bunlardan bir tanesi olsa imanı gider, dolayısıyla nikâhı gider ve dolayısıyla bütün amellerin gitme ihtimali de meydana gelir.

1. İslâm’da olan bir şeyle alay etmek

2. İslâm’da olan bir şeyi hafife almak

3. İslâm’da olan helâli haram, haramı helâl görmek

Bu üçü veya üç taneden birisi bir Müslümanda zuhur etmişse önce imanını, sonra nikâhını tazeleyecek, amelinin gidip gitmemesi ihtilâflıdır.

Bazı alimler bilmeden herhangi bir hataya düştüyse, kasıt olmadığı için imanı götürmez diyorlar. Fakat bazı alimler de bilmesi ve öğrenmesi gerekirdi diyerek ihtilaf ediyorlar. Esah olan, bilmek ve bilerek hareket etmektir.

İmanın gitmesine sebep olan üç ana unsurun ayrıntıları doksan dört mevzu ile açıklanmıştır. Biz bu birinci kısımda 20 tanesini vermekle yetineceğiz. Devamı da sırayla gelecek inşâAllah.

1. Herhangi bir Müslümanın boğazından yukarı, ağzına, gözüne kulağına sövmek. Eğer Allah Teâlâ’nın sıfatlarını kast ederse, küfürdür. Çünkü bu azalar, Allah Teâlâ’nın tecelliyatının mazharıdırlar. Bu azalara, Allah Teâlâ tecelli ettiği için Allah Teâlâ’nın sıfatlarına sövmüş olur.

 

2. Allah Teâlâ’ya layık olmayan sözler söylemek. Mesela, Allah baba vs gibi.

 

3. Herhangi bir kimseye ‘Allahsız’ demek, şaka da olsa küfürdür. İmansızlığa sebep olur.

 

4. Allah’a sövmek, Peygamberlere sövmek, Kitaba sövmek küfürdür.

 

5. Eğer mahşerde Allah’ın adaleti varsa, hakkımı alırım demek küfürdür.

 

6. Allah’ın hükmü burada geçmez demek küfürdür.

 

7. Allah üstümde veya gökte benim şahidimdir demek. Bunu da kasten iddia ederse, çünkü bilerek Allah Teâlâ’ya mekan isnad etmiştir.

 

8. Bir kimse, ‘Allah bana şunu emretse, yapmam’ dese, küfürdür.

 

9. Bir adam haramdan para kazansa, sonra kaybetse, bir başkası da ‘Haydan gelen huya gider’ dese, küfürdür. Çünkü Hayda Allah Hu da Allah demektir. Allah Teâlâ kuluna haramı asla razı olmayacağından küfürdür.

 

10. Allah bana Cennet verse, sensiz girmem veya seninle Cehenneme bile giderim veya sen Cennette olsan, Cennete bile girmem demek küfürdür.

 

11. ‘Allah şu adamı unuttu’ demek küfürdür. Çünkü Allah unutmaktan münezzehtir.

 

12. ‘Allah boy vermiş kapmış koy vermiş’ demesi, Allah’ın yarattıklarına kusur bulduğu için küfründen korkulur.

 

13. ‘En büyük falan, başka büyük yoktur’ Allah (Celle Celalühü) tanımamak tehlikesi olduğu için küfründen korkulur.

14. Yemin ederken kişileri inandırmak için, ‘Allahı mı inkâr edeyim ki’ demek… O şey, o ikisi de ister olsun ister olmasın bilerek inkâr ettiği için kafir olur.

15. Allah’ın adaleti olsa da bana zulmetti demek.

16. Bir kimseye Allah’tan korkmuyor  musun? dendiğinde, ‘Hayır, korkmuyorum’ dese, sinirinden dolayı da olsa, yine küfürdür.

17. ‘Allah bu adamı niye yaratmış, anlamadım’ dese..

18. ‘Allah benim ömrümden alsın, senin ömrüne versin’ demek küfürdür.

19. Ölüm halinde sıra bendeydi niye öldü demek küfürdür.

20. Hasta birisi ızdıraplandığı zaman, ‘Allahım! İster imanlı ister imansız farketmez, canımı al’ demesi küfürdür.

Bu ve buna benzer düşünceler, sözler imanın gitmesine sebep olacağından Müslüman ve şuurlu bir kimse her konuştuğu sözü iman terazisinden geçirerek konuşması gerekiyor. Değilse, bedeli çok büyük oluyor. İmanın gittiğini fark edemeyen biri insanın evliliği başta olmakla beraber ibadetlerinin kabul olmama riski ve son nefeste imansızlık ve ebedi bir hayatın bedbaht olmasına sebep olacaktır. 

 

Kaynak; Ehli Sünnet İtikadı Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevi / Mızraklı İlmihal

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.